Obserwuj w Google News

Zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów - kim byli i o co chodzi w sprawie?

Karolina Piotrowska
3 min. czytania
14.03.2018 15:05
Zareaguj Reakcja

Zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów uznawane jest za jedno z najbardziej zagadkowych zabójstw w historii III RP. Kim byli Piotr Jaroszewicz i jego żona Alicja Solska-Jaroszewicz? Dlaczego zginęli i o co chodzi w sprawie?

Zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów - kim byli i o co chodzi w sprawie?
fot. Sławomir Sierzputowski/Agencja Gazeta

Małżeństwo Jaroszewiczów - kim byli i dlaczego zginęli? W poniższym artykule przybliżamy najważniejsze fakty z życia Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej-Jaroszewicz oraz o co chodzi w sprawie zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów.

Kim byli Jaroszewiczowie?

Piotr Jaroszewicz był premierem w czasach Polski Ludowej w latach 1970–1980. Wcześniej pracował jako nauczyciel. Oprócz tego Piotr Jaroszewicz był także zastępcą dowódcy 1. Armii ludowego Wojska Polskiego do spraw polityczno-wychowawczych, wiceministrem obrony narodowej, głównym kwatermistrzem Wojska Polskiego, wiceprzewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wicepremierem.

Piotr Jaroszewicz od 1944 był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a także posłem w latach 1947–1985 na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I, II, III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji. Stanowisko premiera obejmował od grudnia 1970 do lutego 1980. W lutym 1980 roku został usunięty z tej funkcji na VIII Zjeździe PZPR.

Został odznaczony między innymi Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a 8 października 1979, w Belwederze, został odznaczony przez Edwarda Gierka Krzyżem Grunwaldu I klasy "w uznaniu jego wybitnych zasług w tworzeniu i rozwoju Wojska Polskiego oraz wkładu w budowę siły gospodarczej Polski i umocnienie jedności narodu, za ofiarną służbę ojczyźnie i w związku z 70. rocznicą urodzin".

Jego drugą żoną była Alicja Solska-Jaroszewicz (z domu Duchińska), polska dziennikarka, uczestniczka powstania warszawskiego. Porucznik Alicja Duchińska podczas II wojny światowej walczyła w szeregach Armii Ludowej pod pseudonimem Inka. W okresie powstania warszawskiego była łączniczką i kanałami przedostała się ze Starówki do Śródmieścia, a następnie na górny Czerniaków.

Od 1948 (roku powstania gazety) do 1979 była dziennikarką Trybuny Ludu. Specjalizowała się w tematyce ekonomicznej, w sprawach gospodarczych, zwłaszcza w handlu zagranicznym. Została odznaczona między innymi Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zabójstwo Jaroszewiczów - o co chodzi w sprawie?

Sprawa zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów prowadzona jest od 1992 roku. To tragiczne zdarzenie jest uważane za jedno z najbardziej zagadkowych zabójstw w historii III RP.

Zabójstwa Jaroszewiczów dokonano w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. w ich willi w warszawskim Aninie. W trakcie śledztwa ustalono, że byłemu premierowi bandyci zacisnęli na szyi rzemienną pętlę, a przedtem go maltretowali. Jego żona, Alicja Solska-Jaroszewicz, zginęła od strzału w głowę z bliskiej odległości ze sztucera męża. Z domu w Aninie zniknęło bardzo wiele notatek i dokumentów, które mogły rzucić cień na tę sprawę i dać policji trop. Małżeństwo Jaroszewiczów pochowano 10 września tego samego roku w grobie rodzinnym Jaroszewicza na Powązkach.

W kwietniu 1994 r. zatrzymano czterech podejrzanych o dokonanie zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów. Od początku twierdzili, że są niewinni, a prokuratura bezzasadnie przypisuje im zabójstwo. W 1998 r. ówczesny Sąd Wojewódzki w Warszawie uniewinnił ich z braku dowodów. W uzasadnieniu wydanego wyroku ocenił, że w początkowej fazie śledztwa organa ścigania dopuściły się rażących uchybień.

Tajemnica zabójstwa Jaroszewiczów wciąż nie została wyjaśniona. Na ten temat istnieje wiele hipotez, teorii i ustaleń, które wymagają potwierdzenia.

W czerwcu 2017 roku w sprawie zabójstwa premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony warszawska prokuratura wszczęła ponowne śledztwo, które ma ustalić sprawców oraz motywy, dlaczego Jaroszewiczowie zostali zamordowani. Sprawa ta wróciła ze względu na śledztwo dziennikarskie Tomasza Sekielskiego, który dotarł do nowych, zaginionych dowodów. Jak informują media, w marcu 2018 roku  krakowskie CBŚP zatrzymało podejrzanych o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów.

RadioZET.pl/KP

tajemnica zabójstwa Jaroszewiczów / małżeństwo Jaroszewiczów / Piotr Jaroszewicz i Alicja Solska-Jaroszewicz

####default####