Obserwuj w Google News

Zima astronomiczna i kalendarzowa: kiedy początek zimy?

Karolina Piotrowska
2 min. czytania
20.12.2017 15:31
Zareaguj Reakcja

Zima astronomiczna i zima kalendarzowa to dwa terminy, które określają różne zjawiska: nadejście zimy w kalendarzu oraz początek zimy zgodny z pozycją Ziemi. Zwykle pierwszy dzień zimy kalendarzowej 2017 i astronomicznej zwykle nie wypadają: tego samego dnia. Jedna z tych dat jest stała, druga ruchoma, jednak obie wskazują nadejście ostatniej pory roku. Kiedy początek zimy kalendarzowej i astronomicznej w 2017 roku? Sprawdzamy daty.

Zima 2017: kiedy astronomiczny i kalendarzowy początek zimy?
fot. pixabay.com

Kiedy jest pierwszy dzień zimy 2017? Data astronomicznego i kalendarzowego początku zimy przypada już za kilka tygodni. Choć nadal możemy cieszyć się polską złotą jesienią i ostatnimi ciepłymi dniami, niektórzy już zastanawiają się, kiedy pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej zimy wypada w tym roku. Sprawdzamy datę najkrótszego dnia w roku 2017, ile potrwa, o której się zacznie, a także kiedy jest pierwszy dzień kalendarzowej zimy 2017.

Kiedy początek astronomicznej zimy 2017? [DATA]

Początek astronomicznej zimy 2017 wypada 21 grudnia. W tym roku będzie to czwartek. To właśnie tego dnia przypada przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku. Słońce wzejdzie o godzinie 7.42, a zajdzie o 15.42. Dzień potrwa zaledwie 7 godzin i 42 minuty i będzie krótszy od najdłuższego w roku aż o 9 godzin i 4 minuty. Zima astronomiczna 2017 potrwa do momentu równonocy wiosennej, czyli do 20 marca 2018.

Zima astronomiczna 2017 - kiedy pierwszy dzień?

Pierwszy dzień astronomicznej zimy to data ruchoma. Kiedy jest pierwszy dzień kalendarzowej zimy 2017? Wypada on zawsze 22 grudnia, w tym roku będzie to piątek. Według zapowiedzi synoptyków będzie to także moment, w którym w Polsce powinien już padać śnieg, a termometry na pewno pokażą temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza.

>> Najkrótszy dzień w roku 2017: kiedy wypada i ile trwa?

Podczas zimy astronomicznej dzień jest krótszy od nocy, jednak z każdą kolejną dobą dnia będzie przybywać, a nocy ubywać. Na pierwsze dłuższe dni będziemy musieli poczekać aż do początku astronomicznej wiosny.

>> Dłuższy dzień: od kiedy dłuższy dzień i krótsza noc?

RadioZET.pl/KP

####default####