Obserwuj w Google News

Gdzie jest burza? RADAR online - meteorologiczny informator o burzach

Anna Skalik
2 min. czytania
04.05.2018 15:33
Zareaguj Reakcja

Meteorologiczny informator online pozwala dokładnie sprawdzić, gdzie jest burza i w którym kierunku przesuwają się burzowe chmury. Oto przydatne strony internetowe, na których znajdziemy "radary" burzowe.

Gdzie jest burza radar online
fot. Pixabay

Radar burzowy online

Burze w Polsce, szczególnie wiosną i latem, bywają bardzo intensywne. Przed planowanym piknikiem czy wycieczką na łono natury warto sprawdzić, gdzie jest burza. Dawniej, kiedy prognozy pogody nie były tak dokładne i nie było możliwości śledzenia zmian pogodowych na bieżąco, jednym "narzędziem" była po prostu obserwacja nieba, a po zobaczeniu pioruna liczenie sekund do usłyszenia grzmotu. Przyjmowało się, że każde 3 sekundy to około kilometr odległości (dźwięk rozchodzi się wolniej, niż światło).

Gdzie jest burza - jak sprawdzić online?

Dziś, gdzie jest burza sprawdzić możemy w internecie. Tzw. radary burzowe dostępne są m.in. w serwisach IMGW-PIB: pogodynka.pl, na stronie Krajowego Instytutu Meteorologii instytutmeteo.pl. Znaleźć tu można zarówno mapy wyładowań atmosferycznych odświeżane na bieżąco, informujące o wyładowaniach w niedawnej przeszłości i pozwalające śledzić, w którą stronę przemieszcza się front burzowy, a także komunikaty i ostrzeżenia meteo.

Jedną z popularnych stron z mapami burzowymi w Polsce jest serwis prowadzony przez tzw. łowców burz: łowcyburz.pl.

Jak się zachować w trakcie burzy - bezpieczne zachowania

Jeśli jednak przypadkiem burza "złapie" nas w plenerze lub podczas podróży autem, warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. O tym w specjalnym komunikacie informuje na swojej stronie MSWiA:

- słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów,

- unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia w budynku, jeśli to niemożliwe: postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij, zbliżając stopy maksymalnie do siebie),

- jeśli jesteś w grupie osób: rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska,

- nie rozmawiaj przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłącz),

- zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części. Unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami,

- nie stawaj pod pojedynczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji, zejdź ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu, na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjdź z wody, łódki lub kajaka na brzeg.

- w mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna; z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia należy usunąć (lub zabezpieczyć) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (parasole, donice, suszarki do prania itp.),

- wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne, nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny.

RadioZET.pl/SA

####default####