Obserwuj w Google News

„kRaj“, czyli „Dzikie Historie“ po polsku. Seria krótkich metraży o szaleństwie współczesnej Polski

2 min. czytania
13.04.2021 12:29
Zareaguj Reakcja

„kRaj” to nowy szalony projekt filmowy, pokazujący absurdy dzisiejszej rzeczywistości. Produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej już porównywana jest do oscarowych „Dzikich Historii”. Co już wiemy o nieszablonowej serii krótkich metraży?

kRaj - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Velvet Spoon

„kRaj” to projekt stworzony przez studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Na film składa się seria sześciu krótkich metraży, które łączy jeden wspólny temat – absurdy współczesnej Polski. Każda historia opowiada o innej nietypowej sytuacji, a całość składa się na zaskakujący obraz naszej codzienności.

Film porównano już do hiszpańskiego hitu „Dzikie historie”, czyli produkcji która doczekała się niezwykłego uznania widzów i krytyków, a w 2014 roku była nawet nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Czy „kRaj” odniesie podobny sukces? Warto przekonać się samemu.

„kRaj” – o czym opowiada film?

Na „kRaj” składa się sześć filmów krótkometrażowych. W jednym policjant drogówki postanawia sięgnąć po nietypowe i dość radykalne metody, by uspokoić zapał szarżujących na drogach kierowców. W drugim robotnik, który próbuje przekonać sąd, że powinien dostać prawa do opieki na dzieckiem, nieoczekiwanie… gubi swoją pociechę. 

W trzeciej opowieści szef rodzinnej firmy szykuje się na nieprzyjemną wizytę ze skarbówki. W kolejnej kuratorka galerii sztuki dowiaduje się, że na stanowisko dyrektora instytucji został mianowany jej były kochanek, z którym rozstała się w trudnych okolicznościach. Sąsiedzi urządzają wojnę na fajerwerki, próbując zaimponować całemu osiedlu. Te i inne historie zobaczymy w zwariowanym filmie „kRaj”. 

Twórcy filmu wzięli bowiem na warsztat prozaiczne sytuacje z dnia codziennego i postawili je na głowie, uwypuklając specyficzny sposób polskiego myślenia. Połączenie cwaniakowania z zaradnością, wiecznego narzekania z kreatywnymi sposobami rozwiązywania problemów – „kRaj” to opowieść zaskakująca i prawdziwa.

„kRaj” – obsada i ekipa

Reżyserami filmu są wykładowcy i absolwenci Warszawskiej Szkoły Filmowej – Maciej Ślesicki, Veronika Andersson, Filip Hillesland oraz Mateusz Motyka.

Na ekranie zobaczymy natomiast takich aktorów jak: Marian Dziędziel, Tomasz Włosok czy Krzystof Stroiński. 

Jak czytamy na oficjalnej stronie Szkoły:

„Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej zaangażowali się w realizację projektu na wszystkich polach i etapach produkcji. Pod opieką doświadczonych koordynatorów Macieja Ślesickiego, Andrzeja Wolfa, Marka Brodzkiego i Zbigniewa Nicińskiego, razem z profesjonalistami z branży filmowej, stworzyli obraz będący głosem, który łączy pokolenia w debacie nad współczesną Polską”.

„kRaj” – zapowiedź w formie teledysku

W ramach promocji obrazu producent, czyli Warszawska Szkoła Filmowa, jak i polski dystrybutor – firma Velvet Spoon, zdecydowali się wypuścić teledysk promujący nadchodzącą produkcję. Klip, w którym usłyszymy cover utworu „Wieża radości, wieża samotności” zespołu Sztywny Pal Azji, prezentuje się następująco:

Sonda Radia ZET

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy " Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Na oficjalnej stronie szkoły odnaleźć możemy też krótki materiał typu „making of”. Wideo pokrótce przybliża proces pracy nad poszczególnymi sekwencjami filmu.

„kRaj” – kiedy premiera?

Film ma trafić do kin od razu po zniesieniu przez rząd restrykcji, regulujących zamknięcie instytucji kultury 

Czytaj także:  Nowa część serii "Hotel Transylwania" za darmo w sieci. Zobacz "Potworne zwierzęta"

RadioZet.pl/Akademia.szkolafilmowa.pl/materiały prasowe Velvet Spoon

####default####