Obserwuj w Google News

Gessler tłumaczy się z "antygwałtowej" bielizny: "Chwilowo rozum mi chyba odjęło"

3 min. czytania
06.03.2023 11:00
Zareaguj Reakcja

Wielka wpadka Lary Gessler. Córka Magdy Gessler zamieściła na Instagramie relację, z której musiała się wytłumaczyć. O co chodzi z "antygwałtową" bielizną?

MAGDA GESSLER, LARA GESSLER
fot. Wojciech Olszanka/East News

Lara Gessler postanowiła zamieścić w mediach społecznościowych zdjęcie, z którego na drugi dzień musiała się wytłumaczyć. Jak sama przyznała, nie przemyślała swojego zachowania.

Lara Gessler zaliczyła wpadkę "antygwałtową" bielizną

Lara Gessler to polska cukierniczka i osobowość telewizyjna. Stała się znana między innymi dzięki swojemu udziałowi w programie telewizyjnym "Ameryka Express". Prowadzi Pracownię Kulinarną Lary Gessler w Warszawie. Jest córką restauratorki Magdy Gessler.

Redakcja poleca

Jak podaje Plotek, 3 marca 2023 roku na Instagramie Lary Gessler pojawiła się relacja, której autorka zapozowała w samej bieliźnie. Miękki biustonosz bez fiszbin i bezszwowe majtki w cielistych kolorach, zostały opatrzone nietrafionym podpisem: "Dziś antygwałtowa bielizna, wkładki laktacyjne i inne takie, takie".

Trudno powiedzieć, czy refleksja przyszła sama, czy ktoś zwrócił uwagę Gessler na to, co napisała, ale następnego dnia postanowiła się wytłumaczyć i przeprosić za swoje zachowanie. Zamieściła kolejne Instastories.

Lara Gessler/Instagram
fot. Lara Gessler/Instagram

Dziewczyny i chłopaki, wczoraj wrzuciłam tu foto i nazwałam swoją bieliznę "antygwałtową". Zupełnie głupie i lekkomyślne to było z mojej strony. Nie jest to temat do banalizowania. Przepraszam, bo chyba chwilowo rozum mi chyba odjęło. 

Na szczęście celebrytka wykazała się rozumem i godnością człowieka i ugryzła się w język. Może i po fakcie, ale dzięki temu, pojawił się pretekst, by nagłośnić aspekt języka, w jakim w Polsce mówi się na temat gwałtu, który jest pełen krzywdzących stereotypów, mocno zakorzenionych w kulturze gwałtu.

Redakcja poleca

"Antygwałtowa" bielizna: co to jest?

Potocznie wszelkiego rodzaju bieliznę, która nie jest uważana za "uatrakcyjniającą" osobę, którą ją nosi, zwykło się określać przymiotnikiem "antygwałtowy". Podkolanówki pończochowe dostały nawet nieformalną nazwę - "antygwałtki". Tego typu określenia wpisują się w nieprawdziwy mit na temat natury gwałtu, przy okazji zrzucający winę z oprawcy na ofiarę. Nazwy "antygwałtki" czy bielizna "antygwałtowa" sugerują, że noszenie tego typu elementów garderoby, ustrzeże osobę, która ma je na sobie przed atakiem na tle seksualnym. Nie jest to jednak prawda. W wielu wypadkach gwałciciel wcale nie kieruje się "atrakcyjnością" ofiary.

Tak jak noszenie "wyzywającej" odzieży nie jest powodem do obwiniania ofiary za gwałt, tak żadna bielizna nie odstraszy gwałciciela. Oczywiście określenie, którego niefortunnie użyła Gessler zazwyczaj traktowane jest jako żart, a nie rzeczywiste przekonanie o narzędziu do walki z przemocą seksualną, ale należy pamiętać, że język którym się posługujemy, kształtuje w dużej mierze to, jak postrzegamy rzeczywistość, a upowszechnianie tego typu wyrażeń, zapisuje się w podświadomości i łączy się z innymi przejawami kultury gwałtu w naszej kulturze. Żartowanie sobie z gwałtu w przestrzeni publicznej nie jest też wskazane, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy tego typu "dowcip" nie trafi do osoby, która jest ofiarą przemocy seksualnej. Takie doświadczenie może obudzić traumy osoby, która została zgwałcona. Dlatego w życiu codziennym (również w mediach społecznościowych) warto być po prostu empatycznym.

Jeśli jesteś osobą dotkniętą przemocą seksualną, możesz zwrócić się o pomoc pod podane niżej numery telefonów:

  • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - tel. 800 120 002 - telefon pracuje całodobowo
  • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” - tel. 22 668 70 00 (poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)
  • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - tel. 800 120 226 (poniedziałek-piątek, od 9:30-15:30, połączenie bezpłatne)
  • Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy - tel. 600 070 717 (codziennie / całodobowo)
  • Telefon zaufania –  Centrum Praw Kobiet - 22 621 35 37 (czwartki od 12:00 do 18:00 telefoniczny dyżur prawny)
  • Telefon Interwencyjny – Centrum Praw Kobiet - 600 070 717 - całodobowy
  • Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele - 800 280 900 Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00
Sonda Radia ZET

RadioZET.pl/Plotek/Instagram

####default####