Obserwuj w Google News

Festiwal Opole 2018: będzie skandal? Ludzie żądają wykluczenia grupy Girls on Fire

Piotr Krajewski
2 min. czytania
06.06.2018 12:52
Zareaguj Reakcja

Będą kontrowersje podczas festiwalu w Opolu? W internecie pojawiła się specjalna petycja skierowana do Jacka Kurskiego i prezydenta miasta. Część osób żąda wykluczenia z festiwalu grupy Girls on Fire, która zakwalifikowała się do koncertu Debiuty. Protestujący twierdzą, że piosenka „Siła kobiet” propaguje m.in. aborcję i nienawiść do chrześcijaństwa.

Girls On Fire
fot. Youtube (Girls On Fire)

Festiwal Opole 2018: petycja przeciwko zespołowi Girls on Fire

Girls on Fire to jeden z zespołów, który zakwalifikował się do udziału w koncercie Debiuty podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Obecność Girls on Fire na  festiwalu Opole 2018 nie podoba się jednak środowiskom konserwatywnym. W sieci pojawiła się specjalna petycja przeciw piosence „Siła kobiet”, która była nieoficjalnym hymnem „czarnych protestów” w Polsce. W czasie ich trwania tysiące osób sprzeciwiało się zmianom w przepisach dotyczących prawa do aborcji.

Przeciwnicy zespołu Girls on Fire twierdzą, że zarówno utwór, jak i oficjalny teledysk do niego, są zaangażowane politycznie oraz promują związki homoseksualne, komunizm, nienawiść do chrześcijaństwa i aborcję na życzenie.

— To niedopuszczalne by tak skandaliczne treści promowane były w telewizji publicznej i to podczas koncertu organizowanego z pieniędzy polskich podatników. Nie pozwólmy by podczas jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce przedstawiano treści sprzeczne z wartościami wyznawanymi przez zdecydowaną większość Polaków! — czytamy w treści petycji.

Internetową petycję skierowaną do prezesa TVP Jacka Kurskiego i prezydenta Opola podpisało na razie 18 tysięcy osób.

Festiwal Opole 2018: komunikat zespołu Girls on Fire

Informacje o proteście przeciwko utworowi „Siła kobiet” na festiwalu Opole 2018 dotarły także do samego zespołu Girls on Fire. Członkinie grupy opublikowały w mediach społecznościowych specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Po pierwsze zespół nie jest i nigdy nie był związany z żadną opcją polityczną. Po drugie to muzyka zawsze była i jest dla nas najważniejsza, wszystkie wywodzimy się ze środowisk muzycznych i teatralnych. Zespół nie jest częścią żadnego ruchu ani instytucji. Po trzecie piosenka „Siła kobiet” to głos w sprawie, a nie przeciw. To zaproszenie do dyskusji. Teledysk „Siły kobiet” jest obrazem historii problemów kobiet na przełomie wieków. Rozmaitych problemów – od kwestii związanych z równouprawnieniem, prawami wyborczymi, prostytucją czy operacjami plastycznymi aż po aborcję i antykoncepcję, rytualne obrzezanie kobiet w Afryce, czarne protesty, gwałty, przemoc domową. Jest to ujęcie historyczne, symboliczne i przekrojowe. Nie jest to manifestacja polityczna — czytamy w komunikacie Girls on Fire.

Na razie nie ma żadnych informacji o ewentualnym wykluczeniu Girls on Fire z koncertu Debiuty podczas festiwalu Opole 2018. Koncert odbędzie się 8 czerwca.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/PK

####default####