Obserwuj w Google News

Dostajesz gęsiej skórki w trakcie słuchania muzyki? Twój mózg jest wyjątkowy!

Piotr Krajewski
2 min. czytania
04.12.2017 14:24
Zareaguj Reakcja

Nie od dziś wiadomo, że dźwięki oddziałują na nas i nasze emocje. Nietypowego odkrycia dokonał niedawno pewien amerykański doktorant. W trakcie badania wpływu muzyki na człowieka udało mu się dowieść, że reakcja fizyczna podczas słuchania piosenek świadczy o nietypowej budowie mózgu. Osoba, u której pojawia się ten objaw, ma dużo większą zdolność do bardzo intensywnych odczuć emocjonalnych.

Dostajesz gęsiej skórki w trakcie słuchania muzyki? Twój mózg jest wyjątkowy!
fot. pixabay.com (kaboompics)

Matthew Sachs, doktorant z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, podjął się zbadania grupy osób, które doświadczają gęsiej skórki oraz dreszczów w momencie słuchania muzyki. Jego celem było ustalenie, w jaki sposób i dlaczego u wielu ludzi występują reakcje fizyczne.

W badaniu wzięło udział dwudziestu studentów. Połowa z nich potwierdziła, że ulubione piosenki wywołały u nich wspomniane wyżej odruchy. Pozostałe osoby nie odczuły czegoś podobnego.

Wrażliwi na muzykę mają inny mózg

Sachs poddał wnikliwiej analizie umysły wszystkich respondentów. Wyniki badań okazały się zaskakujące. Naukowcowi udało się potwierdzić, że mózgi osób odczuwających m.in. gęsią skórkę podczas słuchania swoich ulubionych utworów charakteryzuje inna wewnętrzna budowa niż w przypadku ludzi, u których reakcje fizyczne się nie pojawiają.

Nietypowa struktura narządu i dużo gęstsza objętość włókien, które wydajniej łączą obszary mózgu odpowiedzialne za uczucia z korą mózgową, powodują zwiększoną zdolność osoby do intensywnego przeżywania emocji oraz występowania u niej odruchów fizycznych.

To nie koniec badań

Młody naukowiec twierdzi, że niektóre z powyższych doznań mogą być wywołane bardzo silnymi wspomnieniami danej osoby. Dlatego też doktorant prowadzi obecnie dalsze badania, których celem jest głęboka analiza aktywności mózgu podczas słuchania konkretnych piosenek wywołujących określone reakcje.

Matthew Sachs liczy, że uda mu się wywnioskować, które neurologiczne reakcje prowadzą do wystąpienia odruchów fizycznych. Udana analiza może okazać się pomocna w leczeniu zaburzeń psychicznych.

– Depresja prowadzi do niezdolności odczuwania przyjemności z codziennych spraw. Mógłbyś razem z terapeutą wykorzystać muzykę, aby zbadać uczucia – mówi naukowiec.

RadioZET.pl/indy100.com/rp.pl/newsweek.pl/PK

####default####