Dzień Wagarowicza 2018: kiedy wypada i jakie zwyczaje się z nim wiążą?
Obserwuj w Google News

Dzień Wagarowicza 2018: kiedy wypada i jakie zwyczaje się z nim wiążą?

Jolanta Waligóra
2 min. czytania
06.03.2018 16:30
Zareaguj Reakcja

Dzień Wagarowicza 2018 to ulubiona data większości uczniów w kalendarzu szkolnym. Mimo że nie jest to oficjalne święto, to zwyczaj ten praktykowany jest zarówno przez uczniów podstawówek, liceów, jak i szkół wyższych. Kiedy wypada Dzień Wagarowicza 2018 i jakie zwyczaje się z nim wiążą?

Dzień Wagarowicza 2018 - kiedy wypada?
fot. PIXABAY

Dzień Wagarowicza 2018 już niebawem! W tym dniu niektórzy uczniowie postanawiają zrobić sobie tzw. wagary związane z nieprzyjściem na lekcje. W niektórych szkołach, z okazji Dnia Wagarowicza organizowane są specjalne atrakcyjne, gry i zabawy oraz okoliczne wyjścia, które mają na celu zachęcenie młodzieży do przyjścia do szkoły. 

Dzień Wagarowicza 2018: kiedy wypada?

Dzień Wagarowicza 2018 obchodzony jest 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Termin ten nie został jednak wybrany przypadkowo. W ten dzień świętujemy koniec zimy, żegnając się z nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi i witamy nową porę roku - wiosnę. Dla młodych ludzi jest to szczególny powód do radości. Dlatego też wielu z nich decyduje się opuścić szkolne mury i spędzić ten dzień na łonie natury. 

Coraz częściej jednak w Dzień Wagarowicza nauczyciele organizują imprezy szkolne lub okoliczne wyjścia, tym sposobem zachęcając podopiecznych do nieopuszczania zajęć.

» Kiedy jest przesilenie wiosenne w 2018 roku? Data równonocy wiosennej «

Jakie zwyczaje wiążą się z Dniem Wagarowicza 2018?

Dzień Wagarowicza 2018, który przypada w pierwszy dzień wiosny, to doskonały czas na poszukiwanie pierwszych oznak wiosennych dni. Jak obchodzimy pierwszy dzień wiosny? Przede wszystkim wiele osób tradycyjnie decyduje się na topienie kukły - marzanny. Zwyczaj ten w Polsce znany jest już od wieków. Marzanna to słowiańska bogini, która symbolizuje odchodzącą zimę. Już w czasach pogańskich topienie kukły odbywało się w okresie Jarego Święta, w celu przywołania wiosny. Utopienie marzanny miało również przynieść dobre plony w danym roku.

Dodatkowo w Dzień Wagarowicza władze miast zazwyczaj przygotowują również wiele atrakcji dla młodzieży. Warto zatem odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, czy nie dzieje się nic w naszym mieście.

RadioZET.pl/JW

####default####