Obserwuj w Google News

Koreańska Jesień w Warszawie 2020 - program wydarzenia w stolicy

6 min. czytania
02.10.2020 12:16
Zareaguj Reakcja

Dodajesz kimchi do każdej zupy, zarywasz noce oglądając koreańskie dramy, a w uszach brzęczą ci przeboje koreańskiego popu? A może po prostu intryguje cię koreańska literatura, film i sztuka? Ta jesień jest dla ciebie. Będzie nie tylko złota, ale i ostra od papryczki gochugaru!

Koreańska Jesień w Warszawie 2020 - program wydarzenia w stolicy
fot. Mat.prasowe

Festiwal kultury koreańskiej odbywa się w Warszawie co roku – niemal od dekady. Na stałe zagościł na mapie stolicy i przyciągał warszawiaków głodnych wrażeń, zarówno z pogranicza sztuki, jak i kulinariów. 

W tym roku jego edycja jest wyjątkowa. Trwać będzie bowiem nie jeden dzień jak dotychczas, ale cały długi miesiąc. Wydarzenia zaś, które złożą się na jego program, odbywać się będą zarówno stacjonarnie, jak i w przeważającej części online. Dzięki temu koreańska jesień będzie mogła zagościć nie tylko w Warszawie, lecz także w całej Polsce.

Przez cały październik, praktycznie nie wychodząc z domu, będzie można odbyć podróż do Korei Południowej i poznać jej fascynującą kulturę.

Koreańska Jesień w Warszawie 2020 - program wydarzenia w stolicy

  • 2 października – 29 listopada

Wystawa stacjonarna: „U ŹRÓDEŁ. INSPIRACJE KOREAŃSKĄ TRADYCJĄ I KULTURĄ”

Wystawa przygotowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej Savina z Seulu jest jedną z podróżujących wystaw koreańskich w 2020 roku. Powstała we współpracy z najważniejszymi zagranicznymi instytucjami artystycznymi. Ekspozycja jest efektem poszukiwań tożsamości koreańskiej sztuki współczesnej w sztuce tradycyjnej i służy promocji tej estetyki na świecie. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace jedenastu współczesnych artystów, tworzących w Korei i poza jej granicami, a czerpiących z koreańskiej sztuki tradycyjnej, której korzenie sięgają pięciu tysięcy lat. Utrzymane w estetyce sztuki koreańskiej dzieła są odmienne pod względem formy i treści. Różnice wynikają z faktu, że ich twórcy posługują się własnymi językami artystycznymi, przywołują natomiast w swoich pracach tak charakterystyczne motywy dla koreańskiej sztuki, jak posągi buddyjskie czy elementy koreańskiej symboliki i wzornictwa, np. alfabet Hangul.

inspo
fot.
  • 5 października, godz. 19.00

Panel dyskusyjny online: PROSTO Z ULIC SEULU: MODA KOREAŃSKA

Koreańska popkultura kreuje styl ulic na całym świecie. Wpływ mody koreańskiej na ogólnoświatową jest nie do przecenienia. Co się teraz nosi na ulicach Seulu i skąd czerpać najlepsze inspiracje? Na te i inne pytania odpowiadać będą znawczynie mody i kultury koreańskiej – Harel, autorka najstarszego bloga o modzie w Polsce oraz Kimikohime promująca kulturę koreańską w social mediach. Dyskusję poprowadzi dziennikarka Basia Starecka.

  • 6 października, godz. 15.00

Wydarzenia stacjonarne: PROJEKCJA PRZEDSTAWIENIA KUKIEŁKOWEGO „OPOWIEŚĆ DALLAE”

  • 6 października, godz. 18.00

Wydarzenia stacjonarne: PROJEKCJA DOKUMENTU „ABSTRAKCJA Z INSPIRACJI”

Projekcja ponad półgodzinnego filmu dokumentalnego o muzyce współczesnej dotyczący niezwykłego koreańsko-polskiego projektu. Duet artystów opowie o inspiracjach jakie towarzyszyły mu przy powstaniu improwizacji na chordofon szarpany i gitarę basową. Na koreańskim tradycyjnym instrumencie gayageum, czyli na chordofonie szarpanym grać będzie Koreanka Doyeon Kim, a na gitarze basowej Polak Rafał Mazur.

