Romantyczne filmy na podstawie książek - najlepsze filmowe romanse
Obserwuj w Google News

Romantyczne filmy na podstawie książek: 13 najlepszych ekranizacji romantycznych bestsellerów

8 min. czytania
Aktualizacja 25.01.2021
05.01.2021 16:02
Zareaguj Reakcja

Romantyczne filmy na podstawie książek to zarówno wierne adaptacje znanych powieści, jak i bardziej zaskakujące tytuły, które zdobytą sławą dawno już prześcignęły swoje literackie pierwowzory. Sprawdź, które filmy o miłości na podstawie książek trafiły do naszego rankingu!

Uśmiechnięty chłopak oraz dziewczyna oglądają romantyczny film
fot. Shutterstock

Ekranizacje romansów to jedne z najpopularniejszych filmów w historii. Akcja niektórych rozgrywa się w odległej przeszłości, gdzie życiem uczuciowym bohaterów rządziły konwenanse i ściśle przestrzegane zasady. Inne to historie, które zachwycają magiczną atmosferą, udowadniając, że miłość i czary mają ze sobą wiele wspólnego. Jeszcze inne to kultowe romanse, których bohaterowie na stałe wpisali się na karty historii popkultury. Niektóre romantyczne filmy na podstawie książek zyskały przez lata taką sławę, że wielu widzów nie ma pojęcia, że ich ukochani bohaterowie mają swoje literackie pierwowzory! My wybraliśmy dla was aż 13 takich tytułów. 

Sprawdź, jakie filmy na podstawie książek romantycznych znalazły się w naszym rankingu! Wiedzieliście, że nakręcono je na podstawie powieści i nowel?

