Obserwuj w Google News

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie

Julia Hebdzyńska
2 min. czytania
04.12.2017 12:37
Zareaguj Reakcja

Boże Narodzenie w Polsce to najczęściej, zaraz obok Wielkanocy, obchodzone święta. Wiążą się z nimi pewne wierzenia i tradycje. Jakie są zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie, i skąd się wzięły?

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie
fot. pixabay

Obrządki kościelne i wierzenia ludowe są ważną częścią polskie tradycji bożonarodzeniowej. Polska tradycja wigilijna jest niezwykle bogata i dorównuje dziedzictwu światowemu. Nie wszyscy jednak wiedzą, dlaczego śpiewamy kolędy, albo dlaczego dzielimy się opłatkiem.

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce

Jednym z najmocniej kojarzonych zwyczajów bożonarodzeniowych w Polsce jest dzielenie się opłatkiem podczas wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj ten jest upamiętnieniem Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus dzielił się chlebem ze swoimi uczniami. Opłatek wigilijny stał się symbolem starochrześcijańskich eulogii - błogosławieństw podzielenia się chlebem, składanym przez wiernych na ołtarzu. Zwyczaj łamania się opłatkiem w Polsce upowszechnił się na początku XX wieku.

Kolejnym z dobrze kojarzonych tradycji bożonarodzeniowych w Polsce jest pozostawienie jednego, dodatkowego miejsca przy stole wigilijnym. Miejsce to przeznaczone miało być dla strudzonego wędrowca, którego należało przyjąć. Zwyczaj ten upowszechnił się w Polsce w XIX wieku.

Pasterka - msza bożonarodzeniowa odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia to kolejny, celebrowany zwyczaj Bożego Narodzenia. Tradycja podaje, że pasterka jest upamiętnieniem przybycia do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowo narodzonemu Chrystusowi. Zwyczaj odprawiania Pasterki wprowadzony został w Kościele chrześcijańskim w V wieku.

Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie

Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie nieznacznie różnią się od tych, celebrowanych w Polsce. Na przykład zwyczaj łamania się opłatkiem znany jest jedynie na Litwie i w Polsce. Holandia nie obchodzi Wigilii, a Belgia w tym czasie celebruje jasełka i inne zwyczaje.

Jednym z najważniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych we Francji jest obiad świąteczny z pasztetem strasburskim z gęsiej lub kaczej wątróbki. Duńczycy, 24 grudnia, jedzą pieczoną kaczkę i ryż z migdałami, tworzony według specjalnego przepisu.

W Panamie, jedną z ważnych tradycji bożonarodzeniowych, są świecidełka za oknami. Wieczerza wigilijna nie jest obchodzona w tym kraju. Podobnie jest na Filipinach, gdzie w czasie Adwentu zdobi się domy i ulice.

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie mają wiele wspólnych punktów, ale w pewnych kwestiach znacząco się rozmijają. Chrześcijańskie tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe stanowią istotny element w kulturze i funkcjonowaniu danego kraju.

RadioZet.pl/JH

####default####