Naukowcy odkryli skamieliny, które mogą zmienić postrzeganie historii ludzkości
Obserwuj w Google News

Naukowcy odkryli skamieliny, które mogą zmienić postrzeganie historii ludzkości

Anna Skalik
2 min. czytania
13.12.2017 15:23
Zareaguj Reakcja

Zgodnie z ogólnie przyjętymi dziś teoriami, homo sapiens, czyli "człowiek rozumny" ewoluował w Afryce, a następnie wyemigrował na kontynent azjatycki około 60 000 lat temu. Stamtąd miał rozprzestrzenić się na świat. Ale nowe badania zdają się poddawać to w wątpliwość.

historia człowieka
fot. Pixabay

Najnowsze badania zrealizowane przez naukowców z Instytutu Nauk o Ludzkiej Historii im. Maksa Plancka w Berlinie, które opublikowane zostały na łamach amerykańskiego magazynu "Science", dowodzą, że współczesny człowiek wyemigrował z Afryki w kilku falach nawet już od 120 tysięcy lat temu. Przemawiać mają za tym analizy dotychczasowej literatury oraz skamieliny, które w ostatniej dekadzie znaleziono w Azji.

Za pomocą badań DNA udało się ustalić, że ludzie z Afryki mieszali się z hominidami z różnych obszarów Eurazji, którzy już zamieszkiwali tamte obszary. Oznacza to nie tylko tyle, że ludzie rozprzestrzenili się po świecie wcześniej, niż sądzono, ale przede wszystkim, że rozwój ludzkiego gatunku jest dużo bardziej skomplikowany, niż do tej pory sądziliśmy. Zgodnie z nowym modelem, w historii człowieka nastąpiło wielokrotne rozproszenie z terenów Afryki, które odbywało się już 120 tysięcy lat temu, nie jak sądzono - około 60 tys. Szczątki, które znaleziono w Chinach, są znacznie starsze.

Ostatnie badania genetyczne rozwiązały kwestię, czy współcześni ludzie mieszali się z innymi hominidami. Z całą pewnością tak - m.in. neandertalczykami czy odkrytymi stosunkowo niedawno . Współcześni ludzie kojarzą się nie tylko z neandertalczykami, ale także z naszymi niedawno odkrytymi krewnymi - denisowianinami. Szacuje się, że wszyscy obecni nie-Afrykanie mają 1-4% neandertalskiego dziedzictwa, podczas gdy współcześni mieszkańcy Melanezji średnio 5% dziedzictwa denisowskiego. Jest teraz jasne, że współcześni ludzie, neandertalczycy, denisowianie - i być może inne grupy hominidów - prawdopodobnie żyły razem w Azji i na pewno miały wiele przypadków interakcji.

 

RadioZET.pl/phys.org/SA

####default####