Obserwuj w Google News

Czy można pić wodę z kranu w Warszawie i czy trzeba ją filtrować lub przegotować przed wypiciem?

2 min. czytania
07.10.2020 16:45
Zareaguj Reakcja

Wśród mieszkańców stolicy często pojawiają się pytania, czy woda z kranu w Warszawie jest bezpieczna oraz czy można pić wodę prosto z kranu, czy trzeba ją wcześniej przegotować lub przefiltrować przed wypiciem. Sprawdzamy informacje na ten temat.

Czy można pić wodę z kranu w Warszawie i czy trzeba ją filtrować lub przegotować przed wypiciem?
fot. Shutterstock

Czy można pić wodę z kranu w Warszawie i czy trzeba ją filtrować lub przegotować przed wypiciem? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Czy w Warszawie można pić wodę bezpośrednio z kranu?

Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu m. st. Warszawy, mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z dostarczanej wody i pić ją z kranu. Tak zwana warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi, a jej skład jest codziennie kontrolowany, na każdym etapie uzdatniania.

Ponad 70% zapotrzebowania aglomeracji na wodę pokrywa Wisła. Woda pobierana ok. 7 metrów spod dna rzeki uzdatniana jest w Zakładzie Centralnym (w dwóch warszawskich stacjach uzdatniania: "Filtry" i "Praga"). Z kolei Zakład Północny w Wieliszewie dostarcza miastu wodę powierzchniową, pobieraną z Jeziora Zegrzyńskiego.

Czy trzeba filtrować wodę z kranu w Warszawie lub przegotować ją przed wypiciem?

Każdego dnia w stolicy uzdatnia się ponad 350 milionów litrów wody. Zanim trafi do mieszkańców aglomeracji warszawskiej, musi przejść szereg skomplikowanych procesów technologicznych i szczegółowych badań laboratoryjnych. W nowoczesnych zakładach warszawskich wodociągów woda poddawana jest m.in. wieloetapowej filtracji, ozonowaniu i dezynfekcji. Wszystko po to, aby była bezpieczna, czysta i smaczna. Wodę z kranu w Warszawie można dodatkowo filtrować np. w specjalnym dzbanku lub przegotować przed wypiciem, jednak nie jest to konieczne.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody. Niezależnie kontrole jakości wody dostarczanej mieszkankom i mieszkańcom Warszawy prowadzi też sanepid. Więcej informacji na temat jakości wody w Warszawie można znaleźć m.in. na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Sonda Radia ZET

RadioZET.pl/um.warszawa.pl/mpwik.com.pl

####default####