Michał Szpak: jak reaguje na stereotypy? "Podział ról jest tak bez sensu"
Obserwuj w Google News

Michał Szpak w Radiu ZET. Jak reaguje na stereotypy? "Podział ról jest tak bez sensu"

2 min. czytania
19.11.2022 17:00
Zareaguj Reakcja

Michał Szpak pojawił się w Radiu ZET, gdzie porozmawiał z Mateuszem Ptaszyńskim o stereotypach płciowych. Wokalista wziął udział w prowokacyjnej kampanii serialu Stopklatki „To nie ze mną”, która wywołała poruszenie i zapoczątkowała dyskusję m.in. o użyciu feminatywów w codziennym życiu.

Michał Szpak Radio ZET
fot. Radio ZET

„To nie ze mną” to polski serial, który jest pierwszą w historii oryginalną produkcją fabularną Stopklatki. W najbliższą niedzielę o godz. 17:00 zostaną wyemitowane ostatnie dwa odcinki. Za sprawą swojej fabuły i prowokacyjnej kampanii serial wywołał dyskusję oraz rzucił światło na stereotypy płciowe. W akcje zaangażował się m.in. Michał Szpak, który wystąpił u boku aktorki Ady Szczepaniak w spocie podkreślającym, że najważniejsze są kompetencje, a nie płeć.

Michał Szpak w Radiu ZET o stereotypach płciowych

Główną bohaterką „To nie ze mną” jest mieszkająca w niewielkim miasteczku Tosia, która na co dzień pracuje w warsztacie samochodowym ojca, wymykając się tym samym szkodliwym stereotypom na temat „odpowiedniej” pracy dla kobiet. Twórcy serialu postanowili walczyć z uprzedzeniami nie tylko za sprawą samej fabuły, ale również prowokacyjnej akcji promocyjnej. W pełnym stereotypowych odniesień spocie imitującym formułę telezakupów zaprezentowano m.in. zestaw różowych narzędzi dla kobiet.

Do kampanii dołączyło wiele znanych osób, w tym Michał Szpak, który także wystąpił w jednym ze spotów. Jak wokalista reaguje na stereotypy w codziennym życiu? Zdradził w programie „Czas Wolny w Radiu ZET”.

Nie rozumiem życia w stereotypie. Dla mnie świat wygląda tak jak ja. Bez względu na to, jak wyglądasz, jesteś ciekawym, wrażliwym człowiekiem. Nie interesuje mnie, czy facet nosi stanik, a dziewczyna spodnie. Feminatywy to coś absolutnie cudownego. (…) Mechanik nie jest mechaniczką, więc czemu mechaniczka ma być nazywana mechanikiem?

Gość programu Mateusza Ptaszyńskiego wrócił myślami do domu rodzinnego: „U mnie mama też nosiła spodnie. Była to osobą, która generowała nowe. Zmianę. Nie chcę tu mówić, że była odważniejsza w decyzjach niż tata, ale było takie równouprawnienie. Dorastałem w rodzinie, w której nie było podziału ról. Że to należy do taty, a to do mamy. Podział ról jest tak bez sensu”.

Michał Szpak ma również radę dla słuchaczy Radia ZET: „Stereotypy wynikają z tego, że ktoś się czegoś boi. Czuje lęk do czegoś, czego nie zna. Najważniejszą radą jest, żeby poznać własną wartość i uświadomić sobie, że każdy z nas jest wspaniałym człowiekiem i że może zdziałać wszystko, czego chce. Tylko musi w siebie uwierzyć”.

Najważniejsze jest to, że twórcy serialu pomyśleli, żeby złamać stereotyp. Jesteśmy wspaniale rozwijającym się krajem, który być może kiedyś będzie w czołówce. W Warszawie mamy najwięcej wieżowców w całej Europie, jesteśmy wrażliwym społeczeństwem, ale na pewne aspekty życia w ogóle nie jesteśmy wrażliwi. Musimy poruszać takie tematy. Są niezwykle ważne. Uważam, że kobiety w tym kraju mają cały czas pod górkę.

Główne role w serialu „To nie ze mną” grają Ada Szczepaniak i Adrian Zaremba. W produkcji pojawiają się również m.in. Katarzyna Ankudowicz, Magdalena Smalara, Jacek Lenartowicz, Ewa Gawryluk, Ewa Bułhak i Kamil Szeptycki. 12-odcinkowy serial „To nie ze mną” zadebiutował na antenie Stopklatki. Produkcja jest również dostępna w serwisie FilmBox+.

####default####