Ekranizacje romansów z historią w tle

  1. „Dziewczyna z perłą” (2003). Piękna historia miłosna, którą zainspirował… obraz autorstwa niderlandzkiego malarza Johannesa Vermeera. Fabularyzowana opowieść pokazująca kulisy powstania słynnej „Dziewczyny z perłą” to zrealizowany z wielką dbałością o historyczne detale melodramat o zakazanej relacji wielkiego artysty (w którego wcielił Colin Firth) i zatrudnionej w jego domu młodej gosposi (granej przez Scarlett Johansson). Zrealizowany na podstawie powieści Tracy Chevalier film to studium rozwoju głębszej relacji między pochodzącymi z dwóch różnych światów bohaterami, ale również piękny hołd oddany malarstwu i sztuce.
  2. „Duma i uprzedzenie” (2005). Kultowa powieść Jane Austen doczekała się przez lata niezliczonej liczby ekranizacji i adaptacji. Jedną z najpopularniejszych – i uznawanych przez wielu za najlepszą – pozostaje kinowa wersja „Dumy i uprzedzenia” z 2005 roku. W główną rolę Elizabeth Bennet wcieliła się znajdująca się wówczas u szczytu popularności Keira Knightley, a w roli pana Darcy’ego partneruje jej Matthew Macfadyen. Historia skomplikowanej relacji Elizabeth i Darcy’ego wciąż nie traci na aktualności, a powieść Austen doceniana jest za błyskotliwe i celne obserwacje na temat mechanizmów rodzinnych i społecznych w Anglii pierwszej połowy XIX wieku.
  3. „Przeminęło z wiatrem” (1939). Ekranizacja powieści Margaret Mitchell jest tak sławna, że mało kto zdaje sobie w ogóle sprawę, że „Przeminęło z wiatrem” to ekranizacja książki. Nic dziwnego, bo film do dzisiaj jest największym kasowym sukcesem w historii, a jego wpływ na popkulturę trudno przecenić. Historia burzliwego romansu Scarlett O’Hary (granej przez Vivien Leigh) i Rhetta Butlera (w tej roli zabójczo przystojny Clark Gable) rozgrywająca się na tle zniszczeń amerykańskiej wojny secesyjnej nawet 80 lat po premierze zachwyca produkcyjnym rozmachem i aktorskimi kreacjami gwiazd.
  4. „Pożegnanie z Afryką” (1985). Ekranizacja fabularyzowanych wspomnień duńskiej pisarki Karen Blixen pozostaje jednym z najbardziej romantycznych filmów w historii. „Pożegnanie z Afryką” to zapis trwającego niemal dwie dekady pobytu Blixen w Kenii, znajdującej się wówczas pod brytyjskim panowaniem. Filmowa adaptacja z udziałem Meryl Streep i Roberta Redforda dość luźno nawiązuje do fabuły powieści, więc warto porównać sobie to, co w swoim dziele zawarła Dunka z tym, jak poradziło sobie z tym materiałem Hollywood.
  5. „Pokuta” (2007). Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych w literaturze doskonale odnalazła się również w wersji filmowej. „Pokuta”, ekranizacja powieści Ian McEwana, to rozgrywająca się na przestrzeni sześciu dekad opowieść o kłamstwie i jego koszmarnych konsekwencjach. Latem 1935 roku obdarzona bujną wyobraźnią 13-letnia Briony podsłuchuje intymną rozmowę swojej starszej siostry, Cecilii, z Robbiem, synem gosposi pracującej w ich rodzinnym domu. Wyrwane z kontekstu słowa przerażają nastolatkę. Kiedy więc kuzynka sióstr pada ofiarą brutalnego gwałtu, Briony składa kłamliwe zeznania, obarczające winą Robbiego.  Kłamstwo dziewczyny w jednej chwili wywraca do góry nogami życie chłopaka i Cecilli, przekreślając ich szanse na szczęście. Mimo upływu lat, wyrzuty sumienia nie opuszczają Briony, która próbuje znaleźć sposób na odkupienie win – tytułową „pokutę”.
  6. „Angielski pacjent” (1996)To kolejny z filmów na podstawie romantycznej książki, którego sława prześcignęła oryginał. „Angielski pacjent” to historia czworga nieznajomych, którzy na skutek różnych kolei losu znaleźli się w tej samej opuszczonej willi na północy Włoch. Dobiegająca końca II wojna światowa zmusza ich do zatrzymania się w rezydencji na dłużej. Tytułowy pacjent (w tej roli Ralph Fiennes) to mężczyzna, który uległ rozległym oparzeniom, uniemożliwiającym rozpoznanie, jak wyglądał wcześniej.  Opiekującej się nim pielęgniarce, Hanie (nagrodzona Oscarem Juliette Binoche), tajemniczy człowiek opowiada historię swojego życia. Powoli zdradza w ten sposób swoją prawdziwą tożsamość i burzliwy romans, w który uwikłany był przed wybuchem wojny.Romantyczny film w reżyserii Anthony’ego Minghelli wykorzystuje w ciekawy sposób flashbacki, czyli sceny, których akcja toczy się w przeszłości względem fabuły. To pozwala nie tylko zobaczyć, jak grany przez Fiennesa bohater wyglądał przed tragicznym wypadkiem, ale również otwiera tę historię na nowych bohaterów.

Zobacz także:  Filmy romantyczne. Najlepsze tytuły i filmy o miłości, które warto zobaczyć [TOP 10]

