Pierwszy dzień wiosny: ile trwa dzień, ile noc w astronomiczną wiosnę?
Obserwuj w Google News

Pierwszy dzień wiosny: długość dnia i nocy 20 i 21 marca 2018

Anna Skalik
2 min. czytania
19.03.2018 16:52
Zareaguj Reakcja

Jaka jest długość dnia i nocy w pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny? Te graniczne daty przypadają w 2018 roku odpowiednio 20 i 21 marca. Już od niemal trzech miesięcy nocy ubywa, a dzień staje się coraz dłuższy. Ile dokładnie trwa pierwszy dzień wiosny?

Wiosna - kwiaty na łące
fot. Pixabay

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2018 przypada we wtorek 20 marca. Jest to 79 dzień roku (pozostało 286 dni do końca roku). Słońce wstanie o 5.40, a zajdzie o 17.49.

Pierwszy dzień wiosny: długość dnia i nocy

Początek wiosny astronomicznej przypada na 20.03. Jak łatwo policzyć, długość dnia wynosi wtedy 12 godzin i 8 minut. Dzień ten jest krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 38 min oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. i 26 min. Oznacza to, że jeszcze przez blisko trzy miesiące dnia będzie przybywać. To bardzo pozytywna wiadomość po okresie zimowym, kiedy to krótkie dni i długie noce sprawiały, że czuliśmy się ospali, przemęczeni i bez energii.

Zmiana czasu na letni 2018: o której i jak przestawić zegarek?

Kolejnego dnia w kalendarzu wypada pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Zgodnie z informacjami, środa 21 marca będzie o cztery minuty dłuższa od dnia poprzedniego. Długość dnia w pierwszy dzień wiosny kalendarzowej wynosi już 12 godzin i 12 minut. Słońce wschodzi o 5.37, a zachodzi o 17.49.

Wiosna 2018 i równonoc wiosenna

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2018 jest również dniem równonocy wiosennej. Rozpoczyna się wtedy, kiedy słońce przejdzie punkt barana na niebie. Do tej pory chwila ta wypadała najczęściej 21 marca. Pomiędzy 2012 a 2044 rokiem pierwszy dzień astronomicznej wiosny obchodzony będzie zawsze 20 marca. Spowodowane jest to ruchem punktu barana, co związane jest ze zmianą kierunku osi obrotu Ziemi. Z każdym dniem ubywać będzie nocy - aż do przesilenia letniego.

Pamiętajmy, że poza najbardziej znanymi "pierwszymi dniami wiosny" - czyli astronomiczną i kalendarzową, istnieją też inne terminy określające początek drugiej pory roku. Nie mają one jednak żadnej konkretnej daty, a wynikają bardziej z obserwowanych zjawisk - jak np. wzrost średniej temperatury czy rozpoczęcie wegetacji roślin. W pierwszym przypadku mowa o wiośnie klimatologicznej, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza nie jest niższa niż 5 st. C i wyższa od 15 st. C. 

W drugim mamy na myśli wiosnę fenologiczną. Jej początek najłatwiej wyznaczyć obserwując czy zaczynają kwitnąć przebiśniegi i krokusy. W zależności od miejsca na świecie, wiosna fenologiczna ma różną długość i w innym czasie się rozpoczyna. 

Dzień Wagarowicza 2018: kiedy wypada i jakie zwyczaje się z nim wiążą?

RadioZET.pl/SA

####default####