Chanuka 2017: co to za święto, kto i kiedy je obchodzi?
Obserwuj w Google News

Chanuka 2017: co to za święto, kto i kiedy je obchodzi?

Julia Hebdzyńska
2 min. czytania
14.12.2017 11:59
Zareaguj Reakcja

Chanuka 2017 to czas szczególnie ważny dla wyznawców judaizmu. Święto to tłumaczone jest jako poświęcenie, spędzane głównie w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Wspomina się przeszłość i z nadzieją myśli o przyszłości. Kto obchodzi Chanukę, kiedy wypada to święto i jak się je celebruje?

Chanuka 2017: co to za święto? Data, symbolika, tradycje.
fot. pixabay.com

Chanuka, jak każde żydowskie święto, ma swoje tradycje, a na chanukowym stole nie może zabraknąć potraw smażonych na oleju, w tym pączków i placków ziemniaczanych. Święto to do dzisiaj jest mocno kultywowane i wierzenia z nim związane są żywym elementem kultury żydowskiej.

Chanuka 2017: co to za święto?

Chanuka 2017, nazywana także Świętem Światła, na cześć wydarzeń mających miejsce w 165 r. p.n.e. Wtedy to żydowscy wojownicy po zakończeniu prowadzonych walk w związku z prześladowaniami przez króla syryj­skiego Antiocha IV Epifanesa, weszli do świątyni w Jerozolimie i znaleźli tam jedną miarkę oliwy. Byli przekonani, że starczy im ona tylko na odprawienie jednego nabożeństwa. Tymczasem miarka ta wystarczyła aż na 8 dni. Na pamiątkę tego wydarzenia, Chanuka 2017 trwać będzie dokładnie 8 dni.

Chanuka 2017: kto i kiedy je obchodzi?

Chanuka 2017 rozpoczęła się 12 grudnia i będzie trwała do 20 grudnia. Cud chanukowy jest szczególnie istotny w całej tradycji tego święta, dlatego każdego kolejnego dnia w specjalnym chanukowym świeczniku zapala się o jedną świeczkę więcej. Każda świeczka symbolizuje kolejny dzień palenie się cudownego światła w Świątyni Jerozolimskiej. Świece odpada się od dziewiątej świecy zwanej szames.

Każdego kolejnego dnia Chanuki, dzieci obdarowywane są chanukowymi prezentami, a rodzice czytają im bajki i opowieści biblijne. Przez osiem dni dzieci nie są zmuszane do nauki, mogą poświęcić czas jedynie zabawie.

Jednym z typowych chanukowych zwyczajów jest spożywanie określonych dań. Przyjęło się, że spożywanie naleśników, placków ziemniaczanych, racuchów przygotowywanych na oliwie. Spożywa się także ser na pamiątkę dokonań Judyty - pożądał ją jeden z wodzów wrogich Żydom. Judyta podała mu słony ser, by wódz musiał gasił pragnienie winem. Gdy ten zapadł w głęboki sen, kobieta obcięła mu głowę, tym samym zdobywając swobodę dla swoich wojsk.

RadioZet.pl/judaizm.izraelczyk.pl/JH

####default####