Obserwuj w Google News

Rząd zakazuje rosyjskich i białoruskich programów telewizyjnych. Które kanały znikną z Polski?

2 min. czytania
07.03.2022 08:18
Zareaguj Reakcja

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o zablokowaniu na terenie Polski dostępu do rosyjskich i białoruskich kanałów.

29.09.2021 Warszawa Wola Skwer kardynala Stefana Wyszynskiego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji fot. Adam Burakowski/REPORTER
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Nowa uchwała KRRiT wykreśliła z listy programów telewizyjnych rosyjskie i białoruskie kanały. To reakcja na wojnę w Ukrainie wywołaną przez prezydenta Federacji Rosji - Władimira Putina.

Wojna w Ukrainie: rosyjskie i białoruskie kanały zakazane w Polsce

Od ponad tygodnia na Rosję nakładane są kolejne sankcje i ograniczenia, mające zmusić rządzących do zaprzestania ataków zbrojnych w Ukrainie. Putin zdecydował się na bezprecedensowy w powojennej Europie atak na niepodległe państwo i od 24 lutego 2022 roku prowadzi regularną wojnę.

Redakcja poleca

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska, poinformowała, że rządowy organ powołany do strzeżenia wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji, podjął decyzję o wykreślenie z listy programów telewizyjnych z Rosji i Białorusi. To nie pierwsze tego typu działanie KRRiT. W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać, które kanały dołączyły do czarnej listy.

4 marca 2022 roku KRRiT podjęła uchwałę o wykreśleniu następujących rosyjskich i białoruskich programów z "Rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych": Białoruś 24 (znany też jako: TV Białoruś) oraz Pierwyj kanał (znany też jako: Channel 1 Russia, ORT1). (...) KRRiT podjęła Uchwałę na podstawie art. 9 ust. 1, art. 45 ust. 3 pkt 1a i ust. 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o rtv, upoważniając Przewodniczącego do nadania decyzjom podjętym w oparciu o niniejszą uchwałę rygoru natychmiastowej wykonalności.

Jednym z argumentów przeciwko powyższym kanałom były "treści zagrażające bezpieczeństwu i obronności państwa".

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy

Od wybuchu wojny w Ukrainie KRRiT oraz Janusz Cieszyński - Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, weryfikują programy telewizyjne z Rosji i Białorusi dostępne w Polsce. Brykczyńska wyjaśniła działanie współpracy.

Są one sprawdzane pod kątem prowadzenia niebezpiecznych działań dezinformacyjnych oraz zamieszczania treści zagrażających bezpieczeństwu i obronności państwa.

Białoruś 24 i Pierwyj kanał to nie pierwsze programy telewizyjne, których zakazano w Polsce. 24 lutego 2022 roku podjęto decyzję o nienadawaniu na terenie naszego kraju RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV i Russija 24. Polska nie jest jedynym krajem, który nałożył tego typu sankcje na Rosję.

Redakcja poleca

Wojna w Ukrainie: Rosyjskie kanały zakazane na terenie Unii Europejskiej

1 marca 2022 roku Rada Unii Europejskiej wydała rozporządzenie zawieszające możliwość rozpowszechniania, ułatwiania rozpowszechniania oraz wszelkiej innej dystrybucji rosyjskich programów na terenie Unii Europejskiej. Na liście znalazły się: RT - Russia Today English, RT - Russia Today UK, RT - Russia Today Germany, RT - Russia Today France, RT - Russia Today Spanish oraz Sputnik.

Sonda Radia ZET

RadioZET.pl/PAP

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

####default####