Obserwuj w Google News

Lubisz filmy o mafii? Jeśli tak, koniecznie sprawdź słynne filmy o gangsterach

8 min. czytania
Aktualizacja 25.01.2021
12.01.2021 12:05
Zareaguj Reakcja

Filmy o mafii, które zapisały się na kartach historii kina. Te filmy mafijne to nie tylko opowieści o brutalnych porachunkach, ale także wyjątkowy wgląd w życie i strukturę mafijnych rodzin. Sprawdź, jakie filmy gangsterskie musisz obejrzeć!

Film mafijny w telewizorze oraz popcorn na stole
fot. Shutterstock

Filmy mafijne to produkcje, które od lat budzą ogromne zainteresowanie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ brutalny świat mafijnych porachunków wciąż skrywa wiele sekretów. Filmy o mafii są do niego małą przepustką, dzięki której możemy tam zajrzeć z bezpiecznej perspektywy kanapy. Wybraliśmy dla was aż 20 tytułów filmów mafijnych, które uważane są za najlepsze i to właśnie od nich warto rozpocząć swoją przygodę z filmami o gangsterach.

Filmy o mafii: legendarne produkcje kinowe

O popularności filmów mafijnych może świadczyć fakt, że historie o gangsterach i przestępcach kręcono od zarania kina. To właśnie niektóre filmy o mafii, jak choćby słynny „Ojciec Chrzestny”, uważane są za jedne z najlepszych w historii kina.

Filmy mafijne: najlepsze filmy gangsterskie w historii [TOP 20]

Popularność tego gatunku wynika nie tylko z zainteresowania widzów brutalnymi porachunkami między gangami, ale również z chęci dowiedzenia się, co kieruje mafiosami, próby zrozumienia tego, jakie są ich odczucia i emocje.

1. „Ojciec chrzestny” (1972)

Najsłynniejszy film o mafii w historii kina to nie tylko arcydzieło tego gatunku, ale również jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono. Reżyser Francis Ford Coppola udowodnił bowiem ekranizacją bestsellerowej powieści autorstwa Marco Puzo, że kino gangsterskie to nie tylko przemoc i rabunki, ale także fantastyczna analiza psychologiczna. Dodatkowym plusem filmu jest oczywiście legendarna rola Marlona Brando, która utwierdziła jego ikoniczny status w hollywoodzkim panteonie gwiazd.

2. „Ojciec chrzestny II” (1974)

Kiedy mogło się wydawać, że pierwsza część tej historii wzniosła się na wyżyny kinematografii, z których nie ma już drogi wyżej, Coppola nakręcił sequel, który - za sprawą genialnie wykorzystanych skoków w czasie - okazał się być… jeszcze lepszym filmem. Genialna rola Roberta de Niro to dodatkowy smaczek, który pozwala rozkoszować się „Ojcem chrzestnym II” jeszcze bardziej.

Zobacz także:  Filmy akcji: 6 najlepszych produkcji, które musicie obejrzeć

3. „Człowiek z blizną” (1983)

Genialny film mafijny w reżyserii Briana De Palmy z wybitną rolą Ala Pacino. Aktor wciela się tu w Tony’ego Montanę, kubańskiego emigranta, który po dostaniu się do Miami rozpoczyna wraz z przyjacielem pracę dla mafii narkotykowej. Choć Tom początkowo nie ma grosza przy duszy, dzięki swojej bezwzględności i brutalności szybko pnie się w górę mafijnej struktury. „Człowiek z blizną” w reżyserii De Palmy to remake filmu z 1932 roku, a nową wersję początkowo krytykowano za brutalne sceny przemocy i negatywne przedstawienie społeczności kubańskich emigrantów. Obraz szybko jednak zdobył status kultowego dzięki wyjątkowej ścieżce dźwiękowej i popularności wśród amerykańskich raperów, a dzisiaj uznawany jest za kultowego przedstawiciele kina mafijnego.

