Kultowe filmy na podstawie książek, które musisz zobaczyć
Obserwuj w Google News

Z papieru na taśmę – najlepsze filmy, które powstały na podstawie książek

4 min. czytania
Aktualizacja 20.01.2021
23.12.2020 09:32
Zareaguj Reakcja

Poznaj nakręcone na podstawie książek filmy, które na stałe wpisały się w historię kinematografii. Ile z tych pozycji cię zaskoczy?

Dwie dziewczyny piją herbatę i oglądają film na podstawie książki
fot. Shutterstock

Szukasz inspiracji do czytania, ale żadna z lektur na półce nie przyciąga twojej uwagi? Odpowiedzią na twoje potrzeby jest dobry film stworzony na podstawie książki, który pobudzi zmysł krytyczny, a być może i skłoni do zajrzenia do księgarni. Nasze propozycje podzieliliśmy na trzy kategorie, by ułatwić Ci wybór idealnego filmu na dzisiejszy wieczór. Popcorn w dłoń i zaczynamy!

Najlepsze filmy na podstawie książek biograficznych

Zestawienie otwieramy kategorią szczególnie chętnie wybieraną zarówno przez twórców kina, jak i jego widzów. Nic nie porusza bowiem tak, jak prawdziwe ludzkie historie opowiedziane językiem filmu. Wśród naszych propozycji najlepszych ekranizacji książek znajdują się nagrodzone Oscarami Piękny umysł (2001) o genialnym matematyku Johnie Nashu Jr. oraz stworzony na podstawie autobiografii polskiego kompozytora Władysława Szpilmana Pianista (2002). Niekwestionowanym królem filmów biograficznych jest zaś Daniel Day-Lewis, występujący w Mojej lewej stopie (1989) i W imię ojca (1993) – obu stworzonych na podstawie autobiografii. Ponadto polecamy:

  • Wściekły byk (1980) - oparty na historii życia Jake’a LaMotta film z Robertem de Niro w roli głównej. Byk z Bronxu nie ma litości dla swoich bokserskich oponentów. Zachowania z ringu przenosi jednak zbyt często do domu, traktując najbliższych niczym kolejnych rywali. Nieokiełznana przemoc wynosi go na szczyt bokserskich rankingów, ale niszczy jego życie rodzinne i czyni go samotnym. 
  • Motyl i skafander (2007) -  redaktor francuskiego czasopisma Elle Jean-Dominique Bauby doznaje paraliżu całego ciała w wyniku udaru. I choć jego funkcje poznawcze są w pełni działające, nie jest w stanie komunikować się ze światem za pomocą niczego oprócz…. lewego oka. Wraz ze swoją terapeutką opracowuje więc metodę pisania przy użyciu mrugania, by wyrazić nie tylko swoje wewnętrzne rozterki, ale także spisać wspomnienia z całego życia.
  • Teoria wszystkiego (2014) - biografia jednego z najbłyskotliwszych umysłów naszego wieku - fizyka Stephana Hawkinga. Produkcja przybliża nam jego historię, począwszy od rozpoznania choroby, przez związek z Jane, aż do ich rozstania. Osiągnięcia naukowe genialnego badacza są zaledwie tłem dla dramatu jednostki i całej jego rodziny. Ogromnym plusem filmu jest skupienie się również na żonie Hawkinga, odegranej mistrzowsko przez Felicity Jones.
Redakcja poleca

Filmy na podstawie harlequinów i romansów

Być może szukasz jednak oderwania od ludzkich zmartwień, a nie ich dodatkowej porcji -  w takiej sytuacji z pomocą przychodzą niezastąpione romanse. Zacznijmy od pozycji klasycznych przykładów filmów na podstawie książek – pokłosia twórczości Jane Austen. Znajdziemy wśród nich: Rozważną i romantyczną (1995), Dumę i uprzedzenie (2005) a także Emmę (2020), która nie jest jednak jedyną adaptacją powieści o tym samym tytule – są nią również kultowe dla pokoleń nastolatek Słodkie zmartwienia (1995)! Wśród romansów dla dorosłych i młodzieży warte polecenia są również:

  • Przeminęło z wiatrem (1939) - słowa “pomyślę o tym jutro” wypowiedziane przez Scarlett O’Harę na zawsze zapisały się w historii kina i do dziś są uważane za jedno z najlepszych zakończeń filmowych. Pełna beztroski główna bohaterka zakochuje się w poznanym na balu bawidamku. Tłem dla ich miłosnych perypetii jest zaś szalejąca  w Stanach wojna secesyjna.
  • Pamiętnik (2004) - czy istnieje bardziej kultowy romans? Młody hulaka zakochuje się w panience z bogatego domu, a dziewczyna zdaje się odwzajemniać jego uczucie. Niezadowolona rodzina rozdziela jednak młodych kochanków i zdawać by się mogło, że na tym kończy się ich historia. Noah i Allie spotykają jednak po latach, z bagażem nowych doświadczeń życiowych. Czy ich miłość przetrwała próbę czasu?
  • Charlie (2012) - introwertyczny Charlie dostaje się pod skrzydła dwoje starszych znajomych Sam i Patricka, którzy podejmują próbę wprowadzenia go w dorosłość. Czy jednak ich pomoc wystarczy, by chłopak poradził sobie z tragiczną śmiercią najbliższego przyjaciela i własnymi problemami psychicznymi?

Zobacz także40 najlepszych polskich komedii wszech czasów

Filmy na podstawie powieści Stephena Kinga

Nie sposób mówić o filmach na podstawie książek bez wspomnienia o prawdziwym królu tej kategorii. Powieści i opowiadania Stephena Kinga były podstawą dla adaptacji filmowych, które na stałe weszły do kanonu kinowego, wśród nich są między innymi: 

  • Lśnienie (1980) - kultowy film Stanleya Kubricka, regularnie pojawiający się w czołówkach rankingów najlepszych produkcji wszechczasów. Trzyosobowa rodzina zamieszkuje w hotelu na odludziu, o który ma troszczyć się poza sezonem wakacyjnym. Głowa rodziny, niespełniony pisarz, zaczyna zachowywać się wyjątkowo agresywnie, a to dopiero początek turbulencji, które wywołuje demoniczna siła rządząca tym przybytkiem.
  • Skazani na Shawshank (1994) - Andy to bankier, który niesłusznie zostaje skazany na dożywocie. W więzieniu musi przyzwyczaić się do nieznanych mu dotychczas reguł warunkujących jego przetrwanie. Za kratami poznaje odsiadującego od wielu lat Reda, który traci już nadzieję na wyjście na wolność. Ich przyjaźń okazuje się jednak tym, czego obaj mężczyźni potrzebowali najbardziej w tej trudnej rzeczywistości.
  • To (2017) - jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat, który doczekał się już kolejnej części. Jest rok 1989. W małym, spokojnym dotychczas miasteczku zaczynają ginąć dzieci. Paczka przyjaciół stawia więc czoło odpowiedzialnej za to istocie w kostiumie morderczego clowna, a przy okazji - własnym lękom.

A to dopiero początek tej listy; King ma w swoim dorobku ponad 150 filmowych adaptacji jego książek. Imponujący wynik!

Zobacz także: Sposoby na nudę, gdy trzeba siedzieć w domu. 10 pomysłów na zabicie czasu 

####default####