Obserwuj w Google News

Rząd mniejszościowy w Polsce: co to jest? Czy może sprawować władzę? [PRZYKŁADY]

2 min. czytania
18.09.2020 17:46
Zareaguj Reakcja

Rząd mniejszościowy w Polsce mógłby powstać, gdyby ze Zjednoczonej Prawicy odeszła Solidarna Polska i Porozumienie Jarosława Gowina. Czy PiS w takiej sytuacji będzie zdolne samodzielnie sprawować władze? Na te i inne pytania dot. rządu mniejszościowego odpowiadamy poniżej.

Rząd mniejszościowy w Polsce: co to jest? Czy może sprawować władzę? [PRZYKŁADY]
fot. Pawel Wisniewski/East News

Rząd mniejszościowy w Polsce: co to jest?

Rząd mniejszościowy to gabinet w systemie parlamentarnym, który nie ma poparcia większości posłów w Sejmie. Taki gabinet powstaje zazwyczaj, gdy nie uda się utworzyć koalicji kilku partii lub rozpada się już istniejący sojusz. Rząd mniejszościowy najczęściej jest nieskuteczny, gdyż nie ma możliwości przegłosowania swoich projektów ustaw. W takich sytuacjach, gabinety sprawują jedynie funkcję administracyjną aż do następnych wyborów.

Przedterminowe wybory parlamentarne: kiedy mogą zostać ogłoszone? Kto je ogłasza? [2021]

Rząd mniejszościowy w Polsce: przykłady

Przykładami rządów mniejszościowych w Polsce był m.in.:

  • rząd Jerzego Buzka w latach 2000-2001
  • rząd Leszka Millera w latach 2003-2004
  • rząd Marka Belki (2004-2005)
  • rząd Kazimierza Marcinkiewicza w latach 2005-2006
  • rząd Jarosława Kaczyńskiego od kryzysu w lipcu 2007 do końca kadencji

Sejm 2019: kto dostał się do Sejmu i Senatu?

Sejm: podział mandatów w Sejmie i Senacie [WYBORY 2019]

Rząd mniejszościowy: czy powstanie w Polsce? [2021]

Plotki o rozpadzie rządzącej koalicji: PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowiny zaczęły pojawiać się przy okazji obrad Sejmu, na których były przegłosowywana tzw. Piątką dla zwierząt oraz ustawa „covidowa”. Projekt nowelizacji uchwały dot. ochrony zwierząt autorstwa PiS został wprawdzie przegłosowany, jednak bez pomocy koalicjantów partii rządzącej. Przeciwko niemu opowiedzieli się posłowie Solidarnej Polski, a od głosu wstrzymali się parlamentarzyści z Porozumienia. Podobnie było w przypadku ustawy covidowej, której nie poparli m.in. posłowie z ugrupowania Zbigniewa Ziobry.

Z komentarzy posłów PiS, SP i PJG do głosowania nad Piątka dla zwierząt wynika, że politycy Zjednoczonej Prawicy traktują powstanie mniejszościowego rządu jako „realną opcję”.

- Jeżeli sytuacja taka, że nie będzie wyjścia, nie będzie można działać, przeprowadzać zmian, funkcjonować w takim właśnie mniejszościowym rządzie, to wtedy oczywiście niezbędne okażą się przyspieszone wybory. Oczywiście, jeżeli dojdzie do przyspieszonych wyborów, to pójdziemy sami – stwierdził Ryszard Terlecki.

Marek Suski dodał, że „prezes jeszcze zapowiedział, że zwoła kierownictwo partii, bo chciałby taką decyzję uzgodnić. To nie jest koniec świata, to jest koniec koalicji i prawdopodobnie rząd mniejszościowy"

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego zaznaczył, że rząd mniejszościowy to jest jedna z opcji. - Trzeba jasno powiedzieć, że rząd mniejszościowy nie ma szans funkcjonować do końca kadencji, więc wiązałoby się to ze skróceniem kadencji i przyspieszonymi wyborami - stwierdził.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Marcin Ociepa twierdzi z kolei, że "rząd mniejszościowy jest oczywiście jakąś opcją". - Jesteśmy w polityce nie dla stanowisk, tylko dla realizacji naszego programu. Stanowiska ministerialne mają charakter służebny i w związku z tym my nie jesteśmy przywiązani do stołków, mówiąc wprost. Natomiast to nie będzie dobra opcja dla Polski, to nie będzie także dobra opcja dla Prawa i Sprawiedliwości – ocenił polityk.

Piątka dla zwierząt: TREŚĆ

RadioZET.pl/PAP/PAB

####default####