Obserwuj w Google News

Jednolity plik kontrolny: do kiedy trzeba złożyć JPK?

Julia Hebdzyńska
2 min. czytania
26.02.2018 09:00
Zareaguj Reakcja

Jednolity plik kontrolny: od kiedy obowiązuje i jakie zmiany wprowadza? Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów nowe prawo prowadzić ma do uszczelnienia polskiego systemu podatkowego.

od kiedy obowiązuje jednolity podatek kontrolny
fot. Pixabay

Jednolity plik kontrolny to, najprościej mówiąc, księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie, które od 2018 podatnik będzie przekazywał na wezwanie organów podatkowych.

Jednolity plik kontrolny - do kiedy trzeba złożyć?

Nowe przepisy rozliczania podatkowego obowiązują od 1 stycznia 2018. Duże firmy składają JPK od początku lipca 2016 r., natomiast małe i średnie od początku 2017 r. Jednak mikroprzedsiębiorcy mają taki obowiązek dopiero od tego roku. Oznacza to, że firmy zatrudniające do 10 osób i osiągające do 2 mln euro obrotów, składające VAT-7 lub VAT-7K, muszą złożyć Jednolity plik kontrolny do 26 lutego. Tego dnia urzędy skarbowe w całej Polsce dyżurować będą przy telefonie do godziny 22.00. Numery telefonów, pod którymi można uzyskać wsparcie, znajdują się na stronach internetowych poszczególnych placówek.

Jednolity plik kontrolny - zmiany w prawie

Jednolity plik kontrolny to przede wszystkim przyśpieszenie i usprawnienie przesyłania wniosków dotyczących danych podatkowych. Dzięki w pełni zelektronizowanej formie składania wniosków, organy podatkowe będą mogły szybciej weryfikować otrzymane dokumenty. Ponadto, JPK ujednolici przeprowadzanie czynności kontrolnych i sprawdzających. Nie będzie też trzeba pamiętać o papierowych egzemplarzach, a czas rozpatrywania wniosków zdecydowanie się skróci.

Przedsiębiorcy zyskają dodatkowy czas, który do tej pory przeznaczali na kontrole podatkowe przeprowadzane bezpośrednio w siedzibie ich firm. Zapewnią sobie także bezpieczeństwo i swobodę w działaniach prawno-podatkowych. Dodatkowo,  będą musieli dostarczyć plik jedynie do Ministerstwa Finansów. Stamtąd dane zostaną przekazywane do poszczególnych urzędów skarbowych. W trosce o wygodę i bezpieczeństwo klientów, Ministerstwo Finansów przygotowało także UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru pliku kontrolnego.

RadioZET.pl/poradnikprzedsiebiorcy.pl/JH

####default####