Obserwuj w Google News

Paraolimpiada 2018: dyscypliny - przewodnik po dyscyplinach paraolimpijskich

Jolanta Waligóra
3 min. czytania
12.03.2018 11:08
Zareaguj Reakcja

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie 2018 rozpoczęte! W Paraolimpiadzie weźmie udział rekordowa liczba zawodników - 570 sportowców z 49 krajów. Polskę reprezentować będzie 8 osób. W jakich dyscyplinach zmierzą się zawodnicy? Przedstawiamy wam przewodnik po dyscyplinach paraolimpijskich.

Paraolimpiada 2018: przewodnik po dyscyplinach
fot. Konstantin Chalabov/SPUTNIK/EASTNEWS

Podczas Paraolimpiady 2018 sportowcy powalczą o zwycięstwo w sześciu dyscyplinach. Na czym polegają i czym charakteryzuje się każda z nich? Przedstawiamy przewodnik po dyscyplinach XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu.

» Paraolimpiada 2018: terminarz, dyscypliny, starty Polaków «

Paraolimpiada 2018: dyscypliny - narciarstwo alpejskie

Narciarstwo alpejskie to dyscyplina, która od samego początku znajduje się w programie igrzysk paraolimpijskich. Początkowo sportowcy rywalizowali w dwóch konkurencjach, tj. slalomie i slalomie gigancie. Z czasem jednak wprowadzono także zmagania w zjeździe, superkombinacji oraz supergigancie. To własnie w tych pięciu konkurencjach paraolimpijczycy powalczą o 30 kompletów medali.

Zmagania sportowców odbywają się w trzech grupach (w każdej z nich będą przyznawane osobne komplety medali). Zawodnicy niedowidzący oraz niewidomi - klasa niepełnosprawności B1-3 - będą korzystać z pomocy specjalnych przewodników, którzy w czasie jazdy przekazują im wskazówki głosowe. Sportowcy po amputacjach oraz z porażeniem kończyn górnych rywalizować będą w kategorii osób stojących (klasy niepełnosprawności LW 2-9). Z kolei zawodnicy, którzy poruszają się na wózkach, startują na specjalnie przystosowanym sprzęcie, tzw. mono-ski w grupie siedzących (klasy niepełnosprawności LW 10-12). Polskę reprezentować będą Igor Sikorski oraz Maciej Krężel.

» Paraolimpiada 2018: Polacy - kto jest w składzie polskiej reprezentacji? «

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie: dyscypliny - biegi narciarskie

Biegi narciarskie, podobnie jak narciarstwo alpejskie, to dyscyplina sportowa, która na Paraolimpiadzie obecna jest już od pierwszej edycji. Podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich 2018 zawodnicy rywalizują w dwóch technikach (technika klasyczna, styl dowolny), na trzech dystansach - spintach, biegach średnich (od 5 do 7,5 km) oraz biegach długich (od 12 do 20 km). Dodatkowo zmagania biegaczy, tak jak i alpejczyków podzielone są na trzy grupy, tj. niedowidzących i niewidomych, stojących oraz siedzących, którzy ścigają się na sledżach. Polskę w biegach narciarskich reprezentować będą Kamil Rosiek, Witold Skupień, Iweta Faron, Łukasz Kubica oraz Piotr Garbowski.

Paraolimpiada: dyscypliny - biathlon

Dyscyplina na igrzyskach paraolimpijskich zadebiutowała w 1988 roku. Co ciekawe, biathlon uprawiany jest przez tych samych sportowców, którzy startują w biegach narciarskich. Zawody odbywają się na trzech dystansach - krótkich, średnich oraz długich. Łączna długość trasy, którą muszą pokonać paraolimpijczycy, wynosi od 6 do 15 km. Sportowcy dwa lub cztery razy muszą także zameldować się na strzelnicy (w zależności od dystansu). Podczas pobytów na strzelnicy, zawodnik oddaje pięć strzałów do tarczy, która oddalona jest o 10 m. Niecelne strzały skutkują rundą karną lub karną minutą doliczaną do czasu. Polskę w biathlonie reprezentować będą ci sami sportowcy, co w narciarstwie biegowym (z wyjątkiem Łukasza Kubicy).

Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu: dyscypliny - snowboard

Snowboard to najmłodsza dyscyplina paraolimpijska - do programu Paraolimpiady trafiła zaledwie cztery lata temu. W tamtym czasie rywalizowano w snowboardcrossie, w Pjongczangu jednak zadebiutuje kolejna konkurencja, tj. banked slalom. Wyścigi snowboardcrossu odbywają się na trasie z przeszkodami, którą podczas kwalifikacji każdy zawodnik pokonuje trzy razy. Następnie na podstawie specjalnie stworzonego rankingu 16 mężczyzn i 8 kobiet przechodzi do kolejnej fazy zawodów. W tym etapie sportowcy ścigają się w parach. W zmaganiach slalomowych natomiast zawodnicy trzykrotnie pokonują przygotowaną trasę. W ostatecznych rozrachunku liczy się jedynie najlepszy przejazd. Polskę w dwóch kategoriach reprezentować będzie Wojciech Taraba.

Paraolimpiada 2018: dyscypliny - hokej na lodzie

Hokej na lodzie w programie igrzysk obecny jest od 1994 roku. Początkowo rywalizować mogli jedynie mężczyźni, jednak od igrzysk w 2010 roku, zawody toczą się w mieszanych zespołach. Hokej przeznaczony jest dla osób z dysfunkcjami kończyn dolnych. Sportowcy rywalizują na sledżach, do których przymocowane są ostrza łyżew. Zawodnicy poruszają się za pomocą dwóch krótkich kijów hokejowych, którymi wykonuje się także podania i strzały. Zawody odbywają się na lodowisku od hokeja i składają się z 15-minutowych tercji. Polska w turnieju hokejowym nie ma swojej reprezentacji.

XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie: dyscypliny - curling na wózkach

Curling na wózkach pojawił się w programie Paraolimpiady w 2006 roku. Zawody przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy poruszają się na wózkach. W turnieju rywalizują czteroosobowe drużyny mieszane. W Pjongczangu 2018 łącznie będzie ich dwanaście. W dyscyplinie tej nie zobaczymy reprezentantów Polski. 

» Paraolimpiada 2018: wyniki, ile medali zdobyli Polacy? «

RadioZET.pl/JW

####default####