Obserwuj w Google News

Thomas Vinterberg - kim jest reżyser nominowany do Oscara 2021?

5 min. czytania
24.04.2021 15:32
Zareaguj Reakcja

Thomas Vinterberg jest nominowany do Oscara za pracę nad filmem „Na rauszu”.  Kim jest artysta i jakie filmy stworzył?

Thomas Vinterberg - sylwetka reżysrer
fot. ROBYN BECK/AFP/EAST NEWS

Oscary 2021 już za chwilę. Thomas Vinterberg to duński reżyser i scenarzysta, który powalczy w tym roku o Oscara za reżyserię filmu „Na rauszu” z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Jak wyglądała dotychczasowa kariera Duńczyka i jakie hity filmowe ma w swoim portfolio Thomas Vinterberg? Sprawdziliśmy. 

Thomas Vinterberg – kim jest reżyser nominowany do Oscara 2021?

Thomas Vinterberg urodził się w duńskiej miejscowości Frederiksberg 19 maja 1969 roku. W 1993 roku ukończył National Film School Of Denmark, a jego dzieło dyplomowe - film krótkometrażowyLast Roundwygrał Fetiwal w Monachium dla Szkół Filmowych, a także zyskał przychylność Jury festiwalu w Tel Aviwie. W tym samym roku Vinterberg rozpoczął współpracę z duńską telewizją DR TV, a także stworzył krótkometrażowy film „The Boy Who Walked Backwards”, który wyświetlany był na wielu prestiżowych festiwalach filmowych na świecie, w tym Toronto International Film Festival.

Redakcja poleca

Pełnometrażowym debiutem reżyserskim Vinterberga był film „The Biggest Heroers”, stanowiący film drogi, rozgrywający się na terenie Danii. 

W 1995 roku, wraz z Larsem von Trierem stworzył manifest artystyczny, zwany Dogma 95, który miał na celu ułatwienie produkcji filmowej. Twórcy, działający w ramach ruchu, tworzyli swoje dzieła wedle ściśle określonych reguł.

Dogma 95 - na czym polegał duński filmowy ruch artystyczny?

W roku 1995 Thomas Vinterberg, wraz z Larsem von Trierem stworzyli podwaliny pod filmowy ruch artystyczny, który miał umożliwić lepsze tworzenie historii na taśmie filmowej. Działania te miały zwiększyć moc sprawczą reżysera w dzieło filmowe (w przeciwieństwie do ingerencji studia filmowego i systemu producenckiego), a także pozwolić historiom być jeszcze bliżej człowieka i jego przemyśleń. Założeniami ruchu Dogma 95 były m.in kręcenie w prawdziwych lokalizacjach, nieupiększonych przez dodatkową scenografię, nagrywanie dźwięku w miejscu wydarzeń, pracę kamery z ręki, czy nie używanie filtórw obrazu. W największym skrócie można powiedzieć, że pomysły Dogmy 95 miały zachować teatralną zasadę trzech jedności - czasu, miejsca i akcji, bez przeskoków czasowych, efektów specjalnych czy dodatkowych upiększeń dla historii.

Wkrótce do ruchu przyłączyli się także reżyserzy Kristian Levringiem i Sørenem Kragh-Jacobsen, a w nurcie Dogmy powstało dotychczas 35 produkcji, skatalogowanych na oficjalnej stronie ruchu.

Do jednej z najsłynniejszych należy obraz „Festen” z 1998 roku, które prezentowane było podczas festiwalu filmowego w Cannes, a Dania wystawiła film jako kandydata do oscarowej nominacji. Film ostatecznie jej nie otrzymał, ale produkcja okazała się i tak sukcesem, zapoczątkowując cały szereg kolejnych produkcji, utrzymanych w tej samej stylistyce.

Thomas Vinterberg – jakie filmy stworzył reżyser „Na rauszu”?

W 2003 roku Vinterberg nakręcił swój pierwszy film w języku angielskim. Była to historia science-fiction „Wszystko dla miłości”, osadzona, co ciekawe - w roku 2021, gdy na świecie doszło do globalnej katastrofy klimatycznej. Sytuacja jest na tyle poważna, że w Ugandzie z powodu oziębienia klimatu, całkowicie zanikła grawitacja ziemska. „Wszystko dla miłości” to post-apokaliptyczna opowieść, w której bohaterowie zastanawiają się czy warto jest walczyć o miłość i bliskość z drugim człowiekiem, gdy wiemy, że świat i tak czeka zagłada. Produkcja w doborowej obsadzie - m.in. Joaquin Phoenix, Sean Penn i Claire Denis – nie zyskała jednak zbytniej przychylności widzów i krytyków, którzy skarżyli się, że film jest za mało zrozumiały i chaotyczny.

