Superksiężyc 2018 - kiedy i jak oglądać niebieski i krwawy Księżyc?
Obserwuj w Google News

Superksiężyc 2018 - kiedy i jak oglądać niebieski i krwawy Księżyc?

Karolina Piotrowska
2 min. czytania
30.01.2018 15:36
Zareaguj Reakcja

Superksiężyc, niebieski Księżyc i krwawy Księżyc w styczniu 2018 to bardzo rzadka sytuacja. Data tych trzech zjawisk wypada tego samego dnia, dzięki czemu w styczniu czeka nas niezwykłe widowisko na niebie. Kiedy i jak oglądać superksiężyc, niebieski Księżyc i krwawy Księżyc? Sprawdź, kiedy najlepiej obserwować niebo!

Superksiężyc 2018, Blue moon, niebieski Księżyc, blood moon, krwawy Księżyc - styczeń 2018: jak oglądać? Kiedy będzie widoczny i o której godzinie w Polsce?
fot. NASA

Kiedy i jak oglądać Superksiężyc 2018? Krwawy Księżyc, Niebieski Księżyc i Superksiężyc to trzy zjawiska, które będziemy mogli obserwować na niebie podczas jednej nocy. Jest to niezwykle rzadka sytuacja, dlatego warto w tym czasie wyjść z domu, aby spojrzeć w niebo. Kiedy, o której godzinie i jak oglądać Superksiężyc 2018, Niebieski Księżyc i Krwawy Księżyc? Sprawdź najważniejsze informacje poniżej.

Superksiężyc 2018 - kiedy i jak oglądać?

Superksiężyc 2018 będzie widoczny w nocy z środy 31 stycznia na czwartek 1 lutego 2018. Towarzyszyć mu będą także 2 inne zjawiska: Krwawy i Niebieski Księżyc. Mamy dobrą wiadomość dla miłośników obserwacji zjawisk astronomicznych - będą one także widoczne w Polsce i będzie można oglądać je gołym okiem. Specjalistyczne sprzęty do obserwacji nieba nie będą potrzebne tym razem, choć jeśli mamy możliwość, to zawsze warto z nich skorzystać. Najlepszą widoczność będzie można uzyskać wybierając wzniesienie terenu z dobrym widokiem na Zachód.

W Polsce najlepszą widoczność uzyskamy podczas wschodu Księżyca, czyli między godziną 15.10 w północno-wschodniej części Polski, a godziną 17.30 w południowo-zachodniej części kraju. Na poniższym obrazku zostało dokładnie przedstawione, w których krajach i gdzie najlepiej oglądać Superksiężyc 2018, a także o której godzinie będzie widoczny w Polsce i innych krajach.

Superksiężyc 2018 - kiedy i jak oglądać niebieski i krwawy Księżyc?
fot. NASA

Niebieski Księżyc, krwawy Księżyc i superksiężyc 2018 - co to oznacza?

Oficjalna nazwa NASA na to zjawisko to "Niebiesko-Krwawy Super Księżyc" (ang. super blue blood moon). Choć nazwa sugerowałaby, że w nocy z środy na czwartek księżyc przybierze barwę niebieską lub czerwoną, w rzeczywistości tak się nie stanie. Nazwa "niebieski Księżyc" oznacza bardzo rzadkie zjawisko, gdy pełnia Księżyca zdarza się 2 razy w ciągu jednego miesiąca. Ponieważ pełnia występuje co 29,5 dnia, większość miesięcy ma tylko jedną pełnię. W styczniu 2018 pierwsza miała miejsce 2 stycznia, kolejna nastąpi właśnie w środę, 31 stycznia.

Co oznacza określenie "krwawy księżyc"? To po prostu całkowite zaćmienie Księżyca. W tym czasie tarcza naszego satelity przybierze czerwonawą barwę, stąd określenie "krwawy Księżyc" lub "czerwony Księżyc". Czasem używane jest także określenie "truskawkowy Księżyc".

Superksiężyc 2018 w styczniu to zjawisko, gdy Księżyca w pełni osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum.

Warto jest obserwować niebo 31 stycznia, ponieważ kolejne zaćmienie księżyca będzie widoczne dopiero za rok w Ameryce Północnej. W całych Stanach Zjednoczonych zaćmienie księżyca będzie widocznej dopiero 21 stycznia 2019 i choć znów będzie to Superksiężyc, to niestety kolejna okazja na Niebieski Księżyc zdarzy się dopiero za kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat.

RadioZET.pl/KP

####default####