Obserwuj w Google News

Superksiężyc 2018: Błękitna Pełnia Robaczego Księżyca – kiedy?

Jolanta Waligóra
3 min. czytania
09.03.2018 13:03
Zareaguj Reakcja

Błękitna Pełnia Robaczego Księżyca już niebawem! Dla wszystkich fanów podobnych zjawisk mamy dobrą wiadomość - w marcu występują aż dwie pełnie księżyca. Kiedy i gdzie oglądać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące Superksiężyca 2018.

Superksiężyc 2018: Pełnia Robaczego Księżyca i Błękitna Pełnia Robaczego Księżyca
fot. Tomasz Kawka/EASTNEWS

Pełnia księżyca jest to faza księżyca, podczas której naturalny satelita Ziemi znajduje się w opozycji do Słońca (Księżyc jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce). Zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. Od tej reguły jednak istnieją dwa wyjątki - zdarza się, że w lutym nie występuje żadna pełnia, z kolei w niektórych miesiącach mogą wystąpić nawet dwie. Co ciekawe, każda pełnia ma swoją specjalną nazwę. Więcej na ten temat znajdziecie poniżej.

» Niebieski Księżyc 2018: kiedy i o której godzinie obserwować Blue Moon? «

Pełnia Robaczego Księżyca i Błękitna Pełnia Robaczego Księżyca: kiedy?

Kiedy Superksiężyc 2018? Marzec jest szczęśliwym miesiącem dla wszystkich fanów podobnych zjawisk - pełnia wypada aż dwa razy. Pierwszą z nich, którą nazywamy Pełnią Robaczego Księżyca, mieliśmy okazję oglądać 2 marca. Z kolei Błękitna Pełnia Robaczego Księżyca jeszcze przed nami - zjawisko to przypada na 31 marca. Dlaczego błękitna? Powód jest bardzo prosty. Każda druga pełnia, która występuje w danym miesiącu kalendarzowym, nosi nazwę Błękitnej Pełni.

Pełnia Robaczego Księżyca: geneza nazwy

Nazwa Pełnia Robaczego Księżyca została nadana przez rdzennych amerykanów i jest związana ze wzrostem temperatury w marcu. W momencie, gdy robi się cieplej, a mróz znika, na rozmokniętą ziemię wydostają się różne robaki, m.in. dżdżownice, które na glebie pozostawiają liczne ślady. To właśnie na cześć wspomnianych stworzeń Indianie z Ameryki Północnej nadali taką nazwę pełni.

Inne nazwy na Pełnię Robaczego Księżyca, z którymi można się spotkać, to Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia (odniesienie do łatwo łamiącej się pokrywy śnieżnej), Klonowa bądź Sokowa Pełnia Księżyca.

Pełnie Księżyca: nazwy - jakie są i skąd się wzięły?

Pełnie księżyca od zawsze fascynowały ludzi. Były prawdziwą inspiracją dla artystów, poetów, czy malarzy. Dawniej ludzie korzystali z ruchów księżyca w celu śledzenia upływających dni i ustalania najlepszych momentów na uprawy, zbiory i polowanie. Starożytne kultury, na podstawie zachowań zwierząt oraz roślin w danym miesiącu, nadawały określone nazwy każdej pełni.

- Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca (nazwa nawiązuje do wycia głodnych wilków, które przez zimę narzekały na brak pożywienia).

- Luty: Pełnia Śnieżnego Księżyca (w odniesieniu do śnieżnej pogody, która miała miejsce w lutym w Ameryce Północnej).

- Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca.

- Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca (nawiązuje do wcześnie kwitnących dzikich, różowych kwiatów).

- Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca (maj to okres obfitego kwitnienia).

- Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca (nazwa nadana ze względu przypadających na ten miesiąc zbiorów truskawek).

- Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca (kozły co roku zrzucają poroże, które zaczyna im odrastać w lipcu).

- Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów (liczne występowanie jesiotrów w tym miesiącu).

- Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów (nazwa nawiązuje do zbieranych plonów we wrześniu).

- Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych (październik to najlepszy miesiąc na polowania).

- Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca (niektórzy uważają, że nazwa nawiązuje do pułapek na bobry, które w tym miesiącu zastawiali Indianie, inni są zdania, że nazwa pochodzi od zwiększonej aktywności bobrów, które budują zimowe zapory).

- Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca (nawiązując do zbliżającej się zimy).

RadioZET.pl/JW

####default####