Obserwuj w Google News

Oscary 2021: Jakie nominowane do Oscara filmy zobaczymy na Netflix?

4 min. czytania
14.04.2021 16:39
Zareaguj Reakcja

Oscary 2021 zbliżają się wielkimi krokami. Już w nocy z 25 na 26 kwietnia poznamy laureatów tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W ramach przygotowań do Gali, sprawdziliśmy, które z nominowanych produkcji można obejrzeć już na Netflix.

Oscar - statuetka w muzeum
fot. Bartosz KRUPA/East News

Oscary 2021 to wydarzenie nietypowe. Z powodu pandemii koronawirusa Amerykańska Akademia Filmowa zdecydowała się przesunąć galę rozdania nagród o blisko dwa miesiące, a w stawce znalazło się najwięcej filmów, dostępnych na platformach streamingowych. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie filmy można już teraz zobaczyć w jednym z najpopularniejszych serwisów, czyli Netflixie.

Oscary 2021 – jakie nominowane do Oscara filmy dostępne są na Netflix?

Tegoroczne rozdanie nagród mocno doceniło produkcje powstające dla platformy Netflix, bądź dostępne w jej bibliotece. Aż 15 filmów można obejrzeć już na Netflixie. Które to tytuły?

„Mank”

Film Davida Finchera, przyglądający się losom Hermana Mankiewicza, scenarzysty słynnego „Obywatela Kane’a”, często uznawanego za najlepszy film w historii kina. Biograficzna opowieść przygląda się przede wszystkim Złotej Erze Hollywood, historię o samym scenarzyście traktując jak punkt wyjściowy dla ukazania przemian społeczno-politycznych tamtego okresu. „Mank” przoduje w tegorocznej stawce, zgarniając aż 10 nominacji. 

„Proces Siódemki z Chicago”

Drugi film w reżyserii słynnego scenarzysty Aarona Sorkina, to bazująca na faktach opowieść o proteście na ulicach Chicago w 1968 roku. A także o procesie, który wytoczono jego organizatorom niedługo po jego przeprowadzeniu. Film został nominowany w aż sześciu kategoriach, w tym za Najlepszy Film.

„Ma Rainey: Matka Bluesa”

Chadwick Boseman w swojej finałowej roli filmowej. Aktor, który zasłynął z roli Czarnej Pantery w filmach z Marvel Cinematic Universe, kradnie dla siebie ekran w teatralnym filmie, przyglądającym się próbie zespołu muzycznego tytułowej Ma Rainey. W tej roli doskonała Viola Davis. Członkowie Akademii dostrzegli kunszt obojga, nominując film „Ma Rainey: Matka Bluesa” właśnie w kategoriach aktorskich. Akademicy dostrzegli też kunszt wykonania filmu, nominując go także za: scenografię, make-up i kostiumy.

„Cząstki kobiety”

Cząstki kobiety” to spokojny dramat, przyglądający się losom kobiety, która musi poradzić sobie ze śmiercią swojego dziecka. Film przyciąga powalającą, nakręconą na jednym ujęciu sekwencją początkową, a także doskonałym aktorstwem. To właśnie aktorka – Vanessa Kirby – została nominowana przez Amerykańską Akademię Filmową w kategorii Najlepsza Aktorka.

„Biały Tygrys”

Adaptacja powieści Aravida Adigi o tym samym tytule została nominowana w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany. To rozpędzona opowieść, ukazująca Indie jako kraj pełen korupcji i szemranych biznesów, w którym aby osiągnąć sukces należy walczyć o swoje niczym bezwzględny tytułowy biały tygrys. Ostrze krytyki skierowane jest tu w szczególności przeciwko systemowi kastowemu, a film potrafi celnie punktować pewne absurdy indyjskiej biurokracji.

„Nowiny ze świata”

Tom Hanks jako posłaniec, który podczas amerykańskiej Wojny Secesyjnej jeździł z miasteczka do miasteczka, aby czytać mieszkańcom nowiny prasowe z wydawnictw z różnych regionów. Podczas swojej podróży na drodze spotyka zagubioną młodą dziewczynkę i postanawia pomóc jej wrócić do domu. 