 Filmy o miłości na podstawie książek: kultowe romanse

  1. „Śniadanie u Tiffany’ego” (1961). Trudno przecenić rolę, jaką w popkulturze odgrywa „Śniadanie u Tiffany’ego”, a szczególnie postać Holly Golightly, w którą brawurowo wciela się Audrey Hepburn. Choć od premiery filmu minęło już prawie 60 lat, wizerunek Holly jest wciąż żywy w popkulturze. Zdjęcie Hepburn w klasycznej małej czarnej projektu Givenchy, z wplataną we włosy tiarą i papierosem jest chyba jednym z najczęściej powielanych w historii. Niektórym trudno więc może być uwierzyć, że „ikoniczna” postać Holly Golightly to również bohaterka niewielkiej objętością noweli autorstwa Trumana Capote, która opowiada historię „amerykańskiej gejszy”, utrzymującej się ze szczodrości zauroczonych jej urodą i nietuzinkowym charakterem mężczyzn. W filmowej wersji Holly jest niemniej intrygująca, a zanim znajdzie szczęście, też czeka ją wiele perypetii, z których noc w areszcie jest chyba najmniej spektakularnym osiągnięciem.
  2. „Co się wydarzyło w Madison County” (1995). Choć powieść autorstwa Roberta Jamesa Wallera sprzedała się w rekordowym nakładzie 60 milionów (!) egzemplarzy i jest uznawana za jedną z najważniejszych XX-wiecznych książek, to w Polsce „Co się wydarzyło w Madison County” niemal jednogłośnie kojarzy się z filmową adaptacją z 1995 roku. Akcja filmu z Meryl Streep i Clintem Eastwoodem (który podjął się również jego reżyserii) rozgrywa się w 1965 roku w hrabstwie Madison w stanie Iowa, które słynie z wyjątkowo malowniczych mostów. To właśnie je przyjechał uwiecznić na zlecenie „National Geographic” fotoreporter Robert Kincaid.  Po przyjeździe na miejsce Robert przypadkiem poznaje Franceskę, Włoszkę, która w czasie II wojny światowej poznała amerykańskiego żołnierza, za którego wyszła potem za mąż. Wykorzystując nieobecność jej męża i dzieci, którzy spędzają weekend na stanowych targach, Robert i Francesca przeżywają krótki i namiętny romans, o którym żadne z nich nie zapomni już do końca życia. Meryl Streep daje tu jeden z najbardziej popisowych występów w swojej długiej karierze, doskonale wcielając się w rolę zagubionej i osamotnionej Franceski. Jej rolę, która wymagała od gwiazdy opanowania włoskiego akcentu, doceniła też amerykańska Akademia Filmowa, wyróżniając Streep nominacją do Oscara dla najlepszej aktorki.
Redakcja poleca

Adaptacje książek o miłości z magią w tle

  1. „Czekolada” (2000). Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych, która otula i rozgrzewa, niczym kubek gorącej czekolady. Filmowa adaptacja powieści brytyjskiej autorki Joanne Harris z Juliette Binoche i Johnnym Deppem w rolach głównych przypadnie do gustu nie tylko romantykom. Vianne (w tej roli Binoche) przeprowadza się wraz z sześcioletnią córką Anouk do małego miasteczka na południu Francji. Ich pojawienie się budzi wśród mieszkańców osady wyjątkowe emocje: Vianne jest bowiem nie tylko samotną matką, ale w dodatku postanawia otworzyć w centrum miasteczka (naprzeciwko kościoła!) sklep z czekoladą, otwarty także w niedziele. Początkowa niechęć mieszkańców do przybyszki powoli zaczyna ustępować ciekawości, która z czasem zmienia się w sympatię i wdzięczność za wniesienie do osady nowej energii. Tylko religijny burmistrz miasteczka wciąż pozostaje wrogo nastawiony, a gdy Vianne nawiązuje bliższą znajomość z członkami romskiego taboru (a szczególnie przystojnym Riouxem), którzy zatrzymali się na obrzeżach, dochodzi do sytuacji, która na zawsze zmieni życie mieszkańców. Czy tylko za sprawą „magicznej” mocy, jaką skrywa w sobie czekolada z pracowni Vianne?
  2. „Zaklęci w czasie” (2009). Komedia romantyczna z elementami science fiction? Czy to w ogóle ma prawo się udać? Nie dowiecie się, dopóki nie obejrzycie „Zaklętych w czasie”, z Rachel McAdams i Erikiem Baną w rolach głównych. Główny bohater filmu, Henry (Bana), cierpi na „paranormalne” schorzenie genetyczne, które sprawia, że w najmniej oczekiwanych momentach i wbrew swojej woli… odbywa podróże w czasie. To „nieco” utrudnia życie mężczyzny, a szczególnie jego związek z piękną Clare (McAdams), z którą łączy go więź silniejsza od „zagięć” w czasie i przestrzeni.„Zaklęci w czasie” serwują widzom zaskakujący finałowy zwrot akcji, który skruszy nawet tych najbardziej odpornych na filmowe wzruszenia. Całość jest oczywiście absolutnie nieprawdopodobna, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Przesłanie filmu, o miłości opierającej się najcięższym próbom, jest przecież uniwersalne i zawsze aktualne.

