Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta w Wigilię i dlaczego chowamy je pod choinkę?
Obserwuj w Google News

Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta w Wigilię i dlaczego chowamy je pod choinkę?

3 min. czytania
20.12.2021 15:31
Zareaguj Reakcja

Wiele osób przed świętami Bożego Narodzenia poszukuje informacji na temat różnych tradycji związanych z tym okresem w roku. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest m.in. dlaczego dajemy sobie prezenty na święta w Wigilię lub dlaczego chowamy je pod choinkę i kto przynosi upominki dzieciom w różnych regionach Polski. Poniżej zebraliśmy ciekawostki na ten temat.

Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta w Wigilię i dlaczego chowamy je pod choinkę?
fot. Shutterstock

Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta w Wigilię i dlaczego chowamy je pod choinkę? Kto przynosi prezenty na Święta? Sprawdzamy informacje dotyczące jednej z najpopularniejszych tradycji świątecznych.

Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem w Wigilię? [ZNACZENIE, SYMBOLIKA]

Dlaczego dajemy sobie prezenty na Święta w Wigilię i Boże Narodzenie?

Zwyczaj obdarowywania prezentami jest obchodzony w większości regionów świata w Boże Narodzenie. Do dzisiaj w wigilijny wieczór pod choinką znajdują się prezenty, przyniesione, w zależności od regionu, przez Aniołka, Dzieciątko, Gwiazdkę, Gwiazdora lub Świętego Mikołaja.

W Polsce tradycja wręczania prezentów w Wigilię jest jednym z najmłodszych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Sam zwyczaj znany jest już od XIII wieku, jednak wręczanie prezentów przez Świętego Mikołaja na tzw. Mikołajki czy Boże Narodzenie w Polsce to XIX wieczna tradycja.  Początkowo robili to tylko królowie i magnateria, obdarowując drobiazgami swoich dworzan i służbę. Zwyczaj dawania prezentów najpóźniej przyjął się na wsi, gdzie dopiero w okresie międzywojennym dzieci zaczęły otrzymywać drobne słodycze, orzechy czy jabłka.

Jak zapakować prezent na święta w szary papier ładnie i oryginalnie? [POMYSŁY]

Bardzo często mówi się o tym, że zwyczaj dawania sobie prezentów na święta nawiązuje do darów, jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi podczas wizyty w Betlejem. 

Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy stole wigilijnym i dla kogo?

Inne wyjaśnienie tradycji dawania sobie prezentów na Święta to historia związana z biskupem miasta Miry - św. Mikołajem. Ma ona swoje początki w IV wieku. Według relacji historycznych i legend św. Mikołaj pochodził z bogatej rodziny, a po śmierci rodziców został jedynym spadkobiercą majątku. Był on chrześcijaninem, stawał w obronie pokrzywdzonych i wspomagał biednych. Nocami opuszczał dom i dzielił się swoim majątkiem z tymi, którzy najbardziej potrzebowali pomocy, a także podrzucał drobne prezenty i najpotrzebniejsze środki chorym i bezdomnym. Co najważniejsze, za swoje uczynki nie oczekiwał nagrody, a wręcz starał się, aby pozostać anonimowym i obdarowani nie dowiedzieli się, że to on był darczyńcą.

W rozmowie z Polskim Radiem Jedynką Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego opowiedziała o tym, że w okresie zimowym, czyli od 6 grudnia do końca karnawału, istniał zwyczaj odwiedzania domów przez różnego rodzaju grupy, zwłaszcza chłopców, zwanych niekiedy kolędnikami. Często nie było to związane z tradycyjną kolędą i z Bożym Narodzeniem. Chodziło o to, żeby w zamian za życzenia składane gospodarzom otrzymać coś w zamian. Było to jedzenie, później - pieniądze. Gdy daru nie było, dochodziło do różnych strat w gospodarstwie.

Sonda Radia ZET

Dlaczego chowamy prezenty pod choinkę i dajemy je w Święta?

Prezenty na Święta w Polsce najczęściej chowa się właśnie pod choinką, jednak ta tradycja nie jest aż tak popularna w innych krajach na świecie. W niektórych regionach samo udekorowane drzewko bywa niespodzianką dla dzieci i gości, a upominki najczęściej przekazywane są dopiero w Boże Narodzenie. Nie jest jednak do końca wyjaśnione, dlaczego obecnie prezenty zostawia się pod choinką i dlaczego ten zwyczaj jest aż tak popularny w Polsce.

Kiedy ubrać choinkę w domu? [TRADYCJA W POLSCE, TERMIN]

Warto wiedzieć, że w wielu kulturach drzewko, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się prawdopodobnie w XVI wieku.

Wielkim zwolennikiem zwyczaju dekorowania drzewka był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Gdzie kupić choinkę sztuczną i żywą w doniczce w Warszawie? [SKLEPY]

Obecnie na całym świecie istnieją różne tradycje dotyczące tego, kto przynosi prezenty na Święta. W Polsce również w zależności od regionu istnieją inne zwyczaje. Na przykład w Wielkopolsce, na Kujawach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie tradycyjnie przynosi Gwiazdor, a święty Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia. W Małopolsce prezenty pod choinką zostawia Aniołek, natomiast m.in. na Górnym Śląsku w Czechach, na Słowacji i Węgrzech prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa. Na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka.

Co ciekawe, między innymi w Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie dopiero 6 stycznia. Dzieci nie znajdują żadnego prezentu pod choinką.

Prezenty na Święta - DIY, dla dziewczyny, dla chłopaka [NAJLEPSZE PREZENTY]

RadioZET.pl

####default####