Obserwuj w Google News

Cannes 2022: poznaliśmy laureatów Złotej Palmy. Kiedy w Polsce zobaczymy zwycięskie filmy?

Michał Kaczoń
3 min. czytania
30.05.2022 11:24
Zareaguj Reakcja

Cannes 2022 dobiegło końca. W sobotę 28 maja, Jury festiwalu filmowego w Cannes przyznało nagrody w najważniejszych kategoriach. Kto wygrał? I kiedy będziemy mogli obejrzeć zwycięskie produkcje w Polsce? Sprawdziliśmy.

Ruben Ostlund cieszy się z nagrody w Cannes 2022
fot. Niviere David/ABACAPRESS.COM/Abaca/East News

Cannes 2022 już za nami. Jubileuszowa, 75. edycja francuskiej imprezy dobiegła końca. W sobotę 28 maja Jury pod przewodnictwem Vincenta Lindona wydało werdykt tegorocznej imprezy.  Nagrodzono aż 10 z 21 wyświetlanych filmów konkursowych. Kto zdobył najważniejszy laur? Sprawdziliśmy.

Redakcja poleca

Cannes 2022: Złota Palma dla Rubena Ostlunda

Jury w składzie: Vincent Lindon (przewodniczący, aktor znany chociażby z nagrodzonego rok temu „Titane” Julii Ducournau), Rebecca Hall, Noomi Rapace, Jeff Nichols, Asghar Farhadi, Deepika Padukone, Jasmine Trinca, Ladj Ly i Joachim Trier, zdecydowało o najważniejszych nagrodach imprezy.

Najważniejszą nagrodę, Złotą Palmę, otrzymał film szwedzkiego reżysera Rubena Ostlunda „The Triangle of Sadness”. To rozgrywająca się na ekskluzywnym statku wycieczkowym opowieść o grupie bogatych ludzi i influencerów, którzy muszą poradzić sobie w sytuacji bez wyjścia. To kolejna cierpka satyra na dzisiejszy świat i film, który wywołuje szereg sprzecznych ze sobą emocji. Co ciekawe – to kolejny obraz reżysera nagrodzony Złotą Palmą w ciągu ostatnich lat. Poprzednio Ostlund otrzymał laur za film „The Square”, przyglądający się przedstawicielom świata sztuki.

Nagrodę Grand Prix otrzymali (ex aequo): „Stars at Noon” Claire Denis, będący dramatem o angielsko-amerykańskiej parze, która zostaje wplątana w labirynt spisków podczas pobytu w Nikaragui w 1984 roku oraz „Blisko” Lukasa Dhonta – zapis nietypowej relacji dwóch trzynastolatków, którzy z najlepszych przyjaciół, stają się dla siebie kimś obcym. Jeden z nich nie rozumiejąc, co się stało, pyta matkę chłopaka, jak czuje się jego przyjaciel. Odpowiedź go zaskoczy. Lukas Dhont to reżyser dramatu „Girl”, o transpłciowej bohaterce, uhonorowanego Złotą Kamerą, czyli nagrodą dla najlepszego debiutu w Cannes w 2018 roku.

Cannes 2022: Nagroda Specjalna z okazji 75-lecia festiwalu

Z okazji jubieluszowej edycji, przyznano także nagrodę specjalną festiwalu. Otrzymali ją bracia Dardenne za swój film „Tori et Lokita”, przyglądający się historii dwójki imigrantów z Afryki, którzy próbują odnaleźć się w nowym życiu w Belgii.

Cannes 2022: Jerzy Skolimowski z nagrodą Jury

Film polskiego reżysera i scenarzysty, Jerzego Skolimowskiego, „IO” został uhonorowany tegoroczną nagrodą Jury. Poruszająca opowieść o losie pewnego osiołka, który przemierza Europę, co chwila zmieniając właścicieli, urzekła krytyków i członków Jury swoim podejściem do tematu i umiejętnym zarysowaniem dylematu.

Nagrodę Jury otrzymała także Charlotte Vandermeerch i Felix Van Groeningnen za film „Le otto montagne”, opowiadający o przyjaźni dwóch mężczyzn, którzy od lat spotykają się na górskich wyprawach. Film chwalony jest za nietypowy sposób podjęcia tematów miłości i straty, a także za intygującą chemię między parą głównych aktorów.

Cannes 2022: pozostałe nagrody

W Cannes nagrodzono także pojedynczych członków ekipy filmowej. Najlepszym reżyserem okrzyknięto Park Chan-wooka za jego film „Decision to leave”. Najlepszym scenarzystą został Tarik Saleh za film „A Boy From Heaven”. Camera D’Or, czyli nagroda dla najlepszego debiutu powędrowała do Riley Keough i Giny Gammell za film „War Pony”. Najlepszą aktorką została Zar Amir-Ebrahimi („Holy Spider”), a aktorem Kang-ho Song („Broker”).

Najlepszym filmem krótkometrażowym został „The Water Murmurs” Story Chen, a nagroda Jury ekumenicznego została przyznana filmowi „Broker” Kore-edy Hirokazu.

Redakcja poleca

Cannes 2022: Kiedy w Polsce zobaczymy zwycięskie filmy?

Pięć zwycięskich filmów znalazło się w rękach polskiego dystrybutora, firmy Gutek Film. Oznacza to, że „Triangle of Sadness”, „IO”, „Tori et Lokita”, „Decision to leave” oraz „Holy Spider” na pewno zobaczymy w polskich kinach w ciągu najbliższych miesięcy. Najprawdopodobniej wszystkie filmy pojawią się także w repertuarze wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty. "Broker" trafił w ręce firmy Best Film, która zapowiedziała, że premiera odbędzie się jeszcze w tym roku. "The Eight Mountains" oraz "Boy from Heaven" znalazły się natomiast w rękach M2Films.

Sonda Radia ZET

Czytaj także:  „The Silent Twins”: kolejny polski film zachwyca krytyków w Cannes. Posypią się nagrody?

RadioZET.pl/Filmweb.pl/TVN24.pl/materiały prasowe festiwalu w Cannes

ZOBACZ TAKŻE:  Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]

####default####