fi
fot.
  • 6 i 8 października, godz. 16.30 oraz 13 i 15 października, godz. 18.00

Wydarzenie stacjonarne: Warsztaty z kaligrafii

Uczestnicy warsztatów „Baw się z kulturą Korei” zapoznają się z koreańskim alfabetem Hangul pisanym na zwojach tradycyjnego papieru Hanji. Hangul składa się z czterdziestu liter: dwudziestu jeden samogłosek oraz dziewiętnastu spółgłosek. Każda litera powinna mieścić się na planie kwadratu i mieć mniej więcej takie same proporcje. Liter nie pisze się osobno, tylko tworzy się z nich sylaby, zawierające od dwóch do czterech liter. Warsztaty odbywają się z okazji zbliżającego się Dnia Koreańskiego Alfabetu Hangul, który obchodzony jest 9 października.

Warsztatom towarzyszyć będą pokazy tradycyjnego stroju Hanbok. Hanbok jest tradycyjnym strojem koreańskim. Co ciekawe, dzisiaj, Koreańczycy chętnie po niego sięgają. Nie tylko z okazji ślubów, ważnych uroczystości rodzinnych, lecz także świąt. Jego zdecydowane kolory oraz charakterystyczny kształt wciąż są źródłem inspiracji dla koreańskich projektantów mody a sam Hanbok doczekał się wielu zaskakujących ale i popularnych współczesnych interpretacji.

Warsztatom towarzyszyć będzie również pokaz trzech animacji dla dzieci Gugak (to koreański gatunek muzyczny). Animacje zostały wyprodukowane przez National Gugak Center i kolejną będą to: „Geomungo i gayageum”, „Jak zostałem instrumentem”, „Narodziny gayageum”.  

  • 6 i 8 października o godz. 18.00 oraz 13 i 15 października o godz. 16.30

Wydarzenie stacjonarne: WARSZTATY Z INSTRUMENTÓW

Uczestnicy warsztatów „Baw się z kulturą Korei” przygotują tradycyjne koreańskie instrumenty muzyczne przy pomocy… drewnianych puzzli 3D! W ten sposób przygotują miniaturowe instrumenty perkusyjne Korei - Buk (bęben), Janggu lub Janggo (bęben z pałeczkami) i Gayageum (chordofon szarpany).

Warsztatom towarzyszyć będą pokazy tradycyjnego stroju Hanbok oraz animacji koreańskich Gugak (opisy pokazów powyżej).

  • 8 października, godz. 19.00

Muzyka online: K-HOUSE/ DJ SET BY OLIWIA BE Z NOIZZ.PL

Koreańska muzyka przede wszystkim kojarzy się z K-popem. To jednak nie wszystko. Jedną z najbardziej znanych na świecie dj-ek i producentek muzyki elektronicznej jest przecież Koreanka Peggy Gou, znana przede wszystkim z różnych odmian muzyki house. Oliwia Be rozgrzeje nas przed piątkową imprezą porywającym setem muzyki prosto z Korei Południowej.

  • 12 października, godz. 19.00

Panel dyskusyjny online: ZROZUMIEĆ KOREAŃSKĄ DUSZĘ: LITERATURA KOREAŃSKA

Karolina Bednarz, japonistka, reporterka, autorka bloga„W krainie tajfunów” i założycielka wydawnictwa oraz księgarni Tajfuny specjalizującej się w literaturze Azji Wschodniej przybliży nam tematykę największych przebojów literatury koreańskiej ostatnich lat. Przyjrzymy się zarówno kultowym tytułom jak i mniej znanym publikacjom, które mogły umknąć uwadze polskiego czytelnika. Zastanowimy się, które z książek wydawanych w Korei Południowej mogą być przewodnikami po koreańskiej duszy i kluczem do zrozumienia mentalności koreańskiego społeczeństwa. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Basia Starecka.

  • 16 października, godz. 18.00

Projekcja online: POKAZ TANECZNY K-POP „WINNER’S STAGE”

Finał internetowego konkursu tanecznego K-popu zorganizowanego przez Centrum Kultury Koreańskiej. W konkursie wzięło udział aż 37 zespołów i 78 tancerzy w dwóch kategoriach: „Cover Dance” i „Challenge”. W trakcie finału zobaczymy popisy dziewięciu zespołów, które zakwalifikowały się do ścisłego finału.  