4. „Chłopcy z ferajny” (1990)

Uznawany za najlepszy gangsterski film w bogatym dorobku Martina Scorsese, „Chłopcy z ferajny” to adaptacja biografii Henry’ego Hilla, mafiosa, który zdradził kolegów i został policyjnym informatorem. Jego historię poznajemy jednak od samego początku, gdy jako kilkunastoletni chłopak, wraz z przyjacielem, trafia pod opiekę potężnego gangstera. To pod jego czujnym okiem Henry i Tommy szybko uczą się panujących w mafii bezwzględnych reguł. Wcielający się w filmie w Henry’ego Ray Liotta daje tu wybitny popis swoich aktorskich umiejętności, a towarzyszący mu na ekranie Robert de Niro i Joe Pesci (nagrodzony za rolę psychopatycznego Tommy’ego Oscarem) dzięki temu filmowi na zawsze zapisali się na kartach historii jako legendy kina gangsterskiego. 

5. „Psy” (1992)

Kultowy film w reżyserii Władysława Pasikowskiego to gangsterskie kino, które nie traci na jakości mimo upływu lat. Franz Mauer, były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, rozpoczyna pracę w zreformowanej po transformacji policji. Tymczasem jego kolega z SB oferuje swoje usługi przestępcom. Drogi byłych współpracowników prędzej czy później muszą się przeciąć, zwłaszcza, że łączy ich również uczucie do młodziutkiej Angeli. „Psy” były ogromnym sukcesem kasowy, a cytaty z filmu do dzisiaj wykorzystywane są w potocznym języku, co jego potwierdza kultowy status.

6. „Miasto Boga” (2002)

Oparty na faktach poruszający dramat gangsterski, którego akcja rozgrywa się na przestrzeni dwóch dekad, od lat 60. do lat 80. XX wieku. Bohaterami „Miasta Boga” są dwaj nastoletni mieszkańcy okalających Rio de Janeiro faveli (czyli slumsów). Podczas gdy jeden z nich wybiera praworządność i w końcu spełnia swoje marzenie o byciu fotografem, drugi dołącza do gangu i na własnej skórze poznaje brutalny i niemający litości świat brazylijskiej mafii. Niezwykłym atutem „Miasta Boga” są wyjątkowe zdjęcia, a także wybitne kreacje aktorskie zaangażowanych do filmu naturszczyków, którzy w większości nigdy wcześniej nie występowali przed kamerą. To sprawia, że film Fernando Mereillesa, choć nie jest dokumentem, zyskał niezwykły realizm.

Redakcja poleca

7. „Nietykalni” (1987)

Akcja tego filmu w reżyserii Briana De Palmy rozgrywa się w Chicago na początku lat 30. To szczyt amerykańskiej prohibicji i… działalności wszechwładnego Ala Capone, najsłynniejszego gangstera wszech czasów. Do miasta przybywa agent Eliot Ness, który wraz ze starannie wyselekcjonowaną grupą „nietykalnych” ma karkołomne zadanie walki z nielegalnym podziemiem alkoholowym, które wyrosło w mieście.

8. „Dawno temu w Ameryce” (1984)

Epicki dramat w reżyserii Sergio Leone to historia „Noodlesa” Aaronsona, dawnego herszta mafijnej grupy, która trzymała w garści cały Nowy Jork. Jednak teraz, trzydzieści lat po tamtych „dobrych czasach”, życie Aaronsona w niczym już nie przypomina dawnej świetności. Stary, zmęczony i wciąż ukrywający się przed organami ścigania, wspomina z rozrzewnieniem życie w czasach prohibicji.

„Dawno temu w Ameryce” to popis aktorskich umiejętności Roberta de Niro, któremu partneruje w filmie cała plejada fantastycznych gwiazd, m.in. James Woods, Joe Pesci, William Forsythe i młoda Jennifer Connelly w jednej ze swoich pierwszych filmowych ról.

