Wojna w Ukrainie: PISF dołącza się do bojkotu Rosji
Do bojkotu Rosji w związku z agresją na Ukrainę dołączył się Polski Instytut Sztuki Filmowej. Członkowie organizacji przygotowali oświadczenie w tej sprawie.
Kolejna organizacja postanowiła potępić wojnę w Ukrainie rozpoczętą z rozkazu Władimira Putina. Mowa o Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, który przyłączył się do apelu Ukraińskiej Akademii Filmowej.
PISF bojkotuje Rosję
Bezprecedensowy w powojennej Europie atak zbrojny Federacji Rosyjskiej na Ukrainę spotkał się z potępieniem znacznej części świata. W tej kwestii na czele stoją oczywiście państwa Zachodu, przede wszystkim kraje Unii Europejskiej, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
Reakcja na agresję Rosji to nie tylko sankcje polityczne i ekonomiczne nałożone na kraj Władimira Putina przez światowe mocarstwa. To również działania różnego rodzaju organizacji państwowych, pozarządowych, a nawet prywatnych firm. Do bojkotu wojny w Ukrainie dołączyli członkowie PISF, którzy wydali w tej sprawie oficjalne oświadczenie, będące jednocześnie odpowiedzią na apel reprezentantów Ukraińskiej Akademii Filmowej. Oto pełna treść listu otwartego napisanego przez Radosława Śmigulskiego - obecnego dyrektora PISF.
W związku z apelem członków Ukraińskiej Akademii Filmowej do bojkotu rosyjskiej kinematografii informujemy, że Polski Instytut Sztuki Filmowej przyłącza się z całą stanowczością do tej akcji.
Jak słusznie wskazuje Akademia w swojej petycji do instytucji filmowych, w czasie, gdy nakładane są sankcje polityczne i gospodarcze na Federację Rosyjską, nie możemy pozostać w zgodzie z ich aktywnością na polu kultury.
W obecnych okolicznościach chcemy zapewnić członków Ukraińskiej Akademii Filmowej oraz całe społeczeństwo ukraińskie o naszej solidarności także w tej kwestii. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której agresor napadający na demokratyczne państwo ma prawo bez żadnych konsekwencji zgłaszać filmy swojej produkcji do udziału w festiwalach międzynarodowych oraz brać udział w wydarzeniach kulturalnych.
Ukraińska Akademia Filmowa zachęca poszczególne instytucje do podjęcia konkretnych działań:
– Radę Europy do wykluczenia Rosji z Eurimages i zerwanie z nią umów koprodukcyjnych oraz do wyłączenia Federacji Rosyjskiej z Europejskiej Konwencji o koprodukcji filmowej;
– Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Producentów Filmowych (FIAPF) do pozbawienia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie akredytacji FIAPF;
– producentów do rozwiązania współpracy z podmiotami gospodarczymi Federacji Rosyjskiej oraz nie przenoszenia praw własności intelektualnej do filmów na terytorium Federacji Rosyjskiej;
– dystrybutorów do nie wydawania licencji na dystrybuowanie filmów na terytorium Rosji;
– CEPI i CFP-E do zaprzestania wszelkiej współpracy członków stowarzyszenia z producentami popierającymi agresję na Ukrainę;
UAF zwraca się także z prośbą o niedopuszczanie do programów festiwali filmów wyprodukowanych przez Federację Rosyjską lub w koprodukcji z nią.
Zachęcamy wszystkie instytucje filmowe w Polsce, Europie i na świecie do włączenia się w akcję i podpisanie tej petycji.
Polski Instytut Sztuki Filmowej to państwowy organ utworzony w 2005 roku, którego celem jest wspieranie rodzimej kinematografii. Działania PISF polegają na tworzeniu warunków do rozwoju polskiej produkcji filmów i koprodukcji filmowej, inspirowaniu i wspieraniu rozwoju wszystkich gatunków polskiej twórczości filmowej, przede wszystkim filmów artystycznych, a co za tym idzie również współfinansowaniu ich.
Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy
Bojkot rosyjskiego przemysłu filmowego
Izolacja Rosji na poziomie kultury, sztuki i rozrywki to kolejny etap ostracyzmu wobec agresora. Członkowie Ukraińskiej Akademii Filmowej zauważyli, że mimo wielu rozmaitych kar na Rosję, kraj nadal czerpie zyski z produkcji kulturalnej. Ukraińscy filmowcy domagają się więc, aby dystrybutorzy i producencie z całego świata zerwali kontakty i współpracę z Rosjanami. Część zarabianych przez nich pieniędzy finansuje bowiem armię Federacji Rosyjskiej.
W apelu pojawia się też prośba do Rady Europy, aby wykluczyć Rosję z różnego rodzaju europejskich funduszy filmowych takich jak Eurimages oraz organizacji pokroju Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Producentów Filmowych, tym samym pozbawić uprawnień Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie. Branża filmowa to nie jedyny obszar rozrywkowy, w którym podjęto tego typu działania. Podobne decyzje podjęto również w dziedzinie muzyki i sportu.
RadioZET.pl/PISF