  • 19 października, godz. 19.00

Wydarzenia stacjonarne i online: POKAZ KULINARNY „KUCHNIA KOREAŃSKA DLA WSZYSTKICH”

Szef kuchni Piotr Bruś-Klepacki zaprasza na pokaz kulinarny na którym ugotuje kultowe danie z oscarowego filmu „Parasite”. Południowokoreańska tragikomedia w reżyserii Bonga Joon-ho otrzymała nie tylko Złotą Palmę, lecz także cztery Oscary w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy film międzynarodowy i najlepszy scenariusz oryginalny. Deszcz nagród i uznanie krytyków oraz widzów przełożyły się na popularność dania, którym raczą się bohaterowie filmu. To Chapaguri, genialny i prosty makaron ram-don, pyszna potrawa będąca połączeniem dwóch zupek instant! Niebywale smaczna, tania i pożywna. Wbrew pozorom jest to istna koreańska uczta. Jak ją wyczarować z zupek instant? Zapraszamy na pokaz i wspólne gotowanie! Lista składników będzie dostępna przed pokazem na social mediach Centrum Kultury Koreańskiej.

  • 21 października, godz. 15:00

Wydarzenie stacjonarne: KONCERT KWARTETU NOVUS QUARTET

  • 21 października, godz. 18:00

Wydarzenie stacjonarne: PROJEKCJA FILMU INTO THIN AIR

Koreański film o tańcu współczesnym Into Thin Air zrealizowany przez Program "SAC on Screen". Kulisy do obejrzenia tutaj.

  • 23 października, godz. 12.00

Warsztaty stacjonarne: KUCHNIA KOREAŃSKA: KIMCHI I KOREAŃSKIE KOPYTKA

Szef kuchni Piotr Bruś-Klepacki zaprasza na warsztaty z kuchni koreańskiej w stołecznym studiu CookUp. W menu znajdą się największe kulinarne przeboje Korei ostatnich lat! Poznamy sekret fermentacji kimchi i zabierzemy własny słoik koreańskiej kapusty ze sobą do domu. Rozszyfrujemy trudne słowo jakim jest „tteokbokki” i zjemy koreańskie kopytka na obiad. Dowiemy się, czego nie może zabraknąć w naszej domowej spiżarni z koreańskimi produktami i na czym polega sekret smaku i technik przygotowania koreańskich potraw.

  • 24 października, godz. 19.00

Panel dyskusyjny online: KOREA W POLSCE: JAK ŻYJE SIĘ KOREAŃCZYKOM W NASZYM KRAJU?

Różnice kulturowe, trudności językowe i chleb na co dzień zamiast ryżu. Z jakimi trudnościami mierzą się Koreańczycy decydujący się na życie i prace w Polsce? Co ich przyciąga do naszego kraju, co zaskakuje, a co budzi dużą sympatię? Co łączy Koreę Południową z Polską i czy kuchnia może być miejscem, w którym możemy się wszyscy spotkać i nawzajem zrozumieć? Czym różni się koreańskie mandu od polskich pierogów? Dyskusję z Koreankami mieszkającymi i pracującymi w Polsce poprowadzi dziennikarka Basia Starecka.

  • 26 -31 października

Pokazy online: 6. WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL

Filmy festiwalu w tym roku znajda się w trzech blokach tematycznych: Koreańskie hity, Nowe twarze oraz Siła kobiet w kinie koreańskim.

----------------

Pełny program wydarzenia dostępny jest pod tym LINKIEM.

Od stycznia 2010 roku CKK przybliża Polakom kulturę koreańską, prowadząc rozmaite programy, warsztaty oraz seminaria. Wzmacnia przyjazne relacje pomiędzy Polską a Koreą poprzez wymiany w dziedzinach kultury, sztuki, sportu i turystyki. Odwiedzając Centrum Kultury Koreańskiej przy ul. Leona Kruczkowskiego 8 w Warszawie, można bliżej poznać kulturę koreańską i uzyskać szczegółowe informacje na jej temat.

je
fot.

RadioZET.pl/mat.prasowe

####default####