Zobacz także:  Najlepsze flmy romantyczne. TOP 13

Romantyczne filmy na podstawie książek: bestsellerowe powieści i hitowe filmy

  1. „Forrest Gump” (1994). Słynny film z Tomem Hanksem w roli głównej to jedna z najpopularniejszych adaptacji książkowego hitu w historii. Bo chociaż „Forrest Gump” kojarzy nam się przede wszystkim z ekranizacją w reżyserii Roberta Zemeckisa, to literacki oryginał pióra Winstona Grooma cieszył się swego czasu ogromną sławą. Tytułowy bohater to postać obdarzona niezbyt wysokim ilorazem inteligencji, ale za to sporą życiową mądrością, która owocuje trafnymi spostrzeżeniami na temat świata i ludzi. A tymi Forrest dzieli się z widzami chętnie i często. Towarzyszymy mu bowiem od małego, przy okazji stając się wraz z bohaterem filmu świadkami wielu najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii. I choć „Forrest Gump” z pewnością nie jest typowym filmowym romansem ani nawet komedią romantyczną, to wątek miłosny odgrywa tu ważną rolę, której nie sposób umniejszać. Forrest to bohater, któremu chce się kibicować i za którego happy end trzyma się kciuki przez cały film.
  2. „Zanim się pojawiłeś” (2016). To historia smutna, ale przy tym dająca nadzieję na to, że po jednym końcu powinien nastąpić początek czegoś nowego. A trudne doświadczenia uczą dystansu i optymizmu na przyszłość. Ekranizacja bestsellera Brytyjki Jojo Moyes to opowieść o Lou, wesołej, towarzyskiej dziewczynie, która zrządzeniem losu zostaje zatrudniona jako towarzyszka mężczyzny niemogącego bardziej się od niej różnić. Will jest cynikiem i pesymistą, pozbawionym chęci do życia, którą odebrał mu koszmarny wypadek. Tragedia zabrała mu nie tylko władzę nad ciałem, ale przede wszystkim nadzieję na to, że jego egzystencja ma jeszcze jakikolwiek sens. Pojawienie się w jego życiu Lou jest jak uderzenie obuchem. Dobra energia i inne od snobistycznej rodziny Willa wychowanie dziewczyny sprawiają, że w mężczyźnie znowu budzi się chęć do życia. Nowe nastawienie i kiełkujące miedzy Lou a Willem uczucie może jednak okazać się niewystarczające, aby mężczyzna zmienił decyzję, którą podjął już dawno temu…
  3. „Bajecznie bogaci Azjaci” (2018). Komedie romantycznie nie tylko bawią i wzruszają, mogą mieć też przełomowy wpływ na trendy w całym światowym kinie. Taką rolę odegrał niewątpliwy sukces „Bajecznie bogatych Azjatów”, najbardziej kasowej komedii romantycznej ostatniej dekady. A wszystko za sprawą obsady, na którą złożyli się prawie wyłącznie aktorzy azjatyckiego pochodzenia. Sama historia jest tu dość prosta: Rachel, amerykańska profesor chińskiego pochodzenia, wyrusza w podróż do Azji, by wreszcie poznać rodzinę swojego chłopaka, Nicka. Po przybyciu do Singapuru z zaskoczeniem odkrywa, że rodzice jej ukochanego to jedni z najbogatszych ludzi w kraju. Informacja o majątku potencjalnych teściów to tylko punkt wyjścia do lawiny zaskakujących zdarzeń i perypetii, w które pakuje się Rachel, a której stawiają na szali przyszłość jej związku z Nickiem.

Zobacz także: Filmy romantyczne o nastolatkach - młoda miłość w 6 wzruszających tytułach

####default####