Obserwuj w Google News

Piątek 13 - PRZESĄDY. Dlaczego pechowy i jaka jest historia piątku trzynastego? [13.11.2020]

3 min. czytania
13.11.2020 09:10
Zareaguj Reakcja

Piątek trzynastego, przesądy związane z tym dniem i jego historia to informacje, które szczególnie interesują wiele osób. W końcu piątek 13 uznawany jest za pechowy od lat, ale nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę, skąd właściwie wziął się ten przesąd. Szczegółowe informacje na ten temat, można znaleźć poniżej.

Piątek trzynastego - PRZESĄDY. Dlaczego jest pechowy i jaka jest historia piątku 13? [13.11.2020]
fot. PIXABAY

Piątek 13 - przesądy. Dlaczego ten dzień uznawany jest za pechowy? Jaka jest jego historia? Skąd się wziął? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o piątku trzynastego - przesądy i historia dnia.

Piątek 13 - przesądy związane z pechowym piątkiem i jego historia

Piątek trzynastego u niektórych budzi mimowolny niepokój. Wiele osób w tym dniu woli zrezygnować z podpisywania umów, spotkań biznesowych czy z podjęcia ważniejszych decyzji. Co ciekawe, strach przed piątkiem trzynastego ma nawet swoją nazwę "paraskewidekatriafobia". Nie wszyscy jednak zgadzają się z tym przesądem. Niektórzy - na przekór - do pechowego piątku 13 podchodzą bardzo optymistycznie.

Dzień ten uznawany jest za pechowy od lat, ale nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę, skąd właściwie wziął się ten przesąd. Niektórzy uważają, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w 13 października 1307, kiedy to wypadał piątek, aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości król był u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przesąd o piątku 13 pojawił się dopiero na początku XX w.

Warto wspomnieć także, że przesąd o pechowym piątku trzynastego spotykany jest m.in. w takich krajach jak Polska, Niemcy, Finlandia, Słowacja, Czechy, Islandia, Bułgaria, Dania, Estonia czy Filipiny. Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany nie piątek, a wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Przesądy na piątek trzynastego - czego unikać?

Ludzie, którzy wierzą w pechowość tego dnia, zazwyczaj w piątki trzynastego są szczególnie ostrożni. Są oni przekonani, że tego dnia mogą zdarzyć się wszelkie nieszczęścia, niefortunne sytuacje, ale też wypadki, a nawet różnego typu tragedie. Jeśli coś takiego rzeczywiście się wydarzy w piątek trzynastego, osoby wyjątkowo przesądne są przekonane, że powodem nieszczęścia jest właśnie to, że 13. dzień miesiąca przypadł w piątek. 

Według wielu przesądów w piątek 13 powinniśmy unikać na przykład przechodzenia pod drabiną lub pod słupem. Jeśli nie możemy go ominąć, powinniśmy przejść pod nim krzyżując palce. Stłuczone lustro i związane z tym siedem lat nieszczęścia to kolejny bardzo popularny przesąd. W piątek trzynastego nie powinniśmy także oglądać się za siebie. Gest ten od zawsze i w wielu kulturach uważany był za zły znak.

 

Również wstawanie lewą nową w piątek trzynastego nie wróży nic dobrego. Czarny kot przebiegający nam drogę w Polsce również zwiastuje pecha, a szczególnie w piątek 13. Co ciekawe, w wielu krajach na świecie czarny kot jest symbolem szczęścia i pomyślności. Na przykład w Anglii jest on uważany za talizman szczęścia do tego stopnia, że nawet wierzy się, że kiedy dziewczyna mieszka razem z czarnym kotem, stanowi to obietnicę pojawienia się wielu zalotników oraz stabilnego związku.

Wszelkie przesądy na piątek trzynastego warto jednak traktować z przymrużeniem oka.

RadioZET.pl

####default####