Obserwuj w Google News

Adwokat kościelny zabrał głos w sprawie unieważnienia ślubu Cichopek i Hakiela

2 min. czytania
19.10.2022 12:19
Zareaguj Reakcja

Romans Katarzyny Cichopek i Macieja Kurzajewskiego wzbudza mnóstwo kontrowersji. Pojawiły się plotki, że Cichopek będzie chciała unieważnić małżeństwo z Hakielem. O tym, czy uda jej się wziąć „rozwód kościelny” opowiedział ekspert.

cichopek-unieważni-małżeństwo-eksper-zabrał-głos
fot. Adam Jankowski/East News, Screen Instagram (@katarzynacichopek)

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski mają już za sobą pierwsze wydanie „ Pytania na Śniadanie” poprowadzonego wspólnie jako para. Ich wystąpienie wzbudziło mnóstwo emocji. Para nadal jest na językach wszystkich obserwujących doniesienia z polskiego show-biznesu. Niedawno pojawiły się spekulacje dotyczące chęci Katarzyny Cichopek do unieważnienia jej ślubu kościelnego z Marcinem Hakielem. Nie byłby to pierwszy „rozwód kościelny” w historii Telewizji Polskiej. Procedurę przeszedł chociażby były prezes TVP, Jacek Kurski, który jest mężem obecnej szefowej Cichopek, Joanny Kurskiej. Na temat ewentualnej możliwości unieważnienia małżeństwa „Cichopków” wypowiedział się kościelny adwokat Dawid Niemczycki. Co powiedział?

Redakcja poleca

Katarzyna Cichopek weźmie „rozwód kościelny”? Głos zabrał ekspert

Adwokat kościelny Dawid Niemczycki, z którym skontaktował się Plotek, podkreślił, że wiara katolicka nie przewiduje instytucji „rozwodu kościelnego”, a jedynie unieważnienie małżeństwa. Jakie różnice widzi w tych procesach ekspert Kościoła?

Cały proces polega na wykazaniu, że tego ślubu kościelnego nie było. Stąd możemy mówić jedynie o stwierdzeniu nieważności małżeństwa. Żeby do tego doszło, muszą zaistnieć pewne przesłanki. Co do zasady mamy cztery grupy w tym zakresie

- wskazuje mecenas Niemczycki i wymienia powody umożliwiające zakończenie kościelnego małżeństwa.

Według eksperta ślub może być uznany za nieważny, gdy udziela go kapłan bez uprawnień. Na ceremonii może też zabraknąć wymaganej liczby świadków. Małżeństwo będzie mogło być „zerwane”, jeśli między osobami biorącymi ślub da się wykazać pokrewieństwo lub jeżeli któreś z nich złożyło wcześniej śluby czystości. Są to jednak jedynie „techniczne” kwestie dotyczące braku formy kanonicznej ślubu. Więcej emocji niesie ze sobą kolejna grupa przesłanek umożliwiających uznanie ślubu za nieważny.

- Najczęściej to tzw. wady zgody małżeńskiej. Może to być na przykład sytuacja, gdy ktoś staje na ślubnym kobiercu, choć wewnętrznie nie chce ślubu zawierać. Bądź też chce zawrzeć związek małżeński, ale nie chce posiadać potomstwa. Poza tym mogą być też przyczyny określane jako niezdolność konsensualna. Tu mówimy najczęściej o niezdolności z przyczyn natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. W skład tego kanonu wchodzą bardzo szerokie zaburzenia, typu: nimfomania, satyryzm, narcyzm, a także szeroko pojęta niedojrzałość emocjonalna. Możemy też mówić o chronicznym alkoholizmie, narkomanii, uzależnieniu od hazardu czy erotomanii - wylicza adwokat kościelny Dawid Niemczycki, podkreślając, jak bardzo skomplikowany jest proces unieważnienia małżeństwa kościelnego.

Myślicie, że Katarzyna Cichopek zdecyduje się spróbować wymazać z kościelnych kart jej małżeństwo z Marcinem Hakielem?

Sonda Radia ZET
Matura próbna - MATEMATYKA 2020: ODPOWIEDZI, arkusz, rozwiązania zadań [3.04] fot. PIXABAY
####default####