Składanie PC w 2021 roku - jak zrobić to korzystnie?
Obserwuj w Google News

Składanie PC w 2021 roku - jak zrobić to korzystnie?

Materiały prasowe
3 min. czytania
23.06.2021 10:54
Zareaguj Reakcja

Liczne zestawy komputerowe oraz laptopy są dostępne od ręki, jednak wciąż nie brakuje zwolenników samodzielnego składania PC. Na takie rozwiązanie decydują się często użytkownicy, którzy mają duże wymagania wobec sprzętu. Jak korzystnie złożyć PC w 2021 roku? Na co zwrócić uwagę?

Składanie PC w 2021 roku - jak zrobić to korzystnie?
fot. Materiały prasowe

Od czego zacząć składanie komputera?

Składanie komputera powinno się rozpocząć od dwóch podstawowych kwestii - określenia przeznaczenia sprzętu i budżetu na jego zakup. Jeśli chodzi o PC do gier, powinno się zadbać o wydajny procesor, kartę graficzną oraz mocny układ chłodzenia. Do użytku domowego w zupełności wystarczają słabsze podzespoły.

Im wyższym budżetem się dysponuje, tym mocniejszą jednostkę można skonfigurować. Nie warto jednak przesadzać z wybieraniem drogich podzespołów, których wcale się nie potrzebuje. Przepłacanie jest pozbawione sensu. Części będą się zużywać i psuć, mimo że nie wykorzysta się ich potencjału.

Procesor i chłodzenie

1
fot.

Pierwszym układem, który powinno się wybrać podczas składania PC, jest procesor. To on odpowiada za koordynację wszystkich działań. Dla przeciętnego użytkownika wystarczające są układy takie jak Intel Core i5 lub i7. Gracze powinni przyglądać się wyłącznie procesorom i7 lub wyższym, zwłaszcza jeśli chcą zbudować sprzęt do grania w najnowsze gry.

Jeśli chodzi o chłodzenie, wentylatory powinny zapewniać optymalną temperaturę podzespołów nawet podczas dużego obciążenia pracą. Najwydajniejszego chłodzenia potrzebują gracze. Poleca się im układy z kilkoma wiatrakami lub z chłodzeniem cieczą. Komputer gamingowy będzie pracować dzięki nim bez żadnych przerw, a gry będą działać płynnie.

Pamięć RAM

Komputery pracuje wydajnie, jeśli posiada sporo pamięci RAM. Przechowuje się w niej wszystkie informacje, których PC potrzebuje do pracy w danym momencie. Jeżeli brakuje mu RAM-u, komputer spowalnia, gdyż nie ma miejsca na wykonywanie kolejnych operacji. Są one wykonywane jedna po drugiej zamiast w tym samym czasie. Ma to wpływ na wydłużenie czasu uruchamiania programów, reagowania na różne komendy itp.

Z reguły im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Ten parametr jest bowiem istotny nie tylko dla graczy i profesjonalistów, ale dla większości użytkowników.

Karta graficzna

2
fot.

Na kartę graficzną w szczególności powinni zwrócić uwagę gracze. Poleca się im głównie modele NVIDIA GeForce RTX. Wydajne układy są niezbędne również grafikom, którzy zajmują się renderowaniem, tworzeniem animacji lub innymi wymagającymi operacjami na plikach graficznych. Dla pozostałych użytkowników w zupełności wystarczające są modele ze średniej półki. Dzięki nim obejrzy się filmy i seriale w dobrej jakości oraz uruchomi się starsze gry.

Jeśli składa się komputer o przeznaczeniu gamingowym, warto postawić na karty graficzne z technologią Ray Tracing. Poprawia ona jakość i realistyczność oświetlenia oraz zwiększa ilość detali wyświetlanych na ekranie. Dzięki niej grafika wchodzi na zupełnie nowy, nieznany wcześniej poziom.

Dysk twardy

W przypadku dysku twardego większość użytkowników zwraca uwagę głównie na pojemność. Im więcej miejsca na dysku, tym więcej plików można na nim przechowywać. Użytkownik powinien zwrócić uwagę również na typ dysku. Do wyboru są modele HDD i SSD. Pierwsze są wolniejsze, jednak mają większą pojemność. Modele SSD działają ciszej i szybciej, a ich awarie należą do rzadkości. Ich jedynym minusem jest wyższa cena.

Obudowa i zasilacz

Podczas wybierania części do komputera często wybiera się tanią obudowę i zasilacz, gdyż większość dostępnego budżetu przeznacza się na podzespoły. Obudowę wybiera się na końcu ze względu na konieczność uwzględnienia miejsca na wszystkie układy, jednak nie powinno to oznaczać oszczędzania na niej za wszelką cenę. Ważne jest zadbanie o żywotność podzespołów w jej wnętrzu. Obudowa powinna być wykonana z solidnych materiałów, które cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, kurz bądź zalanie wodą. W przypadku zasilacza powinno się natomiast dostosować jego moc do typu układów zamontowanych w komputerze.

Konfigurator PC

Składając własny komputer, warto skorzystać z konfiguratora. Zaawansowane narzędzie podpowie, których podzespołów brakuje jeszcze do prawidłowego działania jednostki. Dodatkowo wskaże, czy wybrane układy są ze sobą kompatybilne. Jeśli niemożliwe będzie ich zamontowanie w jednym komputerze, konfigurator PC wskaże inny układ. Dzięki temu uniknie się błędów przy budowie jednostki, a jej złożenie będzie możliwe, nawet gdy nie posiada się specjalistycznej wiedzy.

####default####