Obserwuj w Google News

Prawo jazdy 2018: zmiany - jakie będą nowe przepisy od czerwca 2018?

Karolina Piotrowska
2 min. czytania
06.04.2018 17:40
Zareaguj Reakcja

Prawo jazdy 2018 - zmiany i nowe przepisy od czerwca 2018 będą miały na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Wprowadzone zostanie dla nich wiele ograniczeń i specjalny dwuletni okres próbny. Sprawdzamy szczegóły.

Prawo jazdy 2018: zmiany - jakie będą nowe przepisy od czerwca 2018?
fot. pixabay.com

Prawo jazdy 2018 - zmiany i nowe przepisy od czerwca 2018: jakie zmiany i kogo będą dotyczyły? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat nowych przepisów, które zaczną obowiązywać od czerwca 2018.

Prawo jazdy 2018 - zmiany od czerwca 2018

W czerwcu 2018 roku zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o kierujących pojazdami. Nowe prawo jazdy i zmiany w przepisach dotyczą kierowców, którzy zdobędą prawo jazdy kategorii B i odbiorą swój dokument po 4 czerwca 2018.

Jedną z najważniejszych zmian w ustawie o kierujących pojazdami jest wprowadzenie dwuletniego okresu próbnego dla kierowców, którzy w czerwcu 2018 odbiorą nowe prawo jazdy. Zmiany w przepisach mają na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców, a wprowadzenie okresu próbnego wiąże się z licznymi ograniczeniami. Będzie się on liczył od dnia, w którym kierowca odbierze swój dokument.

» Prawo jazdy 2018: cena - ile kosztuje egzamin teoretyczny i praktyczny?

Nowe przepisy i egzamin na prawo jazdy 2018

Przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem "zielonego listka". Przez ten czas nie będzie można także pracować w roli zawodowego kierowcy.

Młodego kierowcę będą obowiązywały także dodatkowe ograniczenia prędkości - w obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.

Dodatkową zmianą w przepisach jest także wprowadzenie obowiązkowego kursu doszkalającego dla młodych kierowców. Będzie on podzielony na dwie części - teoretyczną oraz szkolenie praktyczne. Kurs prowadzony będzie przez wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców, a zakres tematyczny obejmie przede wszystkim zagadnienia związane z: bezpieczeństwem ruchu drogowego, problematyką wypadków drogowych, psychologicznymi aspektami kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym.

Część praktyczna będzie miała za zadanie ukazać młodym kierowcom niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej i niedostosowanej do warunków ruchu prędkości. Szkolenie praktyczne będzie prowadzone przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy.

Część teoretyczna kursu będzie prowadzona w formie dwugodzinnych zajęć, a część praktycznie w formie jednogodzinnych ćwiczeń. Młodzi kierowcy będą musieli pokryć koszty udziału w obowiązkowym kursie i szkoleniu. Opłata będzie wynosiła łącznie około 300 zł, a obie części kursu trzeba będzie zaliczyć między 4. a 8. miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy.

RadioZET.pl/ prawo-jazdy-360.pl/KP

####default####