Perseidy 2020 - Warszawa: gdzie oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?
Obserwuj w Google News

Perseidy 2020 - Warszawa: gdzie oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?

3 min. czytania
12.08.2020 12:16
Zareaguj Reakcja

Perseidy w Warszawie do tej pory można było oglądać w specjalnie przygotowanych miejscach, gdzie na kilka godzin ograniczana była ilość świateł, aby polepszyć widoczność. Niestety w tym roku z powodu epidemii koronawirusa wiele wydarzeń zostało odwołanych. Sprawdzamy, czy jednak będą organizowane specjalne pokazy dla mieszkańców stolicy i gdzie w Warszawie będzie można obserwować sierpniowy deszcz meteorów.

Perseidy 2020 - Warszawa: gdzie oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?
fot. Shutterstock

Perseidy 2020 w Warszawie - gdzie i kiedy najlepiej oglądać sierpniową noc spadających gwiazd w stolicy? Perseidy 2020 w sierpniu widoczne będą gołym okiem również nad Polską, a do ich obserwacji nie są potrzebne żadne specjalistyczne sprzęty. Sprawdzamy, jakie atrakcje zostały przygotowane na tę wyjątkową noc i czy będzie można oglądać deszcz meteorów w plenerze razem ze znajomymi w specjalnie przygotowanych strefach.

Perseidy 2020 - kiedy noc spadających gwiazd i o której godzinie apogeum? [SIERPIEŃ]

Perseidy 2020 w Warszawie - gdzie i kiedy oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?

Na sierpniową noc spadających gwiazd, czyli Perseidy 2020 najlepiej wybrać się poza miasto, z dala od miejskich świateł, które mogą utrudnić uchwycenie na niebie deszczu meteorów. Najlepsza będzie otwarta przestrzeń, jednak dla tych, którzy zostają na ten weekend w stolicy, zostały przygotowane specjalne akcje.

W środę, 12 sierpnia od godziny 21.00 na noc spadających gwiazd, czyli Perseidy 2020 w Warszawie zaprasza Centrum Nauki Kopernik. Jak czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku:

Nadlatują Perseidy! Już je widać. Z nocy na noc można zobaczyć ich coraz więcej. Aż w końcu 12 sierpnia nadejdzie TA NOC - Noc Spadających Gwiazd, czyli maksimum roju Perseidów. Co roku spotykaliśmy się w parku przy Koperniku i wspólnie ich wypatrywaliśmy. Tym razem będzie inaczej - spotkamy się online. Wiemy, że to nie to samo, ale widzimy w tej sytuacji kilka atutów.

W trakcie specjalnie przygotowanej transmisji będzie można posłuchać wypowiedzi ekspertów z różnych miejsc w Polsce i nie tylko, a także zobaczyć niebo nad innymi miejscowościami. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku lub na stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik.

Do tej pory od kilku lat Centrum Nauki Kopernik zapraszało warszawiaków na specjalnie przygotowane wydarzenie. By stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne, tradycyjnie wyłączona była cała iluminacja Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie parku. Zarząd Dróg Miejskich wyłączał iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Gasły również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Również PGE Narodowy wyłączał na tę noc iluminację stadionu. Gasły także światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy. Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądać w tym roku z powodu epidemii koronawirusa i wielu ograniczeniom z tym związanych.

Perseidy 2020 - co warto wiedzieć o sierpniowej nocy spadających gwiazd?

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku, a dodatkowo jest on widoczny z Polski. Ta noc spadających gwiazd czasem nazywana jest także "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Według prognoz International Meteor Organization Perseidy 2020 będzie można oglądać już od godziny 16.00 we wtorek, 11 sierpnia. Ta najbardziej spektakularna noc spadających gwiazd potrwa aż do godziny 04.30 w czwartkowy poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. W Polsce najlepiej obserwować niebo od około godziny 21.00 we wtorek aż do świtu. 

RadioZET.pl

####default####