Obserwuj w Google News

Wiosna 2018: dziś pierwszy dzień wiosny astronomicznej

Jolanta Waligóra
2 min. czytania
20.03.2018 09:55
Zareaguj Reakcja

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej już dziś - 20 marca! Kiedy przywitamy wiosnę kalendarzową 2018 i jakie zwyczaje się z tym wiążą?

Wiosna 2018 - pierwszy dzień wiosny już niebawem!
fot. PIXABAY

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej to doskonała okazja do pożegnania zimy, a wraz z nią niesprzyjających warunków atmosferycznych i przywitania nowej pory roku. Początek wiosny 2018 przypada w marcu, jednak nie wszyscy znają dokładną datę przesilenia wiosennego. Kiedy można zatem zacząć szukać pierwszych oznak wiosny?

» Kiedy jest przesilenie wiosenne w 2018 roku? Data równonocy wiosennej «

Wiosna 2018 astronomiczna

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna zaczyna się zawsze 21 marca i jest to termin stały. Astronomiczna wiosna natomiast może zaczynać się 20 lub 21 marca (w 2018 roku będzie to 20 marca). Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.

Pierwszy dzień wiosny: długość dnia i nocy 2018

Dlaczego występują różnice między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej a astronomicznej? Różnice związane są z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - po 12 godzin), i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku). Początek wiosny kalendarzowej natomiast przypadający na 21 marca jest terminem stałym. W tym dniu przez uczniów obchodzony jest również Dzień Wagarowicza.

» Dzień Wagarowicza 2018: kiedy wypada i jakie zwyczaje się z nim wiążą? «

Pierwszy dzień wiosny: jakie zwyczaje się z nim wiążą?

Topienie marzanny to jeden z najpowszechniejszych zwyczajów z pierwszego dnia wiosny. Kukła - marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie.

Zmiana czasu na letni 2018: o której i jak przestawić zegarek?

Co ciekawe, dawniej w pierwszy dzień wiosny zwyczajem było także obmywanie się czystą wodą (miało to symbolizować oczyszczenie). Obecnie rytuał ten funkcjonuje w nieco zmienionej formie, jako śmigus-dyngus.

Mamy nadzieję, że pierwszy dzień wiosny 2018 przywita nas gorącym słońcem i doskonałą pogodą!

RadioZET.pl/JW

####default####