Obserwuj w Google News

Poznaj historię polskiego uchodźcy uratowanego przez maharadżę. Zobacz interaktywny film ZA DARMO

3 min. czytania
30.08.2021 13:03
Zareaguj Reakcja

"Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach" to niezwykły dokument animowany w formie interaktywnego komiksu. Gdzie można obejrzeć polską produkcję, opowiadającą historię polskiego uchodźcy uratowanego przez maharadżę?

Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach - plakat filmu
fot. TEXT/materiały prasowe

W czerwcu 2021 roku podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyła się premiera dokumentu animowanego "Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach". Opowiadająca niezwykłą historię opartą na prawdziwych wydarzeniach polska produkcja nie jest zwyczajnym filmem - to interaktywny komiks internetowy, którego treść można poznać zupełnie za darmo.

"Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach" - zobacz film animowany za darmo

Komiks to dziedzina sztuki, która w ostatnich latach w Polsce staje się coraz bardziej doceniona. Od lat wykorzystuje się go na różne sposoby, a w dobie cyfryzacji i przenikania się mediów dochodzi do powstawania unikatowych tytułów, które mogą pełnić bardzo wiele funkcji.

Redakcja poleca

I takie właśnie są "Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach", czyli produkcja, która wymyka się konwencjonalnym podziałom na gatunki, ale również na rodzaje sztuk wizualnych. Pomysłodawczynią filmu jest Zofia Pręgowska - absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, producentka kreatywna animacji, założycielka Prego Media, a prywatnie prawnuczka polskiego uchodźcy, który uciekł przed okropieństwami II wojny światowej. Reżyserem, scenarzystą i montażystą "Dzieci Maharadży" jest natomiast Tomasz Stankiewicz - twórca dokumentu "Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci". Oto jak prezentuje się zwiastun, będący jednocześnie wstępem do animacji.

"Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach" opowiada o Wiesławie Stypule - uchodźcy, który wyruszył w dramatyczną ucieczkę z Syberii i odbył wędrówkę po południowych republikach Związku Sowieckiego. Udało mu się trafić do Indii, gdzie stał się wychowankiem słynnego domu dla polskich sierot w mieście Balachadi, który założył "dobry maharadża", Jam Saheb Digvijay Sinhji. Tę niezwykłą opowieść można zobaczyć na własne oczy pod TYM linkiem.

TEXT/materiały prasowe/Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach - plakat filmu
fot. foto: TEXT/materiały prasowe/Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach - plakat filmu

Interaktywna animacja jest dostępna po polsku i angielsku. Oprócz samej treści filmu opartej na wspomnieniach Wiesława Sypuły, w "Dzieciach Maharadży" pojawia się również wiele dodatkowych informacji, dzięki czemu stanowią one wspaniałe źródło wiedzy na temat okresu II wojny światowej przedstawione z perspektywy jednego z tysiąca polskich dzieci ocalonych przez indyjskiego arystokratę.

Praca nad filmem "Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach" trwała 4 lata. Zaowocowała pierwszym w Polsce webdokiem na tak dużą skalę. Stankiewicz zaprosił do przedsięwzięcia wielokrotnie nagradzanego estońskiego artystę Urmasa Viika, który słynie nie tylko jako twórca instalacji artystycznych, ale również ilustrator książek dla dzieci. Dzięki temu "Dzieci Maharadży" to wyjątkowe doznanie wizualne, które zostało wspomożone dzięki formie udźwiękowionego komiksu.

Redakcja poleca

Oprócz Stankiewicza nad scenariuszem pracowała również Monika Kowaleczko-Szumowska, która pełniła też rolę producentki wykonawczej filmu. Za zdjęcia odpowiada Robert Glajzer, za dźwięk Michał Jankowski, a muzykę skomponowali Krzysztof Janczak i Karolina Skrzyńska. Film "Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach" powstał we współpracy z Fundacją Nil Desperandum. Produkcja wraz z animacją "Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci" składa się na cykl "Fajna ferajna". Pierwsza część opowiadająca o Powstaniu Warszawskim z perspektywy najmłodszych zdobyła wiele nagród na światowych festiwalach filmowych i jest wykorzystywana w edukacji o II światowej w Kolumbii, Chile, Grecji, Niemczech i w Hiszpanii w ramach platformy DocsBarcelona.

Sonda Radia ZET

RadioZET.pl/szkolafilmowa.pl

####default####