Obserwuj w Google News

Split: użytkownicy domagają się usunięcia filmu z Netflixa. Jakie padły zarzuty?

2 min. czytania
26.06.2020 10:09
Zareaguj Reakcja

"Split" to film z 2016 roku z Jamesem McAvoyem. Produkcję można obejrzeć na Netflixie. Niektórzy użytkownicy są jednak oburzeni treścią filmu. Powstała petycja z prośbą o usunięcie "Split" z Netflixa. Dlaczego?

Kadr z filmu "Split"
fot. YouTube/Kadr z filmu "Split"

Split: użytkownicy domagają się usunięcia filmu z Netflixa. Jakie padły zarzuty? Przypominamy, że ostatnio niemałe zamieszanie wywołał polski film  "365 dni" w reżyserii Barbary Białowąs na podstawie książki Blanki Lipińskiej. Pomimo popularności, część użytkowników Netflixa uznała, że treści filmu są szkodliwe i powinien on zostać usunięty z platformy. Tym razem kontrowersje wzbudził film "Split".

Grupa Kairos Collaborative, wspierająca osoby z dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości, uważa film za nieodpowiedni. Dlaczego? Zdradzamy poniżej.

Zobacz także:  Erotica 2022: Netflix zapowiada pierwszy polski film. Wiemy, kiedy trafi na platformę 

Split: użytkownicy domagają się usunięcia filmu z Netflixa. Jakie padły zarzuty?

"Split" to film w reżyserii M. Nighta Shyamalana z 2016 roku. Główną rolę otrzymał James McAvoy znany z takich produkcji jak "Pokuta', "Wanted - ścigani" czy serii filmów o X-Menach. Produkcja została ciepło przyjęta przez krytyków. O filmie pochlebnie wypowiadają się także widzowie. Okazuje się jednak, że dopatrzono się szkodliwych treści.

Jak podaje Onet - chodzi o zaburzenia psychiczne bohatera. Wyjaśniając - James McAvoy wciela się w rolę mężczyzny cierpiącego na zaburzenia dysocjacyjne tożsamości. W filmie jest ukazane, że ma więcej niż jedną osobowość. Jedna z nich uprowadza trzy dziewczyny.

Na stronie change.org pojawiła się petycja z prośbą o usunięcie filmu "Split" z Netflixa. Petycję podpisało już ponad 1500 osób (stan na 26 czerwca 2020 roku). Jakie są zarzuty?

Głównie chodzi o ukazanie bohatera jako agresora. Film ma sugerować, że osoby cierpiące na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości są skłonne do przemocy.

W filmie mężczyzna z dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości jest przedstawiany jako drapieżca. Ten film przedstawia zaburzenie na wiele niedokładnych sposobów - można przeczytać.

Netflix na razie nie ustosunkował się do tej sprawy i film "Split" wciąż jest dostępny na platformie.

Sonda Radia ZET

Poniżej można zobaczyć zwiastun filmu "Split".

Zobacz także:  Winona Ryder oskarża Mela Gibsona o homofobię i antysemityzm. Aktor odpowiedział

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/Onet.pl

####default####