Obserwuj w Google News

Rząd zakazał filmu o córce Mahometa. Powodem ranienie uczuć religijnych

Sergiusz Kurczuk
3 min. czytania
14.06.2022 12:25
Zareaguj Reakcja

Film "The Lady Of Heaven" nie trafi do kin w Maroko. Specjalna komisja uznała, że produkcja o córce Mahometa godzi w wiarę muzułmańską.

The Lady Of Heaven - kadr z filmu
fot. Enlightened Kingdom/materiały prasowe

"The Lady Of Heaven" to brytyjska produkcja opowiadająca o życiu Fatimy - córki proroka Mahometa. Film został zakazany w Maroko, a w Wielkiej Brytanii wzbudził wiele kontrowersji.

"The Lady Of Heaven": film zakazany za obrazę uczuć religijnych

Istnieją kinowe produkcje, które dotykają tematów religijnych w taki sposób, że niektóre bardziej radykalne grupy wiernych uważają za profanację. Katolicy bardzo często organizują protesty przeciwko dystrybuowaniu filmów, które mają obrażać ich uczucia religijne.

Redakcja poleca

Nie tylko odłamy chrześcijaństwa wyrażają swój sprzeciw wobec sztuki filmowej, domagając się wycofania danego tytułu z kin lub kompletnie go cenzurując. Jak podaje Deadline, ostatnio kontrowersje wywołał film, dotykający tematów związanych z islamem. Mowa o "The Lady Of Heaven", za który odpowiada Eli King. Produkcja ukazuje życie Fatimy - córki Mahometa, która niosła przesłanie pokoju, które dotyczy nie tylko czasów, w których żyła główna bohaterka, ale obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Premiera filmu spowodowała falę protestów w Wielkiej Brytanii, w których brali udział muzułmanie. Kilka demonstracji przyniosło skutek i niektóre pokazy rzeczywiście się nie odbyły. "The Lady Of Heaven" zarzuca się łamanie jednej z zasad tradycji islamskiej o zakazie przedstawiania w formie wizualnej Mahometa, mimo że twórcy produkcji gwarantują, że tego typu sytuacja nie miała miejsca w ich filmie.

Nie zmienia to jednak faktu, że w Maroko "The Lady Of Heaven" został uznany za "rażące fałszowanie faktów z historii islamu", film który posługuje się "odrażającą stronniczością", a jego autorów oskarżono o poszukiwanie "sławy i sensacji przez ranienie uczuć muzułmanów oraz uderzanie we wrażliwość religijną". Takie słowa padły ze strony Najwyższej Rady Ulemów. Natomiast narodowe Centrum Kina Maroko nie wydało pozwolenia na dystrybucję filmu w kraju. 

Maroko to nie jedyny kraj, w którym film budził poważne zastrzeżenia. Protesty w Wielkiej Brytanii to nie jedyna forma sprzeciwu wobec "The Lady Of Heaven". Negatywnie na temat produkcji wypowiedział się również imam Qari Asim, który został przez to wydalony z rządu, w którym dotychczas pełnił funkcję doradcy. Od 2012 był członkiem Anti-Muslim Hatred Working Group, która zajmowała się przypadkami dyskryminacji muzułmanów. Przedstawiciele rządu wystosowali list, w którym wyjaśnili przyczyny wydalenia Asima.

Pańskie niedawne poparcie dla kampanii mającej na celu ograniczenie wolności słowa — kampanii, która sama w sobie podsyca napięcia społeczne — oznacza, że kontynuacja pańskiej pracy z rządem w roli mającej na celu promowanie harmonii społecznej, nie jest w tej chwili możliwa.

Asim oskarżył swoich dawnych współpracowników o islamofobię i stwierdził, że nie brał udziału w żadnych akcjach protestacyjnych wokół "The Lady Of Heaven".

Redakcja poleca

"The Lady Of Heaven": o czym jest film?

Produkcja opowiada o Laith - dziecku z Iraku, które znajduje się w środku rozdartego przez ISIS wojną kraju. Po stracie matki, znajduje nowy dom, w którym mieszka starsza kobieta. Staruszka opowiada chłopcu historię Fatimy - córki Mahometa, wyjaśniając, że była pierwszą ofiarą terroryzmu. Za scenariusz filmu odpowiada Yasser Al-Habib. W rolach głównych wystąpili Denise Black, Ray Fearon, Mark Anthony Brighton, Chris Jarman i Gabriel Cartade.

Sonda Radia ZET

RadioZET.pl/Deadline

####default####