Obserwuj w Google News

Lubisz filmy sportowe? Oto najlepsze filmy o sporcie w historii!

4 min. czytania
Aktualizacja 25.01.2021
14.01.2021 12:00
Zareaguj Reakcja

Filmy sportowe to najczęściej poruszające produkcje, które opowiadają o pokonywaniu własnych słabości i sile woli. Filmy o sporcie uczą przezwyciężania barier i pokazują, że aktywność fizyczna to rozwój nie tylko dla ciała, ale i ducha. Sprawdź, jakie są najlepsze filmy sportowe w historii!

Tata z synem oglądają film sportowy
fot. Shutterstock

Filmy o sporcie to produkcje, które często traktują wysiłek fizyczny jako pretekst do głębszej refleksji na temat człowieka, jego słabości, determinacji czy silnej woli. Nic więc dziwnego, że jedne z najsłynniejszych obrazów w historii kina to właśnie filmy sportowe. Produkcje takie jak „Rocky”, „Wściekły byk” czy „Ja, Tonya” na zawsze zapisały się w pamięci widzów, zaskakując swoją głębią i ważnym przekazem.

Filmy sportowe: obrazy nie tylko o sporcie

Sukces filmów o sporcie kryje się właśnie za wykorzystaniem motywu wysiłku fizycznego w kształtowaniu psychiki bohaterów. Wyczerpujące treningi, podporządkowanie całego życia sportowemu celowi i gorycz porażki albo słodki smak zwycięstwa. Wszystko to zmienia człowieka i sprawia, że inaczej patrzy on na życie.

Filmy o sporcie: najlepsze filmy sportowe w historii – ranking TOP 10

Wybraliśmy dla was 10 najlepszych filmów sportowych w historii kina. Sprawdźcie, jakie produkcje o sporcie znalazły się w naszym rankingu!

Zobacz także:  Najlepsze filmy psychologiczne. 15 tytułów, dzięki którym inaczej spojrzysz na życie

1. „Wściekły byk” (1980)

Jeden z najsłynniejszych filmów sportowych w historii. „Wściekły byk” to fabularyzowana biografia amerykańskiego pięściarza Jake’a LaMotty (w tej roli nagrodzony Oscarem Robert de Niro). La Motta, zawodowy mistrz wagi średniej, na bokserskim ringu odznaczał się szczególną brutalnością i wolą walki, przedstawionymi w filmie w wyjątkowo widowiskowy sposób. Długie i niezwykle brutalne sceny meczów bokserskich rozgrywanych przez głównego bohatera przeszły przez to do historii kina.

2. „Zapaśnik” (2008)

Poruszająca historia, która stała się jednym z największych niespodziewanych hitów kinowych poprzedniej dekady. Zapewniła też powracającemu po długiej przerwie na ekrany Mickeyowi Rourke’owi uznanie, na które od dawna zasługiwał. Aktor wciela się w filmie w rolę Randy'ego, tytułowego zapaśnika, który po rozległym zawale serca musiał zrezygnować ze sportowej kariery. Szara codzienność i dołująca praca w delikatesach sprawiają jednak, że mężczyzna za życiowy cel stawia sobie powrót na ring.

3, „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” (2017)

Kolejny film o sporcie oparty na autentycznych wydarzeniach. Tą sprawą żyły na początku lat 90. całe Stany Zjednoczone: uznawana za faworytkę w wyścigu po łyżwiarskie mistrzostwo świata Nancy Kerrigan zostaje brutalnie zaatakowana. O zaaranżowanie napadu policja i media oskarżają jej największą rywalkę, Tonyę Harding (w tej roli fantastyczna Margot Robbie). Rozpoczyna się publiczny spektakl mający na celu ukaranie sprawców. Choć Harding zarzeka się, że nie miała z atakiem nic wspólnego, to wygląda na to, że opinia publiczna już wydała wyrok. Pochodząca z biednej, rozbitej rodziny i pozbawiona wykształcenia Tonya jest bez szans w walce o sympatię rodaków.

