Douglas Trumbull nie żyje: miał 79 lat - kim był?
Obserwuj w Google News

Douglas Trumbull nie żyje. Twórca efektów do "Blade Runnera" miał 79 lat

3 min. czytania
09.02.2022 11:16
Zareaguj Reakcja

Zmarł Douglas Trumbull - legendarny twórca efektów specjalnych do takich produkcji, jak "Blade Runnera" czy "Bliskie spotkania trzeciego stopnia". Miał 70 lat.

Burza mózgów - Douglas Trumbull i Nataile Wood na planie filmu
fot. Album Online/EastNews

7 lutego 2022 roku w Albany zmarł Douglas Trumbull - reżyser, producent filmowy i przede wszystkim mistrz efektów specjalnych. Miał 79 lat. Powodem śmierci były komplikacje spowodowane międzybłoniakiem. Od lat zmagał się z wieloma nowotworami złośliwymi.

Douglas Trumbull nie żyje

O śmierci Trumbulla poinformował portal Deadline, powołując się na post na Facebooku zamieszczony przez córkę filmowca - Amy Trumbull.

Mój tata, Doug Trumbull, zmarł wczoraj wieczorem po wielkiej dwuletniej walce z rakiem, guzem mózgu i udarem mózgu. Był absolutnym geniuszem i czarodziejem, a jego wkład w przemysł filmowy i efekty specjalne będzie istniał przez dziesięciolecia i dłużej. Stworzył specjalne efekty wizualne do "2001: Odysei kosmicznej", "Bliskich spotkań trzeciego stopnia", "Blade Runnera", "Star Treka" i "Drzewa życia". Wyreżyserował "Niemy wyścig" i "Burzę mózgów". Moja siostra Andromeda i ja spotkaliśmy się z nim w sobotę i powiedzieliśmy mu, że go kochamy, i żeby przekazać mu, by cieszył się swoją podróżą w Zaświaty.
Kocham Cię Tatusiu, na pewno będę za Tobą tęsknić!

Douglas Trumbull urodził się 8 kwietnia 1942 roku w Los Angeles. Był synem Donalda Trumbulla - twórcy efektów specjalnych do filmu "Czarnoksiężnik z krainy Oz" z 1939 roku. Jako dziecko interesował się elektryką i mechaniką oraz pasjonowały go filmy science fiction, szczególnie te o inwazji kosmitów na Ziemię. Początkowo chciał zostać architektem, co sprawiło, że zaczął brać lekcje rysunku. Talent pozwalający mu na tworzenie fotorealistycznych prac doprowadził go do pracy w Graphic Films, gdzie pracował nad krótkometrażowymi filmami dla NASA i Air Force jako ilustrator. 

Redakcja poleca

Traf chciał, że temat kosmosu zainteresował Stanleya Kubricka, który zwrócił się do reżysera Cona Pedersona z Graphic Films z prośbą o współpracę nad efektami specjalnymi w swoim najnowszym filmie - "2001: Odysei kosmicznej". Finalnie ze współpracą z firmą nic nie wyszło, ale Trumbull chciał nadal działać nad filmem, do którego zdążył wykonać wiele preprodukcyjnej pracy. Po zdobyciu numeru telefonu do Kubricka zadzwonił do niego, dzięki czemu został zatrudniony przez reżysera.

Początkowo zajmował się drobnymi pracami nad efektami specjalnymi, ale w miarę produkcji jego zakres obowiązków się powiększał i finalnie stał się jednym z czterech kierowników do spraw efektów specjalnych w filmie. Największym wkładem Trumbulla było opracowanie procesu fotograficznego pozwalającego stworzyć sekwencji Gwiezdnych wrót. Przez lata bardzo dobrze wspominał współpracę z Kubrickiem.

W latach 70. Trumbull na dobre rozpoczął pracę w Hollywood. W tym okresie stworzył efekty specjalne do takich produkcji, jak "Tajemnica Andromedy", "Niemy wyścig", "Star Trek", serialu "The Starlost" oraz słynnego filmu Stevena Spielberga "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", dla którego odrzucił propozycję pracy przy "Gwiezdnych Wojnach". Zadebiutował też jako reżyser, tworząc "Niemy wyścig".

Redakcja poleca

Inną słynną produkcją, która sprawiła, że Trumbull został legendą efektów specjalnych, był "Blade Runner" z 1982 roku. Rok później stworzył swój drugi film "Burza mózgów" oraz serię krótkometrażówek. Na początku lat 90. zrezygnował z pracy dla Hollywood i osiedlił się w Berkshire Hills w stanie Massachusetts. Nadal był jednak związany z branżą, rozwijając technologie pozwalające na tworzenie coraz lepszych efektów specjalnych, które były wykorzystywane również w wielu parkach rozrywki. Został też na krótko wiceprezesem IMAX Corporation.

Po niemal 30 latach przerwy od Hollywood, powrócił, pracując nad efektami specjalnymi przy filmie "Drzewo życia" z 2011 roku. Ostatnim filmem, przy którym pracował Trumbull, był "Człowiek, który zabił Hitlera i Wielką Stopę", który również produkował. Był laureatem wielu nagród dla twórców efektów specjalnych.

Sonda Radia ZET

RadioZET.pl/Deadline/Facebook

####default####