Obserwuj w Google News

Ile dać na komunię 2018: koperta czy prezent?

Anna Skalik
2 min. czytania
23.04.2018 16:05
Zareaguj Reakcja

Ile dać dziecku na komunię? To pytanie co roku nastręcza problemy chrzestnym czy rodzinie zaproszonej na uroczystość. Komunijne prezenty z roku na rok coraz bardziej wyszukane, a i "koperty" coraz grubsze. Jak drogi prezent kupić, albo jaką sumę podarować dziecku, by nie popełnić gafy?

Ile dać na komunię 2018
fot. Pixabay

Wybranie prezentu dla dziecka na pierwszą komunię świętą nie jest łatwe. Oczekiwania dzieci rosną, zmienia się styl urządzania przyjęcia komunijnego, które kiedyś będąc domowym obiadem dziś staje się przyjęciem na kilkadziesiąt osób, urządzonym w lokalu. Nic dziwnego, że zmieniają się "komunijne stawki", a wymagania co do prezentów - często nie tylko wśród najmłodszych, ale i ich rodziców - rosną.

Pierwsza komunia święta 2018: rekordowy rok

W 2018 roku do sakramentu I komunii świętej przystąpi rekordowa liczba dzieci. Będą wśród nich maluchy urodzone w 2008 roku, które naukę szkolną rozpoczęły tradycyjnie - jako 7-latki, a także dzieci, które do pierwszaków dołączyły mając 6 lat.

Zobacz też: Prezent na pierwszą komunię dla chłopca - co wybrać?

Udział dziecka w I komunii to dla rodziców spory wydatek - niezależnie od tego, na jakie przyjęcie po uroczystości się decydują. Już sam zakup alby lub garnituru czy sukienki to wydatek rzędu kilkuset złotych. Alba kosztuje około 150-200 złotych, przy czym często kupuje się buty oraz dodatki, takie jak np. rękawiczki czy wianek dla dziewczynki. Z kolei za sukienkę komunijną lub garnitur zapłacić trzeba zdecydowanie więcej. To wydatek nawet rzędu tysiąca złotych.

Obowiązkowo dochodzą też zakupy, takie jak książeczka modlitewna, medalik czy dyplom komunijny w ramce jako pamiątka uroczystości.

Po ceremonii w kościele gości zwykle zaprasza się na obiad do domu lub na przyjęcie do restauracji. Koszt organizacja poczęstunku w domu zależny jest od decyzji organizujących je rodziców. Już w restauracji zwykle obowiązuje zasada za "talerzyk". W większych miastach jest to około 100-150 złotych od osoby. W mniejszych miejscowościach, w zależności od obfitości stołu, od kilkunastu złotych.

Zobacz też: Jaki prezent na pierwszą komunię wybrać?

Ile dać na pierwszą komunię 2018 jako chrzestny/a?

Dla gości, szczególnie rodziców chrzestnych, kwestia prezentu dla dziecka często bywa kłopotliwa. Niektórzy uważają, że sprawdza się tu zasada "tyle co za talerzyk", popularna w przypadku ślubów. Inni są zdania, że nie należy przesadzać, bo w dniu komunii nie chodzi przecież o sprawy materialne. Nie można się z tym nie zgodzić.

 

Czym więc kierować się przy kwocie, jaką przeznaczamy na prezent na pierwszą komunię świętą i co jest lepsze: koperta czy jakiś przedmiot? Jak zwykle, nie ma w tej sytuacji najrozsądniejszego wyjścia. Na pewno zależy to od zasobności portfela oraz stopnia zażyłości czy pokrewieństwa z dzieckiem. Warto jednak zrezygnować ze zbyt drogich prezentów, by dziecko miało przede wszystkim świadomość doniosłości wydarzenia, w którym wzięło udział, nie zaś koncentrowało się na upominku. Najlepiej kierować się zasadą praktyczności prezentu czy jego pamiątkowego charakteru.

Z kolei dając dziecku pieniądze, pamiętajmy, że jest to forma prezentu dla niego, a nie rekompensata za zjedzony obiad dla rodziców. Kierujmy się chęcią realizacji preferencji dziecka i pamiętajmy, że nie o pieniądze tego dnia chodzi.

Rękawiczki - najmodniejsze modele

RadioZET.pl/SA

####default####