Obserwuj w Google News

Lina Wertmuller nie żyje. Pierwsza reżyserka nominowana do Oscara miała 93 lata

3 min. czytania
10.12.2021 08:19
Zareaguj Reakcja

Zmarła Lina Wertmuller - pierwsza w historii reżyserka nominowana do Oscara. Miała 93 lata. Co było przyczyną śmierci?

Lina Wertmuller
fot. FREDERIC J. BROWN/AFP/East News

9 grudnia 2021 roku w Rzymie zmarła Lina Wertmuller - słynna włoska reżyserka i scenarzystka. Zasłynęła jako pierwsza kobieta nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy reżyser. Odeszła w wieku 93 lat.

Lina Wertmuller nie żyje

Jak podaje Deadline o śmierci filmowczyni poinformowała włoska gazeta "La Republica". Zmarła w swoim domu w rodzinnym Rzymie. Nie podano przyczyny zgonu.

Redakcja poleca

Wertmuller urodziła się 14 sierpnia 1928 roku jako Arcangela Felice Assunta Wertmüller von Elgg Spanol von Braueich. Jej ojciec był prawnikiem. Przyszła reżyserka była buntowniczą dziewczynką. Została wyrzucona z 15 szkół katolickich. W tym czasie fascynowała się komiksami, szczególnie serią o Flashu Gordonie. Jak wspominała sama Wertmuller, miały ogromny wpływ na podjęcie przyszłej ścieżki kariery reżyserki filmowej i teatralnej.

W młodym wieku zainteresowała się również teatrem, szczególnie rosyjskich twórców, takich jak Peter Scharow, Władimir Niemirowicz-Danczenko, czy Konstantin Stanisławski. Po ukończeniu Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D'Amico, Wertmuller wyprodukowała wiele awangardowych sztuk teatralnych. Podróżowała też po Europie, pracując jako lalkarka, scenografka, inspicjentka oraz dziennikarka. W tym czasie wykształciły się jej dwa główne zainteresowania - musicalem komediowym i poważnym dramatem, poruszającym kwestie społeczne.

Po kilku latach pracy w teatrze, Wertmuller zaczęła dążyć do wcielenia w życie swojego największego marzenia - zostania reżyserką filmową. Na początku lat 60. jej koleżanka ze szkoły - aktorka Flora Carabella, przedstawiła Wertmuller swojemu mężowi, również aktorowi - Marcello Mastroianniemu, który z kolei skontaktował przyszłą twórczynię z Federico Fellinim. Wkrótce uznany włoski reżyser stał się mentorem Wertmuller. 

Jej debiutem były "Bazyliszki" z 1963 roku - dramat, który nie tylko wyreżyserowała, ale również napisała do niego scenariusz. Dwa lata później Wertmuller stworzyła komedię "Porozmawiajmy o mężczyznach", która powstała pod pseudonimem Nathan Wich. W tym okresie powołała do życia również takie filmy, jak "Nie drażnijcie komara", "Il mio corpo per un poker" i "Droga do Katmandu".

W latach 70. Wertmuller wyreżyserowała produkcje, które cieszyły się największym uznaniem w jej dorobku. To wtedy powstały poważne tematycznie filmy, w których widać było socjalistyczne, feministyczne i anarchistyczne poglądy reżyserki. Mowa o filmach "Miasto przemocy", "Kiedy kobiety miały ogony", "Hutnik Mimi dotknięty na honorze", "Kiedy kobiety straciły ogony", "Brat Słońce, siostra Księżyc", "Miłość i anarchia", "Dobrze znaczy źle", "Która droga w górę?", "Koniec świata w deszczową noc" czy "Krwawa zemsta". W tym czasie została nagrodzona na wielu festiwalach filmowych, a film "Siedem piękności Pasqualino" z 1975 roku, zapewnił jej nominację do Oscara. Tym samym Wertmuller została pierwszą reżyserką w historii kina, nominowaną do prestiżowej amerykańskiej nagrody.

W latach 80. Wertmuller zrealizowała takie filmy, jak "Scherzo przeznaczenia zaczajone za węglem niczym zbójca na drodze", "Camorra", "Letnia noc o greckim profilu, migdałowych oczach i zapachu bazylii", czy "W pewną noc, w świetle księżyca". Był to okres, w którym międzynarodowa sława wywołana nominacją do Oscara zaczęła blednąć. W kolejnej dekadzie powołała do życia między innymi filmy "Sobota, niedziela i poniedziałek", "Mam nadzieję, że dam radę", czy "Ferdynand i Karolina".

W nowym milenium jej kariera filmowa stała się mniej obfita. Wyreżyserowała kilka produkcji, w tym "Rejs w nieznane" i "Faszerowana papryka i rybą w twarz". Stworzyła też telewizyjny film "Mannaggia alla miseria!" oraz dokument "Roma, Napoli, Venezia... in un crescendo rossiniano" z 2014 roku, który zwieńczył jej karierę reżyserki filmowej. Wertmuller nadal jednak pracowała jako reżyserka teatralna, co robiła w zasadzie do końca życia. 

Redakcja poleca

Lina Wertmuller zdobyła szereg nagród i nominacji, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Festiwalu Filmowym w Cannes, National Board of Review, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Flaiano Prizes,  David di Donatello Awards czy Boston Society of Film Critics Awards. Otrzymała Nagrodę Amerykańskiej Gildii Reżyserów, Crystal Award, włoski Złoty Glob oraz honorowego Oscara.

Sonda Radia ZET

RadioZET.pl/Deadline/La Republica

####default####