Obserwuj w Google News

Spadający samolot na wizji, czyli historia sukcesu polskich studentów

Łukasz Sawala
2 min. czytania
23.04.2018 15:41
Zareaguj Reakcja

Studenci Politechniki Poznańskiej do Polski wrócili z trzema złotymi medalami zdobytymi w prestiżowych zawodach SAE Areo Design. O zdolnym zespole modelarzy zrobiło się głośno za sprawą... małej wpadki na wizji.

Spadający samolot na wizji, czyli historia sukcesu polskich studentów
fot. AKL Aero Design Poznań (fb)

Sukces polskich studentów podczas międzynarodowych zawodów

Przyznajemy bez bicia, że sami o sukcesie zespołu studentów Politechniki Poznańskiej usłyszeliśmy dopiero dzięki wpadce na wizji programu „Dzień Dobry TVN”. Prezentowany na nagraniu model samolotu, który przyniósł zdolnym Polakom trzy złote medale podczas konkursu SAE Areo Design, niespodziewanie zanurkował z powrotem ku ziemi krótko po starcie. Upadek paradoksalnie okazał się jednak być wzlotem... ku nagłówkom newsów na łamach polskich portali.

Polska drużyna zajęła pierwsze miejsce

SAE Areo Design West to prestiżowe, międzynarodowe zawody konstrukcji lotniczych, a ich uczestnikom podobne kraksy są niestraszne — składane przez nich modele są do nich nieźle przystosowane. W końcu głównym konkursowym zadaniem jest samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie zdalnie sterowanych samolotów o jak największym udźwigu, zaprezentowaniu ich przed komisją sędziowską oraz wykonaniu lotów. W tegorocznej edycji udział wzięło 75 drużyn z całego świata — uczestnicy zespołów to głównie studenci inżynierii, dla których zaawansowany rodzaj modelarstwa jest przede wszystkim formą treningu przed podjęciem pracy w przemyśle lotniczym. Grupa studentów Politechniki Poznańskiej pod nazwą AKL Aero Design zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej klasy Regular, klasyfikacji lotów oraz klasyfikacji prezentacji technicznych.

Zawody odbyły się w Stanach Zjednoczonych
fot.
SAE Areo Design West to prestizowy konkurs
fot.
O sukcesie polskich studentów usłyszelismy dzięki wpadce na wizji
fot.

Wpadka? Jaka wpadka? Upadki to tu codzienność

Choć studenci sami śmiali się ze swojej wpadki na wizji, to podkreślili przy tym, że takie sytuacje to w lotnictwie, nawet tym w mniejszej skali, codzienność. W końcu do głównych zadań inżynierów należy praca nad jak najbezpieczniejszymi dla pasażerów konstrukcjami samolotów. Modelarstwo pozwala świetnie to przećwiczyć. Co zawiodło przy okazji feralnego startu podczas programu? Tym razem prawidłowo nie zareagował ster wysokości, czego konsekwencją był właśnie gwałtowny upadek. Samolot budowano z myślą o jednej z konkursowych kategorii — ma być w stanie udźwignąć jak największy ciężar przy jednoczesnym zachowaniu jak najlżejszej konstrukcji.

RadioZET.pl/AG

TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

12 ciekawostek lotniczych. O tym mogłeś nie wiedzieć!

Aplikacja Moog Minimoog Model D zamieni twój telefon w wirtualny instrument

Jak będą wyglądać operacje w kosmosie? Naukowcy już nad tym pracują

####default####