4. „Rocky” (1976)

Nie ma chyba osoby, która przynajmniej nie słyszałaby o „Rockym”, jednym z najsłynniejszych filmów w historii, nie tylko kina sportowego. Istnieje nawet duża szansa, że kiedyś oglądaliście któryś z filmów o pięściarzu-amatorze, który nieoczekiwanie dostaje szansę do stanięcia do walki o pas mistrza świata. W sumie powstało już bowiem aż osiem filmów o Rockym Balboi, ale to pierwsza, oryginalna część z 1976 roku uchodzi za tę kultową.

Redakcja poleca
Filmy akcji: 6 najlepszych produkcji, które musicie obejrzeć

5. „Le Mans ‘66” (2019)

Kolejny trzymający w napięciu film sportowy i jeszcze jedna historia, która najpierw wydarzyła się naprawdę, a dopiero potem została przeniesiona na ekran.  „Le Mans ‘66” to opowieść o nietypowym duecie, w którego skład weszli amerykański projektant aut Carroll Shelby i brytyjski kierowca Ken Miles. To właśnie tej dwójce milioner Henry Ford oferuje ogromną nagrodę, jeśli wygrają starcie z ekipą Ferrari w słynnym, trwającym 24 godziny wyścigu Le Mans.

6. „Wielka nagroda” (1944)

Klasyczny film sportowy z dobrym przesłaniem, czyli rozrywka dla całej rodziny. „Wielka nagroda” to też gratka dla fanów kina Złotej Ery Hollywood. To właśnie rola w tym filmie uczyniła z 12-letniej wówczas Elizabeth Taylor popularną na całym świecie dziecięcą gwiazdę. A reszta, jak to mówią, jest historią.

7. „Maiden” (2018)

Film dokumentalny, który ogląda się jak najlepszą, trzymającą w napięciu fabułę. „Maiden” to historia Tracy Edwards, kucharki na czarterowych łodziach, której udała się rzecz niezwykła. Tracy została bowiem kapitanem pierwsze żeńskiej ekipy, która wzięła udział w najbardziej prestiżowych jachtowych zawodach świata "The Ocean Race".

8. „Za wszelką cenę” (2004)

Kino szczególnie upodobało sobie historie o pięściarzach, być może z uwagi na „widowiskową” brutalność boksu. „Za wszelką cenę” pokazuje tę dyscyplinę od nieco innej strony – główną bohaterką jest tu bowiem -  kobieta. 30-letnia Maggie (w tej roli nagrodzona drugim w karierze Oscarem Hillary Swank) prosi emerytowanego trenera (Clint Eastwood, który zajął się też reżyserią) o pomoc w osiągnięciu sukcesu w zawodowym boksie. Razem rozpoczynają wyjątkową podróż po zwycięstwo i to nie tylko na ringu.

9. „Foxcatcher” (2014)

Trzymający w napięciu thriller sportowy oparty na faktach. „Foxcatcher” to opowieść o dwóch rywalizujących ze sobą braciach - zapaśnikach, którzy otrzymują niespodziewaną propozycję pracy od tajemniczego milionera. Przyjęcie tej oferty wkrótce prowadzi jednak do tragedii.

10. „Ich własna liga” (1992)

Fabularyzowana opowieść o kulisach powstania amerykańskiej żeńskiej ligi baseballowej. Akcja filmu toczy się w 1943 roku, gdy zapotrzebowanie amerykańskiej armii na mężczyzn w sile wieku do cna przetrzebiło zasoby krajowych drużyn baseballowych. Z pomysłu milionera Waltera Harveya powstaje żeński odpowiednik męskiej ligi, a jego gwiazdami wkrótce zostają dwie niepozorne siostry. Film w gwiazdorskiej obsadzie to też jedno z nielicznych aktorskich doświadczeń Madonny, w którym piosenkarka wypada naprawdę nieźle.

Zobacz także: Muzyczne filmy dokumentalne, które musisz obejrzeć [TOP 11]

####default####