Dwa lata później powstał kolejny projekt w języku angielskim – „Moja droga Wendy” z Jamiem Bellem i Billem Pullmanem. Film nominowano do trzech nagród duńskiego przemysłu filmowego, a także nagrodę dla Najlepszego Reżysera na Moskiewskim Festiwalu Filmowym.

W 2010 światło dzienne ujrzał film „Submarino”, prezentowany podczas fetiwalu filmowego Berlinale, dramat o dwóch braciach, którzy po latach sporów decydują się poradzić z traumatyczną przeszłością podczas pogrzebu matki.

W 2012 roku na festiwalu w Cannes odbyła się premiera największego dotychczasowego sukcesu reżysera - doskonałego filmu „Polowanie” z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Ta opowieść o ostracyzmie społecznym, po tym jak główny bohater zostaje oskarżony o pedofilię, dosłownie wgniata w fotel, poruszając temat w zupełnie zaskakujący i niespotykany dotąd sposób. Film dostał trzy nagrody w Cannes - w tym za rolę Madsa Mikkelsena, a następnie szereg nominacji do prestiżowych nagród ze Złotymi Globami i Oscarami na czele.

Trzy lata później reżyser zdecydował się stworzyć adaptację powieści Thomasa Hardy’ego „Z dala od zgiełku” z Carey Mulligan w roli głównej. Dramat kostiumowy o młodej kobiecie, o której względy zabiega trzech mężczyzn, przeszedł jednak niemal niezauważony przez publiczność.

W 2016 roku premierę miał film „Komuna”, przyglądający się życiu grupy ludzi, którzy mieszkają we wspólnej, tytułowej komunie. Reżyser przyglądał się jak taki styl kolektywnego mieszkania wpływa na relacje społeczne oraz model zachowania dorosłych i dzieci. 

W 2018 roku światło dzienne ujrzał film historyczny „Kursk”, przyglądający się katastrofie podwodnego okrętu Kursk oraz nieudanej misji ratunkowej, mającej na celu uratowanie żołnierzy zamkniętych w maszynie na środku morza.

Redakcja poleca

W 2020 roku natomiast odbyła się premiera filmu „Na rauszu”, który zakwalifikował się do selekcji  festiwalu Cannes, który finalnie nie odbył się w tamtym roku z powodu pandemii koronawirusa. Produkcja zyskała jednak pieczęć zgody canneńskiego gremium i rozpoczęła zwycięski pochód po najważniejsze nagrody filmowego świata. 

Opowieść o czwórce przyjaciół, którzy postanawiają przetestować nietypową teorię naukową, wedle której człowiek rodzi się z niedoborem alkoholu we krwi, w związku z czym warto jest go stale uzupełniać, zaskarbiła sobie przychylność krytyków oraz widzów, którzy mieli szansę go zobaczyć na różnych festiwalach filmowych (polska premiera odbyła się podczas zeszłorocznego festiwalu Nowe Horyzonty).

„Na rauszu” – dotychczasowe nagrody filmu Vinterberga

Film wygrał dotychczas 5 duńskich nagród Robert, cztery Europejskie Nagrody Filmowe, francuskiego Cezara, nagrodę BAFTA, dwa wyróżnienia na festiwalu w San Sebastian, a także nominację dla Najlepszego Filmu Zagranicznego na tegorocznych Złotych Globach. Produkcja Vinterberga ubiega się także o dwie nagrody w tegorocznym wyścigu oscarowym. Poza niespodziewaną nominacją dla reżysera, film kandyduje także w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

Thomas Vinterberg reaguje na oscarową nominację

Po ogłoszeniu nominacji, internet obiegło urocze wideo, na którym widać radość reżysera z nominacji jego najnowszego filmu. Materiał prezentuje się następująco:

Oscary 2021 - kiedy odbędzie się gala?

93. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku impreza będzie wyglądać inaczej niż dotychczas. 

Sonda Radia ZET

Czytaj także:  Oscary 2021 - TRANSMISJA online i w TV: gdzie i o której obejrzeć w Polsce? [NA ŻYWO]

RadioZet.pl 

####default####