„Elegia dla bidoków”

Dramat rodzinny i filmowy ewenement. Nominowana za najlepszą rolę drugoplanową Glenn Close jest trzecią w historii aktorką, która została nominowana do Oscara i Złotej Maliny, celebrującej najgorsze filmy roku, za tę samą rolę.

„Miłość i potwory”

Film katastroficzny z elementami romansu zyskał nominację w kategorii najlepsze efekty specjalne. Młody chłopak próbuje wrócić do swojej ukochanej, po tym jak po globalnej katastrofie na świecie pojawiły się krwiożercze potwory. Bohater będzie musiał sprostać przeciwnościom losu, jeśli będzie chciał odnaleźć miłość swojego życia. 

Oscary 2021 – jakie jeszcze filmy fabularne dostępne są na Netflix? 

Wśród nominowanych filmów, dostępnych na Netflixie znalazły się także:

  • „Niebo o północy”
  • „Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga”
  • „Pięciu braci”
  • „Wyprawa na księżyc”
  • „Życie przed sobą”

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy " Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Oscary 2021 – jakie filmy dokumentalne dostępne są na Netflix? 

Na platformie Netflix dostępne są także dwa filmy dokumentalne, nominowane w tej kategorii.

„Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych”

Film dokumentalny, poruszający temat specjalnego obozu letniego dla osób niepełnosprawnych. Podczas jego trwania zapoczątkowany został ruch rewolucyjny, który miał wpływ na amerykańską rzeczywistość. Fakt, że obóz odbywał się niedaleko terenów słynnego festiwalu Woodstock, mógł mieć na to pewien wpływ.

„Czego nauczyła mnie ośmiornica?”

Film dokumentalny, podążający za losami filmowca, który zaprzyjaźnił się z pewną ośmiornicą. Nietypowa przewodniczka zdradza mu tajniki życia pod wodą, a film pokazuje, w jaki sposób człowiek powinien żyć w symbiozie z naturą. Zaskakujący projekt, pełen nieoczekiwanego humoru i trafnych spostrzeżeń, dotyczących dzisiejszej rzeczywistości. 

Sonda Radia ZET

Oscary 2021 – jakie filmy krótkometrażowe dostępne są na Netflix?

W ostatnim czasie na platformie Netflix zawitały także filmy krótkometrażowe, nominowane w kilku kategoriach ­– Najlepszy Krótkometrażowy Film Fabularny, Animowany i Dokumentalny. Netflix posiada kandydata w każdej z tych kategorii.

„Jakby co, kocham Was”

Przejmująca opowieść o stracie. Dwójka rodziców musi poradzić sobie z tragedią utraty swojej córki, która zginęła w szkolnej strzelaninie.

„Two Distant Strangers”

Czarnoskóry mężczyzna spotyka na swojej drodze białego policjanta. Gdy ich dyskusja wymyka się spod kontroli, policjant oddaje strzał. Okazuje się jednak, że ofiara brutalności policji nie zginęła, a od nowa przeżywa ten sam dzień, będąc zamknięta w specyficznej pętli czasowej. Czy bohaterowie uda się uniknąć tragicznego losu? Fabuła filmu przypomina nieco wcześniejszą produkcję Netflixa – obraz „See You Yesterday”.

„Piosenka dla Latashy”

Produkcja dokumentalna, skupiająca się na zabójstwie Latashy Harlings latem 1992 roku. Wydarzenie to doprowadziło do tzw. Powstania w LA.  Film przygląda się życiu i planom na przyszłość rezolutnej piętnastolatki.

Oscary 2021 – jakie jeszcze filmy dostępne są online?

Netflix to nie jedyna platforma, na której zobaczymy głośne oscarowe hity. Pozostałe tytuły, które można obejrzeć w Internecie, zebraliśmy w osobnym artykule:

Czytaj także:  Daniel Kaluuya: Top 5 filmów i seriali z udziałem aktora, które trzeba znać [LISTA]

####default####