9. „Życie Carlita” (1993)

Mając na koncie takie arcydzieło, jak „Człowieka z blizną”, Brianowi De Palmie i Alowi Pacino nie pozostało nic innego, jak podejść do motywu filmu mafijnego w nieco inny sposób. Tak powstało „Życie Carlita”, historia portorykańskiego mafiosa, który po wyjściu z więzienia przysięga sobie, że od teraz będzie wiódł życie zgodne z prawem. Prowadzenie uczciwego żywota nie jest jednak łatwe, gdy starzy przyjaciele szybko zaczynają o sobie przypominać… „Życie Carlita”, choć zdecydowanie mniej widowiskowe od „Człowieka z blizną”, ma wyjątkowy klimat, a aktorsko  -reżyserski duet błyszczy w nim niemniej, niż w hitowym poprzedniku. Szczególne wrażenie robi na widzach efektowna scena pościgu, która rozpoczyna się w wagonie nowojorskiego metra, by znaleźć swój finał w zabytkowym budynku Grand Central Station.

10. „Donnie Brasco” (1997)

Oparty na faktach porywający dramat gangsterski z Alem Pacino i Johnnym Deppem w rolach głównych. Depp wciela się tu w postać agenta FBI Joe’ego Pistone, który przyjmuje pseudonim Donnie Brasco i rozpoczyna pracę dla szefa lokalnego gangu. Choć zadaniem Pistone jest rozpracowanie struktury mafijnej szajki i rozbicie jej od środka, agent szybko zdaje sobie sprawę z tego, jak uzależniające i wciągające jest życie mafiosa. Pacino daje w „Donniem Brasco” kolejny popis swoich aktorskich umiejętności, a jego rola szybko zyskała status kultowej, jako jedno z najlepszych przedstawień mafijnego herszta w historii kina.

11. „Bonnie i Clyde” (1967)

Kolejna historia, do której scenariusz napisało samo życie. Faye Dunaway i Warren Beatty wcielają się tu w rolę pary rabusiów, pościgiem za którymi żyły w latach 30. całe Stany Zjednoczone. Kultowy film Arthura Penna przyczynił się do zapisania się pary na kartach historii popkultury, dodając ich historii „bajkowego” romantyzmu. W rzeczywistości jednak ich działalność doprowadziła do kilkudziesięciu napadów na prowincjonalne banki, sklepy i stacje benzynowe i przyczyniła się do śmierci co najmniej 9 funkcjonariuszy policji.

12. „Gomorra” (2008)

Wstrząsający swoim brutalnym realizmem film zrealizowany na podstawie reporterskiej książki autorstwa dziennikarza Roberto Saviano. „Gomorra” opowiada o członkach kamorry, mafijnej organizacji działającej w południowych regionach Włoch i o tym, jak skomplikowana i rozrośnięta jest sieć jej wpływów. Publikacja książka i filmu była w Italii medialnym wydarzeniem roku, a do tej pory reportaż Saviano tylko we Włoszech sprzedał się w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Zarówno autorowi książki, jak i twórcom filmu wielokrotnie grożono, a Saviano do dzisiaj objęty jest ścisłą policyjną ochroną.

Zobacz także: Najlepsze dramaty, obok których nie przejdziesz obojętnie 

13. „Wściekłe psy” (1992)

Film mafijny w wydaniu Quentina Tarantino. „Wściekłe psy” to historia grupy złodziei, którzy po nieudanym napadzie na sklep jubilerski zdają sobie sprawę, że jest wśród nich zdrajca, który opowiedział o ich planach policji. Paliwem dla tej historii jest fenomenalna obsada, która daje tu popis swoich aktorskich możliwości. W główne role wcielają się Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Steve Buscemi, Chris Penn, a także… sam Tarantino.

14. „Kasyno” (1995)

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami wciągający film gangsterski w gwiazdorskiej obsadzie. Chcąc powtórzyć sukces „Chłopców z ferajny”, Martin Scorsese ponownie połączył siły z Robertem de Niro, Joe Pescim i scenarzystą Nicholasem Pielggim, a efektem tej współpracy jest historia o Samie Rothsteinie, hazardziście i bukmacherze, któremu na początku lat 70. chicagowska mafia powierzyła prowadzenie kontrolowanego przez siebie kasyna w Las Vegas. Choć „Kasyno” jest fabularną fikcją, to zarówno sama historia, na kanwie której powstał scenariusz, jak i stworzeni przez twórców bohaterowie mają swoich odpowiedników w prawdziwym życiu.

15. „Przekładaniec” (2004)

Daniel Craig już nigdy nie ucieknie przed łatką Jamesa Bonda - mimo że w 2021 roku po raz ostatni wcieli się w rolę agenta 007. Zanim jednak aktor zyskał światową sławę dzięki tej legendarnej roli, wystąpił w świetnym gangsterskim filmie, który zasługuje na docenienie.  „Przekładaniec” to historia handlarza narkotykami (w tej roli Craig), który planuje zakończenie kariery i praworządne życie. Kiedy jednak okazuje się, że wszystkie pieniądze, jakie odłożył na swoją „gangsterską emeryturę” zostały ukradzione, nie ma innego wyboru, jak złamać swoje postanowienie i wyruszyć na jeszcze jedną, najbardziej niebezpieczną w dotychczasowej karierze, misję.

16. „American Gangster” (2007)

Denzel Washington i Russell Crowe w filmie wyreżyserowanym przez Ridleya Scotta - czego chcieć więcej? I rzeczywiście, „American Gangster” nie zawodzi. Historia ciemnoskórego mafiosa Franka Lucasa (w tej roli Washington), który buduje w Nowym Jorku ogromne narkotykowe imperium, wciąga od pierwszych minut. Zwłaszcza że Lucas musi zmierzyć się nieprzekupnym detektywem Richiem Robertsem (świetny Crowe), który postawił sobie za zadanie wsadzenie go za kratki.

17. „Młode wilki” (1995)

Choć z perspektywy czasu „Młode Wilki” mogą wydawać się reliktem epoki, w której powstały, to film w reżyserii Jarosława Żamojdy ma pewien urok, który trudno negować. Robert Ratacki to świeżo upieczony absolwent liceum, które ukończył ze statusem prymusa. Rozczarowany brakiem ciekawych perspektyw na to co dalej, z zazdrością przygląda się luksusowemu stylowi życia swoich kolegów z klasy. Uwiedziony perspektywą podobnej przyszłości dla siebie, Robert postanawia dołączyć do gangu przemytników.

18. „Infiltracja” (2006)

Trzymający w napięciu kryminał w reżyserii Martina Scorsese i z Leonardo DiCaprio w roli głównej. W „Infiltracji” DiCaprio gra policjanta, który dołącza do działającej w Bostonie irlandzkiej mafii, chcąc rozpracować ją od środka. Im głębiej jednak wchodzi w struktury gangsterskiej siatki, tym bardziej odkrywa, że przedstawiciele policji są równie skorumpowani i zepsuci, co mafiosi. Na domiar złego o prawdziwej tożsamości policjanta dowiaduje się tajny informator służb działający w tej samej grupie przestępczej. Między mężczyznami rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna rozgrywka.

19. „Sara” (1997)

Bezwzględny szef gangu Józef (w tej roli Marek Perepeczko), martwi się, że przedstawiciele rywalizujących z nim grup przestępczych mogą zagrażać jego szesnastoletniej córce. Chcąc zapewnić Sarze (w tej roli debiutująca na ekranie Agnieszka Włodarczyk) maksimum bezpieczeństwa, gangster postanawia wynająć dla niej osobistą ochronę. Jego wybór pada na byłego komandosa Leona (Bogusław Linda), który pochodzi spoza mafijnego świata. Choć Józef wyraźnie zaznacza, że zabije każdego, kto tylko tknie jego córkę, pomiędzy dziewczyną a jej ochroniarzem zaczyna rodzić się uczucie.

20. „Zabić, jak to łatwo powiedzieć” (2012)

Brad Pitt i James Gandolfini (czyli słynny serialowy Tony Soprano) w poruszającym gangsterskim dramacie, który łączy wątki kryminalne ze społecznymi. „Zabić…” przedstawia bowiem wpływ, jaki zorganizowane grupy przestępczej mają na mieszkańców USA, których życie spustoszył wielki kryzys gospodarczy i krach na rynku nieruchomości. Film analizuje pojęcie lojalności, a także tego, ile jesteśmy w stanie zrobić, by wyrwać się z biedy.

Zobacz także: Najlepsze filmy sensacyjne. TOP 10 klasyków filmu akcji

####default####